ЕвроАзија

Шангајска организација за сарадњу на прагу проширењa

Шангајска организација за сарадњу (ШОС) формирана 2001. године представља међувладину међународну организацију чији су чланови Русија, Кина, Казахстан, Киргизија, Таџикистан и Узбекистан, а статус посматрача добили су Монголија, Индија, Пакистан, Иран и Авганистан.

На 10. састанку секретара савета безбедности држава-чланица ШОС-а, одржаном 14. априла у Москви, први пут су учествовали шефови савета безбедности земаља-посматрача. Зато је генерални секретар ШОС-а Дмитриј Мезенцев назвао састанак у формату „6+5“ јединственим и истакао да он отвара нову етапу сарадње са државама-посматрачима.

На питање колико је вероватно да наредних година у ШОС ступе Индија и Пакистан, Мезенцев је подсетио да је уочи самита ШОС-а у Душанбеу у септембру 2014. године председник Индије упутио писмени захтев да јој се додели статус пуноправног члана, а да су сличне пријаве раније предали председници Ирана и Пакистана.

„На самиту у Душанбеу усвојен је својеврсни историјски документ — типски меморандум о пружању статуса пуноправног члана земљи која је поднела пријаву и утврђен је поступак пријема нових чланова у ШОС. Активније разматрање читавог пакета питања о проширењу организације, разматрање великог броја захтева земаља које траже статус посматрача и партнера у дијалогу, говори о томе да је преспектива проширења ШОС-а реална. Рачунам да ће одлука о Индији и Пакистану бити донета. То ће увећати потенцијал организације, предодредити пораст утицаја ШОС-а у региону и активније учешће у решавању питања са регионалног и међународног дневног реда“, додао је Мезенцев.

Он је напоменуо и да нормативна база организације не предвиђа могућност да у ШОС буду примљене државе које се налазе под санкцијама Уједињених нација, попут Ирана или Авганистана.

„Данас видимо да Иран тежи активизацији сарадње у актуелном статусу посматрача. Иран има велики потенцијал. Поздрављамо прогрес на ‘шестостраним’ преговорима о Ирану. Али треба бити реалан — јасно је да прогрес у тако важном питању не може бити брз. Ипак, надамо се да ће у догледној будућности бити постигнути озбиљни резултати. За сада нисмо добили захтев од председника Авганистана“, рекао је Мезанцев.

Генерални секретар ШОС-а је истакао да се не разматра могућност формирања колективних оружаних снага, по угледу на снаге за брзо реаговање. Основни документ организације је Повеља ШОС-а, који предвиђа да ће се регионална безбедност и стабилност гарантовати коришћењем „инструментарија“ политичко-дипломатских мера, додао је Мезенцев.

Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!