Економија

Шарлатан Вујовић поносан што Србија обезбеђује подрђку ММФ-а и Светске банке док му народ буквално скапава од глади

ВАШИНГТОН – Министар финансија Душан Вујовић оценио је данас, након састанка Комитета за развој у Вашингтону, да Србија одличним резултатима наставља да обезбеђује пуну професионалну и финансијску подршку ММФ и Светске банке, али и других финансијских институција.

На Комитету за развој борда гувернера Међународног монетарног фонда и Светске банке констатовано је да је глобални економски раст у 2016. години и даље успорен, али да се у 2017. години очекује скок, саопштило је Министарство финансија.

Групације Светске банке и Међународног монетарног фонда позване су да заједно раде са земљама и допринесу синергији између монетарне, фискалне и структурне политике реформи, стимулишу раст, стварање нових радних места и јачање добити од мултилатерализама за све.

Развој инфраструктуре је од великог значаја за развој, наглашено је на Комитету.

Подржана је улога Светске банке у сазивању, повезивању и координацији између влада УН, ММФ-а, Мултилатералних развојних банака и Светске трговинске организације, навопди се у саопштењу.

Овај скуп недвосмислено је потврдио подршку медународних финансијких инстутуција и свих земаља чланица прихватању одрживих циљева развоја за наредних 15 година као основе за борбу против сиромаштва засновану на пуном активирању укупних људских и ресурсних потенцијала у свету.

Наглашено је да је приватни сектор од суштинског значаја за стварање нових радних места и испоруку вишег животног стандарда.

Јавне политике побољшавају управљање и регулацију тржишне конкурентности и повећавају отвореност и предвидивост што су уједно предуслови за веће инвестиције и боље резултата развоја.

Речено је и да Интернационална банка за реконструкцију и развој (ИБРД) очекује повећање капитала како би могла да одговори захтевима земаља на средњем нивоу дохотка, али и да Интернационална развојна агенција (ИДА) достиже навиши ААА рејтинг и убудуће ће, поред донација, моћи да прикупља ресурсе и на финансијским тржиштима.

На Комитету је посебно истакнут значај Платформе која представља одговор на глобалну кризу а која је најављена на Самиту о избеглицама и мигрантима одржаног у септембру 2016. Њеном применом очекује се систематска и боље координисана подршка у кризним ситуацијама укључујући и оне које произилазе из присилног расељавања, природних катастофа и пандемија.

Наредни састанак Комитета за развој заказан је за 22. април 2017. године.

Овај скуп окупља водеће лидере из области економије и финансија и одржава у оквиру годишње скупштине ММФ и Светске банке у Вашингтону, напомиње се у саопштењу.  

Танјуг

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!