„Продаја белог лука је скочила, дрвени крстови су део асесоара, а то значи само једно – вампир је на слободи“, почиње причу о српском најпознатијем вампиру новинар чувеног научног часописа Национална географија.
Паника у Зарожју, која је избила када је чувеном вампиру Сави Савановићу срушена воденица у којој је, легенда каже, обитавао, упоређена је са сценом из холивудског филма. Мештани су били толико престрављени да је издато званично упозорење да би у току могао да буде вампирски напад!
У чланку објављеном на сајту Националне Географије цитира се и изјава Миодрага Вујетића, градоначелника „нападнутог“ места:
„Људи су забринути, сви су чули легенду о овом вампиру, а сама помисао да је он сада бескућник, и да тражи друго место становања или нове жртве је застрашујућа“, рекао је забринути Вујетић.
Толико застрашујућа, заправо, да су светски стручњаци прискочили у помоћ у решавању овог крвавог проблема! У питању су били Марк Колинс Џенкинс, аутор „Вампирске Форензике“ и форензички археолог и антрополог Матео Борини.
Новинар је прво питао стручњаке да ли је ово можда само туристички потез, без истинског сујеверја:
„Не знам, али вероватно није. Веровање у вампире дубоко је укорењено на Балкану, но сумњам да је у питању древно сујеверје без примеса модерних веровања. Пијење крви и очњаци нису били део старих прича, жртве су у њима дављене или ударане“, сматра Џенкинс.
Упитано је да ли је сумануто то што је објављено званично упозорење о харању Саве Савановића.
„Историјски гледано, то и није толико лудо. Вампирска хистерија широм централне и источне Европе често се поклапала са епидемијама туберкулозе или куге. Сељаци нису умели другачије да објасне због чега људи падају мртви по улицама, а постојало је и веровање да се први члан породице који умре касније храни остатком фамилије“, објаснио је Џенкинс.
Ипак, Срби не би били Срби, да је наш Савановић класични вампир, па тако, уместо да буде слепи миш, домаћа крвопија преживљава у облику лептира, мада научници тврде да одступање од уобичајене приче није толико ретко.
„Некада се мислило да се покојник претварао у пса или вука јер би се близу гроба видели животињски трагови, у ствари, то је више имало везе са тим што су звери биле привучене раци због мириса тела у распадању“, казао је Борини.
Ако вас икада нападне Савановић или неки „комшијски“ вампир, бели лук вам можда неће много помоћи.
„Људи су веровали да ствари са јаким мирисом могу да одбију зле духове, али су идеју о белом луку популаризовали филмови. Румунске вампире, на пример, одбија мирис шафрана, тако да им лук уопште не смета.
[quote]
Разлика између „нових“ и „старих“ вампира
„Древни записи говоре о вампирима као надувеним лешевима обичних људи са крвљу око уста, у филмовима вампири су привлачни, шармантни, чак и аристократе, а имају и надљудске моћи“, испричао је Борини.
„Модерна фасцинација вампирима изазвана је књигама и филмовима“, сматра Џенкинс, „Некако је постала узбудљива идеја те забрањене љубави у којој се прелази граница и заљубљује у вампира, иако тога једва да има у предањима“, прича стручњак.
[/quote]
Вестионлине