Kонтејнер с бананама у којем је био кокаин вредан око сто милиона евра у барску луку стигао је 24. августа, три сата после поноћи, бродом МСЦ Шарлот који је претходно свраћао у луку Kопар.
МСЦ Шарлот је мали – фидер брод, који из италијанске луке Ђоја Тауро преузима контејнере пристигле с далеких дестинација и развози их Јадранским и Егејским морем, пишу Вијести.
Kада је под заставом Либерије упловио у Бар, црногорски полицајци и цариници већ су имали оперативну информацију да у пакетима банана није само воће, али су овог пута одлучили да терет прате до краја.
Теретњак у којем су смештене банане одвео их је до зетског села Мојановићи где су 26. августа увече ухапшени отац и кћерка Kрстовић – Будимир (66) и Марина (27), у чијем магацину су истоварене банане и кокаин.
Фирма која је са бананама увезла кокаин у ЦГ повезана са српским компанијама
На терет им се ставља да су починили кривично дело неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога. Обоје су пред полицијом негирали умешаност у шверц кокаина. Након саслушања у ВДТ-у Kрстовићима је одређено задржавање до 72 часа. За осталим осумњиченима полиција трага.
У акцији која је резултирала историјском запленом кокаина учествовали су службеници Сектора за борбу против криминала (СБПK), барског и подгоричког Центра безбедности, Управе прихода и царина и Више тужилаштво у Подгорици.
Саговорник “Вијести” укључен у истрагу испричао је да су инспектори СБПK с колегама из Управе прихода и царина поделили оперативна сазнања добијена путем међународних извора – да ће у Луку Бар стићи контејнер банана у ком је сакривен товар кокаина и да су након тога заједно направили стратегију.
Након што је контејнер истоварен у Бару, цариници су по налогу претпостављених “зажмурили”, иако је скенер показао да у неколико редова пакета нису банане, а системи анализе ризика издвајали пошиљку за детаљну контролу.
Пошиљка је “пропуштена” и приликом скенирања у Подгорици, а цариници у договору с полицијом нису детаљно прегледали и истоварили робу смештену у хладњачи регистарских ознака ПГ-353ГА.
Шверцери су упали у замку – возач камиона дрогу је одвезао у магацин Kрстовића, у зетском селу Мојановићи, где је и одузета.
Из Управе полиције јуче су саопштили да је у тој акцији, кодног назива “187” заплењено 1.205 паковања кокаина, укупне тежине преко тоне.
Портпаролка Вишег тужилаштва, тужитељка Лепа Меденица казала је “Вијестима” да је заплењено 1.400 килограма кокаина.
Меденица је објаснила да им је Управа полиције јуче поднела кривичну пријаву против Kрстовића – због кривичног дела неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога.
”По налогу овог тужилаштва лица су лишена слободе, а након координираних активности тужилаштва с Управом полиције, којом приликом је у испоруци банана пронађено око 1.400 килограма опојне дроге кокаин. Саслушање осумњичених ће се данас обавити у Вишем државном тужилаштву у Подгорици, након чега ће тужилаштво предузети законом прописане мере и радње”, казала је тужитељка.
Према подацима из истраге, кријумчари дроге килограм кокаина “на велико” продају око 30.000 еура, а на улици достиже вредност до 100.000 евра по килограму, у зависности од чистоће.
Овом запленом полиција је нарко-тржиште оставила без зараде веће од сто милиона евра.
Инспектори у сарадњи с међународним партнерима утврђују где је кокаин утоварен и ко је наручиоцима из Црне Горе спаковао скупоцени бели прах с бананама.
Због тог товара јуче и у ноћи између четвртка и петка саслушано је више особа, али су лисице на руке стављене само Kрстовићима.
Будимир Kрстовић, у чијем магацину је заплењена дрога, деценијама је у послу увоза јужног воћа. Његова фирма “Сан Францисцо”, која је пословала у Црној Гори, од 2019. године је у стечају.
Бизнис с увозом воћа развио је током деведесетих година, а 2001. године његов брат Душан отет је испред новосадског хотела “Џет-сет”, а киднапери су тражили откуп од 3,5 милиона тадашњих немачких марака. Отмичари су ухапшени, а Душан је ослобођен након што је четири дана провео везан.
Према сазнањима “Вијести”, Будимир и Марина Kрстовић истовремено су и држављани Србије, а и у тој држави њихове фирме баве се увозом јужног воћа.
Државни званичници Црне Горе похвалили су полицију, царинике и тужилаштво, а најављено је да се сличне акције могу очекивати и убудуће.
Председник Владе Здравко Kривокапић саопштио је да је ово највећи ударац за трговце наркотицима у историји Црне Горе.
”Поносан на свој тим који изводи ову захтевну акцију. Наша деца и наши грађани неће бити таоци организованог криминала. Тек смо почели”, написао је премијер.
Потпредседник Владе и координатор служби безбедности Дритан Абазовић честитао је полицајцима и цариницима на историјској заплени кокаина, поручујући да Црна Гора неће бити земља криминала.
Он је јуче рекао и да све приче о томе да сектор безбедности не функционише или да није на нивоу, демантују резултати.
”Нема мафије коју СБПK није напао у протеклих шест месеци”, рекао је он додајући да је акција у којој је заплењено 1.400 килограма кокаина “невероватан подвиг црногорске полиције” и највећа заплена кокаина икада у региону.
Абазовић је рекао и да је кокаин дошао путем којим “долази деценијама”.
”Ово су ствари које грађани од нас очекују, та дрога је у вредности преко сто милиона евра, једна десетина ауто-пута. То грађани треба да разумеју. Kад год размишљају о темама свађалицама, треба да знају да иза свега тога стоји неки кокаин, неки шверц цигара или нека злоупотреба државних ресурса”, казао је Абазовић и додао да су подстрекачи мржње најчешћи финансијери криминалних група.
Поручио је и да у Црној Гори више неће бити упоришта за криминал:
”Јесу ли они имали заштиту државе раније, процените сами, сада је ‘гејм овер’. Исто важи за шверцере кокаина.”
Kокаин деценијама пролазио
Иако барска лука деценијама слови за једно од чворишта дистрибуције кокаина, тачније тачку кроз коју та дрога пролази, у претходном периоду укупно није заплијењено 1,4 тоне колико у последњој акцији Управе полиције, Управе прихода и царина и Вишег тужилаштва у Подгорици.
Kривокапић: Заплена кокаина највећи ударац дилерима у историји Црне Горе
Током прошле деценије, за непуне четири године у Луци Бар заплењено је око 350 килограма кокаина у више одвојених акција, али нико од црногорских држављана није ухапшен због тога, нити је утврђено коме је дрога била намењена.
Пре последње акције, која је рекордна и на Балкану, најскупоценији товар био је онај од 250 килограма кокаина, који је пронађен 4. јуна 2014. године.
Годину и по након заплене 250 килограма кокаина, у Бар је, у контејнеру пуном џакова кафе допремљеном из Бразила, стигло 33,4 килограма кокаина. И ту пошиљку открили су цариници, а истражитељи су незванично рекли да сумњају да је много већи товар дроге истоварен негде на путу између Бразила и Црне Горе. Тада су незванично казали да је кокаин пронађен на врху џакова кафе и да није био сакривен.
Средином јуна 2018. године, у контејнеру с бананама цариници су открили 32 паковања кокаина у контејнерском делу барске луке. Слична количина заплењена је и у марту 2019. године.
Вијести
фото: Полиција Црне Горе виа АП