09.06.2012. –
У Пекингу се завршио самит Шангајске организације за сарадњу. Лидери Русије, Кине и четири централноазијске земље усвојили су пакет докумената, посвећен стратегији организације и трендовима експанзије.
На самиту, потписана је Декларација о изградњи регионалног трајног мира и заједничког просперитета. Лидери ШОС позвали на успостављање зоне без нуклерне енергије и оружја у Централној Азији. Они су такође нагласили неприхватљивост било ког спољног мешања у послове у региону. Документ предвиђа специфичне механизме сарадње у обезбеђивању регионалне безбедности. Истовремено је потврђено да земље чланице ШОС неће учествовати у савезима или удружењима усмереним против других држава.
Један од главних резултата самита је експанзија броја посматрача у ШОС. У Пекингу, у том смислу се Монголији, Индији, Пакистану и Ирану придружио Авганистан, у статусу посматрача. У том смислу, руски председник Владимир Путин изјавио је да се ШОС одувек залагао за ближу сарадњу „Шангајске шесторке“ са Авганистаном, и рекао:
„Очекујемо да ће статус посматрача дозволити нашим авганистанским пријатељима већи допринос развоју регионалне сарадње. ШОС је отворена организација која се залаже за проширење односа са мултилатералним институцијама и владама. Поздрављамо оне који желе да сарађују са ШОС.“
Самит је одобрио захтев Турске да постане партнер у дијалогу. Овај статус је претходно одобрен Белорусији и Шри Ланки. Институционално јачање ШОС има геополитички значај, каже политички аналитичар Станислав Тарасов:
„Уочава се формирање једног од центара моћи. Ово је признање објективног фактора – постоји нови центар моћи у мултиполарном свету. При томе, центар моћи, помера се на исток. Експанзија ШОС је један од показатеља.“
ШОС самит развија заједнички приступ регионалним кризама. Конкретно, говорило се против војне интервенције и мешања у послове земаља Блиског Истока и Северне Африке, и апеловало се на поштовање аутономије држава и народа овог региона. Што се тиче ситуације у Сирији, ШОС лидери успротивили су се страној војној операцији у земљи и принудној промени власти. Они су подржали напоре Савета безбедности УН за решавање политичке кризе и затражили престанак свих облика насиља у Сирији.
Лидери ШОС изразили су озбиљну забринутост због ситуације око Ирана, који је посматрач у организацији. Они су нагласили да ће покушаји употребе силе против Ирана довести до непредвиђених последица. Ово директно угрожава безбедност у региону и свету. Назвавши Иран одговорним чланом међународне заједнице, самит га је позвао да игра важну улогу у обезбеђивању мира и просперитета. Истовремено је наглашен значај дијалога Ирана са међународним посредницима за политичко-дипломатско регулисање нуклеарног питања.
На предлог руског председника Владимира Путина на место генералног секретара организације, изабран је Дмитриј Мезенцев. Он је шест година био шеф Пословног савета ШОС.