БЕОГРАД – Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић изјавио је да се наша земља, са растом привреде од 2,4 одсто у 2013. години, сврстала међу водећих 10 земаља у Европи и оценио да у 2014. са већ планираним пројектима, Србија може да унапреди стање економије.
“Србија је једна од земаља у првих 10 у Европи по расту БДП-а. Наравно, нама је лакше него Холандији и Немачкој, које имају веома висок друштвени производ да правимо раст, али то показује већу одговорност и већу озбиљност државе и рекао бих неупоредиво боље резултате”, рекао је Вучић за РТС.
“Мислим да у наредној години са великим пројектима у које очекујем да уђемо, ситуацију можемо и даље да поправљамо”, рекао је Вучић.
Говорећи о новим пројектима и о томе да ли се део њих ослања на новац из Уједињених Арапских Емирата, Вучић каже да је Србија већ добила део новца који треба да утроши и да ће “стићи врло брзо неки други новац” за који треба да се донесе одлука како да се утроши.
Вучић очекује да ће у 2014. бити већи број оних грађана Србије који ће наћи посао од оних који ће изгубити радна места.
“Очекујем да у 2014. години буде већи број запослених него оних који ће изгубити посао”, рекао је Вучић, коментаришући податак Републичког завода за статистику, према коме је незапосленост у 2013. нижа. Са 25,5 одсто у априлу смањена је за готово пет процената (20,1) на крају године.
Према његовим речима, томе је допринела политичка стабилност и рад државних органа на сузбијању сиве економије, али и истовремено улагање великих произвођача. Вучић је додао да ће настојати да се тај број спусти.
“Желим да се, пре свега, грађанима Србије захвалим на стрпљењу, трпељивости и на томе што смо ушли у неке реформе које морамо да појачамо”, рекао је први потпредседник владе.
Говорећи о проценама да би у 2014. око 20.000 радника могло да изгуби посао, Вучић је казао да је целе прошле године слушао у скупштинској расправи и на свим телевизијама да је сваког дана све већи број незапослених.
“На крају се нешто друго испоставило. Иако сам се трудио и давао све од себе да кажем да то није истина, морао сам да сачекам 30. децембар да дође коначни извештај РЗС да би се показало да сам истину говорио ја и неки други људи који су говорили сличне ствари”, рекао је Вучић.
Када је реч о најављеним изменама Закона о раду, први потпредседник владе сматра да је потребан дијалог са синдикатима, са којима оцецкује да ће бити постигнут компромис.
“Ја сам у овој држави видео свакојаке написе о томе да неће бити пара за годишње одморе, да неће бити не знам чега, ми и даље имамо само нацрт. Желимо поново да разговарамо и са синдикатима, са свима, да отворимо дијалог”, рекао је Вучић.
Према његовим речима, закон о раду би требало донети уз сагласност свих важних друштвених чинилаца, да би се направио консензус, што је могуће шири, иако то, како каже, неће бити нимало лако, јер ће то ићи у прилог развоја и напретка српске економије.
“Не доноси то нико зато што жели да учини нажао радницима, послодавцима или било коме, већ ако можемо да направимо бољи пословни амбијент за инвестирање у нашу земљу ићи ћемо са тим”, каже Вучић.
Крстић: Економију концентрисати око неколико јаких извозника
Министар финансија Лазар Крстић оценио је вечерас да би Србија, водећи рачуна о одрживости јавног дуга, могла да се задужује јефтинијим кредитима него до сада и указао да економска политика треба да се концетрише на неколико кључних индустријских грана које ће бити извозно оријентисане.
Крстић је изразио задовољство што из претходне године у нову нису пренете нове обавезе, јер није било другог ребаланса буџета, а за одрживост путање јавног дуга, као дела БДП-а, сматра, могућа су два начина.
“Први је да се задужујемо по јефтинијим каматним стопама него до сада, мислим превасходно на добре билатералне односе које можемо да искористимо било са УАЕ, Русијом. Било би добро да део скупих кредита рефинансирамо или у потпуности отплатимо”, објаснио је Крстић.
Коментаришући званичне статистичке податке, према којима је извоз Србије у 2013. повећан за четвртину и смањен је дефицит у спољнотрговинској размени, Крстић је указао да економска политика треба да буде у том смеру, да се определимо за неколико кључних индустријских грана које ће бити извозно оријентисане.
У те велике системе, Крстић је убројао “Фијат” и “Ер Србију”, око којих ће моћи да се развија пуно привредне активности са неким мањим фирмама које су кооперанти, оцењујући да ће само тако Србија успети да унапреди ситуацију и повећа запосленост.
Према подацима Републичког завода за статистику, Србија је у 2013. први пут остварила суфицит у спољно-трговинској размени са Италијом и САД. Међу 15 највећих извозника, две трећине су они који су добили директну државну подршку.
Танјуг
Haha kakva je ovo bolesna budaletina i lazov,to mu je verovatno pisao Bacevic “Magelan”,interesuje me samo dali neko od polupismenih sledbenika SNS a veruje u to sto je ovaj izgovorio
koja budalastina tupsone jedan zar ne vidis da ste sve upropastili samo dizete cene poreze lopine jedne dokle
da li li se bar stidis kad se gledas u ogledalu
Ovaj je sve ludji