Беч — Даље санкције против Русије у вези конфликта у Украјини скупо би коштале аустријску привреду.
Експерт аустријског економског института „ИХС“ Кристијан Којшниг истиче да је Москва сувише битан трговински партнер.
Аустријанци су привредно ангажовани у Русији са око 8,6 милијарди евра, а банке са готово дуплом цифром у кредитима.
Уколико би запад инсистирао на даљим економским санкцијама против Русије, према Којшнигу, то би масовно погодило аустријска предузећа.
Москва је сувише битан трговински партнер за Аустриију. Аустријанци су привредно ангажовани у Русији са око 8,6 милијарди евра, а банке са готово дуплом цифром у кредитима. Уколико би запад инсистирао на економским санкцијама против Русије то би масовно погодило аустријска предузећа. Такође би санкције Аустрија осетила и у туризму, јер последњих година непрестано расте број гостију из Русије, који су међу платежно јачим гостима.
У банкарском сектору у Русији су ангазоване „Уникредит- Банк Аустриа“, која је одобрила кредите у висини од 12 милијарди евра. Такође присутна је и „Рајфајзенбанк интернационал“, која је одобрила више од 10 милијарди евра кредита. Код осигурања УНИQА је присутна у Русији, где остварује нешто мање од један одсто својих укупних премија.
У снабедавању гасом је Аустрија посебно зависна од Русије. Ћерка фирма аустријске нафтне компаније ОМВ „ЕконГас“ велики део гаса добија од Газпрома.
Цена за гас била је дуго повезана за високу цену нафте, док је продајна цена била оријентисана на опадајућу цену на европском тржишту. Због тога је ЕконГас бележио високе губитке до краја прошле године, када је договорен нови споразум који омогућава куповину гаса по нижој цени, а та повластица важи само до краја месеца, те је неопходно да ОМВ испреговара нови споразум.
Велико складиште Баумгартен у Аустрији је, иначе, велико чвориште за руски гас, јер једна трећина укупног руског извоза гаса у западну Европу иде преко ове станице, а одатле за Мађарску, Италију, Хрватску, Словенију, Немачку и француску.
Од санкција била би погођена и аустријска фирма „Селер-Блекман“ (СБО) која производи бушилице за потрагу за гасом и нафтом и има своје представништво у Русији.
Исто тако проблеме имала би и компанија „ЦАТоил“, која је између осталих специјализована за нафтне бушотине у западном Сибиру, Каспијском мору и региону Урала и Волге. Када је реч о некретнинама компанија „Имофинанц“ поседује у Русији тржне центре, а фирма „ЦА Имо“ држи 35 одсто хотелских и канцеларијским простора на аеродрому у Санкт Петерсбургу.
Аустријски концерн „ВоестАлпине“ добио је налог за испоруку метала за гасовог Јужни ток. Што се тиче индустрије, концерн „РХИ“, који производи ватросталне материјале у Русији је остварио три одсто своје добити.
Произвођач индустријских машина „Андриц“ у Русији остварује 3 до 4 одсто свог укупног обрта, а фирма „Мајер Мелнхоф“ ча 10 одсто свог обрта. Када је реч о грађевинарству компанија „Страбаг“ у Русији је остварила пет одсто свог укупног грађевинског обима.
Такође би санкције Аустрија осетила и у туризму, јер последњих година непрестано расте број гостију из Русије, који су међу платежно јачим гостима.
Танјуг
Puce puska,pa dokle bre to otimanje pobogu ljudi….