ГРАД Суботица ће ове године из буџета издвојити два милиона динара као подршку развоју органске производње.
Подршка града органској пољопривреди дефинисана је недавно усвојеним Акционим планом развоја органске производње од 2015. до 2020. године, који је јуче представљен у регионалном „Архус“ центру. На скупу су учествовали и гости из суседних општина, Бачке Тополе, Малог Иђоша, Сенте, Кањиже, Новог Кнежевца, који су на суботичком добром примеру могли да виде како на овом плану сарађује невладин сектор и локална администрација.
– Желимо да и друге општине донесу овакав документ, јер је он важан за прикупљање средстава из различитих фондова и донација – објашњава Сњежана Митровић, из Удружења „Терас“. – Надам се да ћемо до краја године успети да реализујемо постављене циљеве и задатке – од образовања, саветодавства, до мреже за дистрибуцију органских производа. Надам се да ћемо и идуће године имати подршку града и добити средства, којима ћемо моћи да помогнемо произвођачима, нарочито у заштићеним подручјима, као што су Палићко и Лудошко језеро.
На територији Суботице има око 150 хектара под органском производњом, дванаест регистрованих произвођача и три предузећа која се баве прерадом и органских сировина.
Представљен акциони план развоја органске производње од 2015. до 2020.
– Постављени су заиста реални циљеви, а основни проблем је едукованост пољопривредних произвођача, када је реч о методологији производње и управљању документима – додаје Ненад Новаковић, директор „Органик контрол система“.
НУЖНА ПРОМЕНА „ЧИПА“ У ГЛАВИ
– ПРЕЛАЗАК са конвенционалне на органску производњу траје две до три године, а поред прилагођавања земљишта, произвођач мора да промени „пољопривредни чип“ у глави и однос према природи и исхрани – предочио је јуче Новаковић
Ј. ЛЕМАЈИЋ, Новости