УВОЗНИ сокови, вина, разни намази, конзервирана храна, поједине врсте домаће зимнице, кекса и бомбона, као и кућне хемије, само су неки од производа који су поскупели ове недеље.
Већина производа са ове листе скупља је од један до шест, седам одсто, а неки увозни артикли и до 40 одсто! Као главни узрок добављачи наводе скупље сировине и трошкове пословања.
– Крем „финети“ од килограма са 650 поскупео је на 700, а тегла барене паприке од 680 грама скупља је за петину и кошта 157 динара – кажу трговци. – Увозни „совињон“ од 0,75 литара уместо 554 кошта 583. За 10 одсто продају се скупље неки омекшивачи и средства за прање посуђа, а детерџент од три килограма „дечји сапун“ са 456 „скочио“ је на 556 динара.
Цене неких артикала повећане су и до 40 одсто. То се пре свега односи на скупље рибље намазе. Тако је туњевина од 160 грама са 265 поскупела на чак 389 динара, а неке салате од 320 грама сада су 690 динара, док им је претходна цена била 496 динара. Трговци кажу да код основних намирница – млека и меса током фебруара не очекују већа померања ценовника.
– У првих пет месеци ове године могу се очекивати инфлаторни притисци због раста цена под контролом државе, као што су струја, гас, акцизна роба, док у другој половини године може да дође до пада цена – изјавио је Саша Ђоговић, сарадник Института за тржишна истраживања. – Уколико пољопривредни род буде просечан, у условима опадајуће куповне моћи, који је велики тег произвођачима и трговцима да не помишљају на нерационално повећање својих цена, у 2013. се може очекивати једноцифрена стопа инфлације. Мало је, ипак, вероватно у пројектованим оквирима од 5,5 одсто, већ је реалније рачунати са растом цена од 7,5 одсто.
Јаја ће поскупети већ од следећег месеца, јер се у овом периоду године смањује број носиља. За комад на тезгама сада треба платити од девет до 14 и 15 динара, а у супермаркетима цена им иде и до 17 динара.
– Почетком марта очекује се благи скок цена јаја на тржишту, која ће уочи Ускрса да поскупе највише 10 до 15 одсто, односно динар, два по комаду – каже за „Новости“ Драгиша Јовић, директор фирме „Микрос“.
– Према нашим проценама, јаја ће ове сезоне опет бити знатно повољнија него лане, када су пред Ускрс достизала и 25 динара по комаду.
КО ЈЕ СИРОМАШАН
АКО је жеља Министарства трговине да се у социјалној корпи нађу квалитетни производи, попут јогурта, млека, хлеба, пилећег, јунећег, свињског меса, рибе и све оно што су неопходне дневне потрепштине, онда та акција има смисла – објаснио је Горан Поповић, председник Националне организације потрошача Србије.
– Пре социјалне корпе требало је направити социјалну карту која би тачно могла да дефинише кориснике те корпе и да би се знао број становника којима је та корпа потребна. Ако је званична потрошачка корпа 64.000 динара, а просечна плата око 46.000, онда је питање да ли смо сви ми социјално угрожени или више од 50 одсто потрошача у Србији и ко има приступ социјалној корпи.
Новости