Србија

Шампиони из мочваре

СКОРО неприступачна банатска мочвара, у међуречју Бегеја, Тисе и језера рибњака „Ечка“, а у близини Белог Блата и на ободу чувене Царске баре, изнедрила је минулог викенда светске шампионе у ручној сечи трске.

На трећем по реду шампионату, који је отежавао влажан терен и олујни ветар, домаћини из Белог Блата доказали су поново да им нема премца у трскарству, једном од најстаријих занимања, које у овом етно-селу последњих година доживљава праву ренесансу. Покупили су све медаље и пехаре, а у конкуренцији 11 екипа (са по два такмичара) из целе Војводине.

– Нијансе су одлучивале, разлика је само неколико бодова – скромно објашњавају овогодишњи шампиони Јано Маркуш и Рајо Дадић, који су тријумфовали испред комшија Ђурке Калапиша и Рудолфа Ленарта, те двојице Миша – Хаврана и Вршке.

Једина жена на такмичењу била је 23-годишња Наташа Фазекаш из Бечеја. У послу је три године, али је ово за њу потпуно ново искуство.

– Код куће радим, чистим трску или плетем, сада сам први пут и секла – каже Наташа, која је наступајући са супругом Јаношем показала да је нежнији пол дорастао овом горштачком изазову.

„ЂАЛАСКА“ ТРСКА се сече специјалним алатом који се зове „ђаласка“ – величине је српа, али више личи на косу. Мада су стигли комбајни за сечу из Холандије, домаћи проналазачи редовно конструшу своје машине, чиме се вешти косци супротстављају савременој технологији.
Жири је оцењивао све елементе у раду екипа – од става при сечи, уредности у заосталој површни, компактност снопља, начин одлагања и изгледа купе, до визуленог утиска постављеног доручка, наративних и певачких садржаја током жетве…

– Желимо да очувамо традицију трскарства, све обичаје који су пратили тешку и необичну делатност – каже испред организатора шампионата Јанош Сабо, из сеоског Удружења трскара, уверен да ће манифестација постати туристички бренд села и овог дела Баната.

Бело Блато, иначе, живи од трске. Трскарством се бави скоро 80 одсто становништа од око 1.500 душа. Сезона сече на око 600 хектара траје од новембра до априла. Косци дневно могу да обраде од 30 до 50 снопова, а за сваки се плаћа 50 динара.

У селу има и десетак радионица за прераду, а годишња продукција достиже стотинак хиљада снопова. Готово све што произведу, белоблатски трскари пласирају у Немачкој, Холандији, Аустрији и Италији. nСл. ПАШИЋ#ОРО неприступачна банатска мочвара, у међуречју Бегеја, Тисе и језера рибњака „Ечка“, а у близини Белог Блата и на ободу чувене Царске баре, изнедрила је минулог викенда светске шампионе у ручној сечи трске.

 

Сл. ПАШИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!