Хроника

Савамала клизи ка застаревању

Месец дана након након што је случај ноћног рушења објеката у насељу Савамала прешао у Прво основно тужилаштво у Београду, јавност је добила прве информације о току истраге.

Тужилаштво је од полиције затражило да идентификује маскиране починиоце, утврди шта су у ноћи између 24. и 25. априла 2016. године предузели надлежни органи, али и испита своју улогу у целом случају. И док у тужилаштву чекају да им полиција достави тражене податке, саговорници Данаса тврде да случај Савамала полако клизи ка застаревању.

– Случај рушења у Савамали је био у Вишем тужилаштву дуже од годину дана и ништа од наведеног нису сазнали. Сада ми овај захтев Првог основног тужилаштва делује као да оклевају и да је циљ да се све пролонгира. Уосталом, преквалификација кривичних дела за које се сумњиче починиоци ми говори да се иде на застаревање случаја, каже за Данас бивши судија Врховног суда Србије Зоран Ивошевић.

У саопштењу које је објавило Прво основно тужилаштво, од полиције се тражи утврђивање идентитета Н. Н. извршилаца кривичног дела учествовање у групи која је извршила кривично дело у стицају са кривичним делом противправно лишење слободе. За учествовање у групи која изврши кривично дело запрећена је казна затвора од три месеца до пет година. Вођа групе може у затвор од једне до осам година. За кривично дело противправно лишење слободе закон предвиђа казну до три године.

За Зорана Ивошевића политичка позадина рушења у Савамали је показатељ правца у којем ће ићи истрага.

– Случај Савамала је мотивисан политиком, а тужилаштво је под контролом извршне власти. У Србији имамо много примера који потврђују да поступци у које је умешана политика на крају застаре. Са пребацивањем предмета из вишег у ниже тужилаштво, смањује се и рок који је потребан да случај застари, наводи Ивошевић. Према његовим речима, рад тужилаштва би знатно убрзао председник Србије Александар Вучић, из чијих јавних наступа је евидентно да зна ко су починиоци.

Након што МУП по захтевима достави тужилаштву извештај, они ће, како се наводи у саопштењу, одлучити о даљим корацима, о чему ће јавност бити упозната. И за Марка Аксентијевића из Иницијативе Не да(ви)мо Београд поступак тужилаштва је “игроказ развлачења”.

– Да не знамо где живимо запитали би се шта је уопште утврђено у досадашњем поступку. Ако се не зна ко је и из којих побуда организовао целу акцију, у склопу које ни сама полиција није реаговала на позиве грађана у помоћ, како је онда Више тужилаштво закључило да цео случај није из њихове надлежности? Али како знамо где живимо, јасно је да је по среди један игроказ развлачења који за циљ има да у грађанима убије идеје правде и једнакости, односно било какав труд на томе да живимо у бољем друштву. Ми на то не смемо пристати већ у нашој борби морамо бити одлучнији, наводи Аксентијевић.

Подсетимо, у ноћи између 24. и 25. априла прошле године група маскираних особа је багерима блокирала Херцеговачку улицу у београдском насељу Савамала и порушила објекте који се у њој налазе. Случајне пролазнике и раднике обезбеђења су везали и одузели им телефоне. Полиција је одбијала да ту ноћ изађе на лице места и грађане је упућивала на Комуналну полицију.

Случај Савамала се више од годину дана налазио у Вишем јавном тужилаштву које је недавно саопштило да није надлежно да по њему поступа. Предмет је уступљен Првом основном тужилаштву где се и даље налази у предистражној фази.

Пише: В. Јеремић, Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!