ТЕЛЕКОМ Србија” не би требало продавати, јер остварује годишњу добит већу од профита свих осталих конкурентских компанија заједно на домаћем тржишту, став је учесника јуче одржане трибине под називом “Зашто треба спречити продају ‘Телекома Србија'”.
Александра Смиљанић, професор Електротехничког факултета у Београду и некадашња министарка за телекомуникације Србије истиче да се продаја јединог оператера у српском власништву мора спречити, јер ће се, уколико се “Телеком” прода, огроман новац кроз њега одливати у иностранство.
– “Телеком Србија” само у нашој земљи има 85 милијарди динара укупног прихода, не рачунајући остале зависне фирме, и има остварених 15 милијарди динара профита – истиче Смиљанић. – Следеће године ће остварени профит бити 22 милијарде већи, јер толико вреде рате кредита који ће се отплатити до краја 2015. године. Дакле, можемо да рачунамо да ће се минимум 37 милијарди динара добити одливати из земље. А толики новац је довољан да платимо 60.000 просечних годишњих плата. То значи да Србија остаје без 60.000 радних места, на које треба додати још и отпуштања у “Телекому” у случају новог власника.
Она је на трибини у организацији Самосталног синдиката “Телекома Србија” и Савеза самосталних синдиката Србије, навела да није тачна тврдња представника владе да “Телеком” не може да истрпи конкуренцију, као ни то да не може да инвестира.
ОТКАЗИ
ЗА “Телеком Србија” већ је наручена стратегија за развој којом се предвиђа вишак од 3.632 радника – истиче Драган Катић из Јединственог синдиката “Телекома”. – Приватизација нигде није била добра за раднике. “Телеком” Хрватске је пре приватизације упошљавао 12.200 људи. Сада има 2.200 стално запослених од којих је 130 недавно добило отказе, јер профит пада. “Црногорски телеком” је запошљавао 1.350 људи, од којих је 1.050 одмах добило отказе приликом приватизације. Сви који су остали раде буквално без радног времена, на сваки позив морају да дотрче у фирму.
– “Телеком” и те како може да инвестира, и у протеклим годинама улагао је два пута више од СББ, а четири до пет пута више од “Теленора” и “Вип” – истиче Смиљанић, додајући да ће се, у случају продаје “Телекома” инвестиције смањити, биће отпуштања, а услуге ће бити лошије.
Према речима научног саветника у Академији инжињерских наука, Предрага Петровића, процене показују да би отказе у случају приватизације добило две трећине запослених што на нивоу целе “Телеком групе” износи око 9.500 људи.
– Тај број треба помножити са 10, јер толико људи ради за “Телеком” и са “Телекомом” у области машинства, телекомуникација, као добављачи и слично – истиче Петровић. – Поставља се и питање виталне одбране и безбедности државе, и заштита телекомуникационог сабраћаја војске, полиције и државне управе у случају продаје инфраструктуре “Телекома”.
Он је нагласио да је продаја “Телекома” противзаконита и противуставна, као и да представља велики удар на буџет. Адвокат Бранко Павловић је указао да се Србија на продају “Телекома” обавезала кроз Меморандум са ММФ-ом, који је био услов за добијање аранжмана са овом институцијом.
– У том меморандуму ниједне речи нема о томе како подићи производњу у Србији. То је као да нас ММФ као лекар лечи, али га не занима дијагноза. Могуће је и да се температура обори, а да пацијент умре – истиче Павловић.
Од “Телекома” зарађују и друга јавна предузећа. Средином јуна 2017. године истиче уговор о закупу који “Телеком” плаћа јавном предузећу “Пошта Србије”.
– Током прошле године “Пошта” је од “Телекома” приходовала 3,6 милијарди динара на име закупа. У тој години је нето добит “Поште” износила 2,7 милијарди динара. Дакле, да није било ових прихода, ПТТ би годину завршила у минусу – каже Зоран Павловић, из синдиката ПТТ.
ТУЖБА ПРЕДСЕДНИКА
ДА је продаја “Телекома” штетна за државу Србију и грађане, указивала је током 2011. године тада опозициона Српска напредна странка – рекао је јуче адвокат Бранко Павловић. – Те године поднета је и кривична пријава против премијера Мирка Цветковића и чланова тима Владе због продаје “Телекома Србија”, а тужбу је лично потписао председник странке Томислав Николић.
Д. И. КРАСИЋ, Новости
znacili to da ce i dividende biti vece dva i po puta.
Telekom prodati odmah. Po što većoj ceni.
ala se uplasili telekomci..jebi ga 70 000 plata,a zevas ko pecena glava..maloli je,i ja bih se bunio protiv prodaje,ovako lepse,jebes narod,primas lovu ogromnu i super..
Kao neko ko dirinčki kod privatnika, uopše nemam emaptiju za ove neradnike iz javnog sekotra. Gde su oni da podrže naša prava, da se bore uz nas. Za njih mi radnici u privatnom sektoru ne postojimo, osim kada nam prete tužbama zbog neizmirenih računa. Da ne pominjem koliko su podigli cene usluga. Znam lično dečka koga je mamica preko veze ubacila u Telekom. Isto tako se sećam kada su protestvovali radnici Beogradskog vodovoda, mislim da je to bilo 2011. godine, a ovamo neradnik do neradnika. Kada mu je pukla cev u pred kućom, čekao sam preko 60 dana da neko dođe i uradi samo svoj posao, da ne pominjem koliko puta sam ih zvao. Drug mi radi u vodovodu, zapravo ne radi ništa, ide na posao u vreme kada mu smena počinje, pa zato znam koji je tamo javašluk. Drugi prijatelj je dobio posao u vodovodu preko SNS, učlanio se u stranku i dobio posao. Još mi kaže da članovi SNS, koji rade u vovodovu, drže stranačke sastanke u radno vreme i u službenim prostorijama, kako i zbog čega nije mi jasno, verovatno da vide kako da išutiraju one koji nisu njihovi. Kada uđeš u neku poslovnicu Telekoma Srbija pola šaltera ne radi, samo se šetakju, kafenišu… Ja sam korisnik Box3 paketa, tek to je prevara veka. Kada im se povećao broj korisnika ove usluge, jednostrano i bez upozorenja su promenili tarifne profle. Potpisao sam ugovor na 500min u nacionalnom saobraćaju i 500sms mesečno (postpejd broj u okviru paketa Box3), da bi oni smanjili na 300min u nacionalnom, znači ukraili su su korisnicima puna 3h i 20min razgovora, a onda da bi nam zamazali oči dalli nam 300min u mreži i još 100sms gratis. Naravno, onih 300min u mreži važi tek kada se potroše nacionalni minuti, što je pljačka svoje vrste. To je praksa od koje su na kraju morali da odustanu i Telenor i VIP, ali jedino Telekom i dalje radi šta hoće zbog svog monopola. Ne kažem da su u Telekomu svi neradnici i partijaši, ali ima ih, i to ne malo. Sindikati se samo bore za prava radnika u javnom sektoru, privatni sektor ih ne zanima, iako je javna tajna da upravo žive od novca koji mi uplaćujemo u budžet, plaćamo njihove usluge, i na sve to trpimo njihov nerad, bahatost, korumpiranost, prevare… Baš me birga za Telekom.
Sindikalisti ako ste samostalni pokrenite narod STOP PRODAJI .
sto sindikalci to nisu uradili posle 5 oktobra
Не продаје се Телеком под пруитисцима, већ се телеком продаје под ангажованим ивођачима радова. Зар је ваша свест толико неизмерљиво замућена да баш ништа нисте у стању да сагледате и реално одмерите ко је ангажован, под чијим интересима је ангажован извршилац да би довршио растакање и удробљавање Српство и саму Србију. Желим Вам бистро око и бистар ум. Верујте смо својим очима, својим ушима, понашајте се као да немте тај слушни апарата, можете да памтите шта се чули али ни једним својим делом не придајте никакву важност тог што сте чули. Држите се чврсто само оног што сте видели. шпозз. ДРАГАН