Београд — Систем опорезивања у Србији је некоректан и неефикасан, јер даје велики значај индиректном опорезивању а неформална економија је један од највећих проблема.
То је оценио европски економски експерт Мартин Хутсебаут на представљању програма „Порески систем и политика, неформална економија и корупција у Србији“.
Он је указао да директни порези од ПДВ-а у нашој земљи чине седам процената а индиректни порези по истом основу скоро 20 одсто, што јасно указује да највећи део прихода долази из неформалног опорезивања.
Амбасадор Норвешке у Србији Нилс Рагнар Камсваг истакао је да људи желе да плате порез и деле одговорност када осете да је порески систем правичан и када виде да се оно што издвајају користи на прави начин у једном друштву. Он је навео да је анкета спроведена у Норвешкој показала да око 70 одсто испитаних сматра да су порези у тој земљи на правом ниову, а разлог за то је што порески обвезници могу да виде у шта се улаже новац који се од пореза издваја.
Он је такође предочио да у Србији порези на плате иду на терет запосленог а не компанија, док је у земљама Европе тај однос знатно другачији, а најчешће су порези на терет запосленог око 13 одсто а на терет компанија 33 процента.
Неформална економија у свим појавним облицима, један је од највећих проблема са којима се суочава привреда Србије, оценили су учесници данашње конференције.
Негативне последице, посебно у областима утаје пореза, дисторзије тржишта, нелојалне конкуренције и неефикасне расподеле ресурса су далекосежне, један је од закључака учесника скупа.
Основни узроци за појаву неформалне економије и њено укорењивање у привредни систем је инертност формалног тржишта рада, висок степен отворене и прикривене незапослености, неадекватна фискална политика и регулатива, ниска цена рада на формалном тржишту, неефикасни и неразвијени контролни механизми, као и директно уплитање политике у економију и свесно толерисање те појаве.
Кључне последице неформалне економије су негативне и дугорочне а најчешћи појавни облици неформалне економије су рад без уговора о раду (на црно), исплата зараде на руке и промет у готовини.
Држава би морала да се ангажује на овом плану због већег пуњења буџета, послодавци због елиминације нелојалне конкуренције а синдикати због могућности радно-правне заштите и унапређења социјалног положаја запослених, закључено је на скупу.
Пројекат „Порески систем и политика, неформална економија и корупција у Србији“ организују организације ИТУЦ ПЕРЦ и ЛО из Норвешке у сарадњи са представницима Савеза самослалних синдиката Србије и УГС независност.
Танјуг
Црнци
Srbija je nabogatija zemlja
samo u SRBIJI radnik nema platu toje normalmo kada nefukcionise drzava , radniku se sve uzima sem poreza i sloboda , itd .
Eh kada bi i oni mogli da angažuju izvršitelje!
Ovo je prava slika Srbije.
ako mislis na fotografiju, pogodila si..u grudima me steze dok gledam ove istrosene face
Pa naravno slika sve govori…………
kuku namna sa svima njima, kad vidim ovu sliku dusa me zaboli, sve su nam uzeli samo jos zivot da nam oduzmu jedino je to jos ostalo
jebeš radnika otmi od njih i daj tajkunima,super vucic hik..
u srbiji su radnici robovi
Mora da svi strajkuju
ŠVAJCARSKA JE ODUVEK UZIMALA POREZ NA PLATE NA SVAKI ZARAĐENI FRANAK ALI AKO NEKO POSLUJE SA MINUSOM NIJE NIŠTA PLAĆAO.
NA ONO STO ZARADIMO ZA DRUGE A TO JEDINO NE BI TREBALO JER TO JE NEKA OSNOVA TO JE NOVA VREDNOST
u srbiji ko posteno radi taj se boji gladi neki imaju hleba i bez motike i mnoge stare mudrosti vise ne vaze totalno poremecen sistem vrednosti
nek plac i treba da placa kad nema vodju
pogledajte robove, eto to je srbija
a je’l ovo slika radnika Siemensa ili Boscha ??? 🙁
heheheheh 3 u kecelji a 6 rade
samo u Srbiji ,radnik glasa za Vucica
evo ga mica levoooo
И шта сад?
NIKADA VECIH POREZA NI MANJIH PLATA SOCIJALKA
POSTAVILI SU I SIROTINJSKU POLICIJU DA SIROTINJU KAZNJAVA
Neverujte baš u sve što vidite. Ova fotografija ima i drugu stranu.