Свет

Саудијски краљ неће да види Обаму

Барак Обама је намеравао да ове седмице лично увери краља Салмана у америчку посвећеност одбрани Саудијске Арабије, али је монарх из Ријада исказао незадовољство пре него да је чуо шта председник САД има да му понуди.

Очигледно негодујући због тога што Американци не одустају од договора о нуклеарном програму са Иранцима, љутим саудијским противницима у региону, краљ Салман је отказао посету Белој кући и учешће на састанку САД и заливских земаља. Како пише „Њујорк тајмс”, Ријад је одустао од посете на врху иако су председникови сарадници и државни секретар Џон Кери раније потврдили да нови саудијски краљ долази у САД. Тамо ће се у четвртак одржати састанак између председника САД и представника Емирата, Бахреина, Катара, Омана и Кувајта и Саудијске Арабије. Већина ових земаља такође неће у Обамину резиденцију у Кемп Дејвиду послати своје владаре, већ министре одбране или спољних послова. Понашање Саудијске Арабије је ипак најзначајније: најјача је држава и Обама је желео да њеног краља угости у Белој кући.

Заливске сунитске монархије, где САД имају војне базе и купују нафту, негодују због преговора САД са Иранцима, мада није јасно како мисле да приволе Американце ако игноришу шефа Беле куће и његов састанак у Кемп Дејвиду. Свим силама се противе договору који су САД постигле са шиитском теократијом – Иран одустаје од нуклеарног програма да би му међународна заједница укинула санкције. Иако би уклањање опасности од техеранске атомске бомбе требало да весели арапско полуострво, Саудијци су узнемирени јер се плаше економског успона Ирана ослобођеног ембарга и даљег јачања шиитског утицаја у региону. Техеран већ данас има моћ у већински шиитском Ираку, влади сиријског председника Башара ел Асада и међу шиитском мањином у Јемену. У овој земљи траје рат између Хута, које потпомаже Иран и већинских сунита, које опрема и обучава Ријад. Саудијска влада бомбардује Хуте, али је од данас прогласила прекид ватре ради достављања хуманитарне помоћи. Ријад се укључио када је видео да САД повлаче војску из база у Јемену и да ће сам морати да помогне сунитима да задрже контролу над делом земље одакле би Хути, па посредно и Иран, могли да ометају пролаз саудијске нафте на путу за страна тржишта.

Како су сазнали амерички медији, Арапи, који преко пута Персијског залива посматрају Иран, траже од САД одбрамбени ракетни штит, пошто је Русија већ најавила да ће такав систем испоручити Исламској Републици. Осим тога, заливске петромонархије желе да САД промене правило по којем америчка продаја оружја Арапима у региону не сме да угрози војну надмоћ Израела, којем Вашингтон сваке године шаље око три милијарде долара војне помоћи. Амерички произвођач оружја „Локхид Мартин” добио је дозволу да најновији борбени авион Ф-35 прода Израелу, али не и арапским земљама.

Један неименовани саудијски званичник је изјавио за АП да Ријад хоће управо онакву војну сарадњу какву САД већ имају са Израелом. „С обзиром на понашање Ирана и пораст екстремизма (Исламске државе), тражимо безбедносне гаранције. Досад смо са САД имали џентлменски споразум о безбедности. Данас нам треба нешто написмено”, преноси амерички јавни сервис Пи-Би-Ес речи Јусефа ел Ктаибе, амбасадора Емирата у САД.

Иако арапски сунити истичу пример Израела, САД ни са овим савезником тренутно није у најбољим односима. Обама не проналази заједнички језик са премијером Бенјамином Нетанијахуом, који је пре неколико дана формирао још једну десничарску владу. Проблеми више нису могли да се сакрију када је током летошње инвазије на Газу Америка први пут оштро прекорила блискоисточног партнера због превеликог броја цивилних жртава у палестинској енклави. Нетанијаху се отворено противио преговорима са Техераном. Договор је одбацио као иранску превару. У кампањи за парламентарне изборе поручио је да неће дозволити стварање палестинске државе, што САД заговарају као решење блискоисточног сукоба.

За разлику од саудијског краља кога позива, а који неће да дође, Обама са Нетанијахуом има други проблем: он долази и када председник никако не жели ту посету. Израелски премијер је у марту у Конгресу одржао говор у којем је непосредно критиковао преговоре САД са Иранцима.

Тако све америчке савезнике у региону спаја не само захлађење односа са моћним заштитником већ и противљење споразуму о нуклеарном програму, за који Вашингтон тврди да ће управо њих највише заштитити.

 
Ј. Стевановић, Политика
фото: бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Neznam da li je glupo pricati sa lazove ili citati o istima . Ako se neko pokaze los karakter (laze vara dvolican izmotava se da dodje do sense noz u ledja ) onda je samoubistvo imati bilo kakve stradanje sa takvima.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!