Економија

Шарлатани из владе! Ово су економске мере ММФ-а за „спас“ Србије!

Влада Србије је на данашњој седници која је почела у 10 часова, а која је била отворена за јавност презентовала пакет мера које би Србију требало да извуку из економске кризе и да је спасу од банкрота. Пакет мера, резултат су заједничког рада Владе Србије, а пре свега министра привреде Саше Радуловића и министра финансија Лазара Крстића.

Износ до 60.000 се не умањује. Износ између 60.000 и 100.000 се умањује за 20 одсто, а преко 100.000 за 25 одсто. Погледајте табелу како то практично изгледа.

Министар финансија Србије Лазар Крстић је приликом представљања пакета мера рекао да су оне донете да би се регулисало 6 области:

 

 Висина плате  Основица за умањење Умањење Коначна плата
61.000 дин  1.000 дин (-20 %)  200 дин 60.800 дин
105.000 дин  40.000 (-20%)+5.000 (-25%)  8.000+1.250 95.750 дин

  

Прва мера: Смањење зарада у јавном сектору од 2014. на износ већи од 60.000 динара за 20 одсто, а 25 одсто на плате изнад 100.000 динара. Примера ради, онај који је зарађивао 90.000 динара, зарађиваће 84.000.

 

Друга мера: Односи на приходну страну – повећање ниже стопе ПДВ-а за неегзестенцијалне производе са осам на десет одсто, а неке робе ће бити пребачене у категорију на коју се плаћа већи ПДВ.

 

Трећа мера: Односи се на реструктурирање јавних предузећа. „Проблем је што смо у последњих неколико година давали гаранције јавним предузећима за које сад знамо да та предузећа неће моћи сама да сервисирају. Ми као држава нисмо планирали да на то плаћамо камату из буџета, а то ћемо морати за један одређен број јавних предузећа“, рекао је Крстић на седници Владе Србије.

 

Он је истакао да то значи да ћемо 2014, 2015, 2016 и 2017. годину почети са минусом у буџету од 200 до 400 милиона евра. „Кроз процес реструктуирања јавних предузећа борићемо се да што мањи део тог дуга пређе на државу, да их доведемно у стање да их сами сервисирају, али је реално стање да ће велики део тих дугова прећи на државу“, навео је министар.

 

Четврта мераСмањење субвенција треба да донесе највеће уштеде у буџету и завршетак приватизације 179 предузећа и реструктурирање великих јавних система.

 

„Можда најболније је то што имамо најнетранспаретнији модел доделе тих субвенција. Неретко се дешава да новац од субвенција завршава код оних који су блиски са политичким системом“, рекао је Крстић.

 

Он је казао да је Србија кренула ка ЕУ и да не сме да даје државну помоћ осим пољопривреди и железници.

 

Пета мера: Од следеће године почиње примена мера у вези са превремним одласцима у пензију, тако што ће они који се на то одлуче примати мање пензије. Крстић је рекао да ће држава постепено приближавати старосну границу за одлазак у пензију за мушкарце и жене, тако што ће мушкарци радити до 65, а жене до 63 године. „Ако одете у пензију превремено, пензија ће вам бити нешто нижа“, рекао је он.

 

Шеста мера: Једна од мера у јавном сектору бити уштеда на робама, услугама и дискреционим правима, а на томе би, према Крстићевим речима, могло да се уштеди 30 до 40 милиона евра. „Бићемо врло методични… Потребна је дисциплина које треба да смо свесни прво ми у Влади, а после и сви остали у јавном сектору“, казао је Крстић.

 

Он је навео и да је у предлогу буџета за 2014. од министарстава затражено да сами за 10 одсто снизе своје трошкове. Министар је додао да се уштеда на путовањима, превозу и сличним стварима можда не чини као нешто крупно, али да ће имати своје ефекте.

„Без увођења ових мера ишли бисмо у банкрот у наредне две године“, рекао је министар финансија Србије и додао да не може Србија да планира расходе када не зна колико ће да приходује.

 

„Циљ је да стабилизијемо јавни дуг до 75 одсто до 2016. године односно 2017. године. Смањење зарада у јавном сектору од 2014. на износ већи од 60.000 динара за 20 одсто, а 25 одсто на плате изнад 100.000 динара – рекао је министар Крстић. 

Министар финансија Србије Лазар Крстић упозорио је да би Србија за две године отишла у банкрот без нових економских мера које нису лаке. Он је казао да од 2008. године није повучено довољно храбрих политичких и економских потеза да би се приведа довела у ред.

„Повући ћемо црту и крећемо чисти у 2013. годину“, казао је Крстић. Он је рекао да је нажалост економска и фискална политика последњих 10 година нарочито од 2008. у најмању руку била неодговорна и нетранспарентна.

 

Реструктуирање и комуналних предузећа

 

Крстић је најавио за 2014. завршетак приватизације 179 предузећа и реструктурирање великих јавних предузећа и комуналних предузећа од којих су, навео је, неки од њих и данас носиоци српске привреде.

 „Озбиљно схаватамо и своју одговорност коју ћемо имати да то сповредемо на начин да што више тих система, највећи системи остану на ногама било уз помоћ страних инвеститора или уз помоћ државе, а да у њима остане што више радника јер без тога неће бити ни државе. Не желим да прејудицирам динамику реструктурирања“, навео је Крстић.

 Он је најавио да ће држава наставити да даје субвенције у складу са финансијском ситуацијом, наводећи кредите привреди и у смањеном обиму олакшице за стране инвестиције и запошљавање. 

 

Шта још подразумевају мере Владе? 

  • Смањење опорезивања рада
  • Увођење солидарног пореза на високе зараде
  • Укидање бонуса за војску и полицију
  • Замрзавање запошљавања у државној управи
  • Пензије се неће смањивати
  • Смањење службених путовања
  • Мање коришћења службених возила
  • Гашење фонда за развој
  • Укидање субвенција
  • Повећање пореза на добит фирми и на имовину
  • Боља пореска контрола
  • Боља контрола царина

 

Телеграф, Бета

фото: Фонет/Д. А. 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!