Београд — Најтежи део у првој фази доношења мера које је Србија покренула у оквиру споразума са ММФ-ом биће усвајање буџета за 2015, каже Душан Вујовић.
У тај документ је потребно укључити све мере и законе неопходне за имплементацију прописа и институционалне промене, рекао је министар финансија Душан Вујовић у интервјуу за пословни магазин Корд.
„Од претходног неуспешног аранжмана са ММФ-ом, потписаног у септембру 2011, имали смо серију нових покушаја да се договори уверљив програм са Фондом, међутим, ти покушаји нису уродили плодом. У међувремену је наш фискални дефицит достигао неодрживо висок ниво, што је довело до потребе за још опсежнијим реформама и прилагођавањем“, рекао је министар.
Министар је поново изнео критике на рачун банака и високог нивоа каматних стопа на кредите. „Истина је да је Србија међу земљама са највећим распоном у каматним стопама у свету. Очигледно је да постоје бројни фактори који се крију иза тога, али су и банке одговорне у великој мери. Као главни разлог због ког држе камате на високом нивоу, банке наводе висок удео ненаплативих кредита (због чега имају потребу за ванредним издвајањима). Вујовић је најавио и ревизију банкарског и финансијског сектора која ће помоћи у расветљавању овог проблема и у проналажењу бољег решења за високе каматне стопе.
„Пред нама је тежак задатак да покажемо спремност на наставак реформи. Постигли смо споразум о низу важних макро-економских и структурних реформи повезаних са неодрживим предузећима, државним енергетским монополистима, као и о инфраструктурним и реформама јавне администрације“, наводи Вујовић.
Министар напомиње да је најважније да Београд докаже ММФ-у да може бити поуздан партнер, да ће планиране фискалне и структурне реформе повести Србију одрживим путем, покренути отварање нових радних места и донети добробит свим грађанима.
„Иако су унапређење структуре предузећа и управљања основа за боље резултате јавног сектора, у овој фази нисмо разговарали о детаљима програма реструктуре тих предузећа са ММФ-ом“, рекао је он. Додао је, међутим, да ће Светска банка и Европска банка за обнову и развој у предстојећим недељама предочити координисане акције у циљу формирања свеобухватних програма реструктуре за ЕПС, Железнице Србије, Србијагас и друга јавна предузећа.
За израду и имплементацију тих програма биће потребне две до три године, али ће Србија на крају бити ослобођена неодрживих фискалних последица које су јавна предузећа изазивала у прошлости, закључио је министар.
„У овој фази, најважнија мера је да се ограничи утицај Србијагаса, ЕПС-а и Железница Србије на буџетски дефицит и јавни дуг. У прошлости, издавање државних гаранција за краткорочне кредите јавним предузећима представљало је главни канал кроз који је лоше пословање тих компанија утицало на нарастање јавног дефицита и дуга. Тај канал ће у будућности бити затворен, а државне гаранције ће једино бити доступне за дугорочне кредите међународних финансијских институција“, изјавио је Вујовић.
Он је, такође, одговорио на питање о контрадикторним изјавама српских званичника поводом приватизације Телекома Србије.
„Премијер Александар Вучић изразио је наду и жељу да Телеком Србије буде приватизован“, рекао је Вујовић, наглашавајући економску страну овог процеса. „У правом тренутку и када се сви кључни фактори који утичу на цену поклопе, Телеком заиста може и треба да буде приватизован. Ускоро ћемо покренути тендер како бисмо изабрали најбољег квалификованог саветника и надамо се да ће се тај процес завршити током 2015. године“, изјавио је Вујовић.
Министар се, такође, осврнуо на услове које је ММФ поставио Србији у склопу трогодишњег аранжмана, али и на услове Европске комисије за приступање Србије Европској унији.
„Европска комисија и ММФ деле мишљење о потреби буџетских уштеда. Они нису експлицитно дефинисали начин остваривања уштеда, али постизање економске самоодрживости јесте услов. У том смислу, фискално прилагођавање је међу најважнијим елементима и из тог разлога је неизбежно“, закључио је Вујовић.
Танјуг
фото: Бета
Što najteži bojite se da vam neće dati koliko vam treba.Daće vam pa vi ste njihovi pa pravac Havaji,Tahiti itd.
A ONDA ĆE POČETI LOV
A ONDA ĆE POČETI LOV
Bitjetesko jer nijedandogovor dosada nismoispostovali, panam viseneveruju.
До курца и ако нам не верују. Јака нека институција.
koji marsovac gde li ga nafatase
Prekinite bre vise te dogovore iovako ce ih uskoro proglasiti nevazecim.
Ма једите говна бандо издајничка ЈЕБО ВАС ММФ у врх гузице.
a koji je bio lakši deo razgovora , oko premija sigurno!
hahahaha…koliko još da nam skinu od plata i penzija_25% kako reče Krstić…koliko videh jutros zbrisao je negde avionom !!!!!!!!
Cela vlada treba da se natakne na kolac
Ovi su baš navalili da nas skroz upropaste da nemamo ni za hleba kakav mmf bre ostavite se toga
Па овај је чиновник ММФ-а, страни плаћеник и олош, задужује нашу децу.
Jebisi Mater Drtino Lopovska Dabi ti ja METAK PP za Divlje Svinje
PA TREBA NJIH NEKOLIKO TO DA PODELE, A NAROD CE TO DA VRACA???BANDA LOPOVA
Да платимо ваша срања.
svaki sledeci je najtezi…jadan je narod s vama!!
Jeli to kako platiti ono sto ste podijelili plus kamata
Smesno
Протуво олади нас
sve k do k
On nije šarlatan. TO JE ČOVEK SA ZADATKOM! (koji uspešno rešava) 🙁
Da ,Da…Sad sledi najtezi deo posla: Izbaciti milion neradnika iz drzavnog posla.Osposobiti ih za kopanje kukuruza i ostale postene poslove.E,boga mi „arhivatori“se nece dati tako lako 🙂
Sledi najtezi deo za sirotinju eaju.elita ma jpk ne plaća ništa.
Sledi najtezi deo za sirotinju eaju.elita ma jpk ne plaća ništa.
Jedan ode drugi dođe (genije)!
Jedan ode drugi dođe (genije)!
ovoga sklanjajte sto pre dok nas nije unistio svojom strucnoscu.
pazi ovo,dogovor,hahaha,kakav dogovor ili kako kazu jos,pregovori sa mmf,ma ajte,koga vi zavaravate,kako vam mmf i svetska banka NAREDE, tako vi morate da izvrsite. Mmf je NAREDIO smanjenje plata i penzija,mmf je naredio rekonstrukciju preduzeca(citaj,unistiti ih),mmf je naredio nova otpustanja,itd,itd.
jos jedan placenik zapada soli pamet Srbiji
ŠTA MOŽE BITI NEKO U KRETENSKOJ VLASTI OSIM , , , ,KRETENČINA 😉
duznicko ropstvo izgleda da nema nazad sleduje nam kolonizacija