За Србију и још осам земаља је у Савету Европе покренут поступак због, како се наводи, “у целини незадовољавајуће” примене препорука за спречавање корупције међу парламентарцима, судијама и тужиоцима.
Реч је о препорукама Групе земаља против корупције (ГРЕЦО) која делује у склопу Савета Европе и чији је годишњи извештај данас објављен у Бриселу и Стразбуру, уз упозорење да је дошло до “назадовања у борби против корупције”.
Поступак због неспровођења препорука овог тела Савета Европе је, поред Србије, покренут и за Белгију, Мађарску, Ирску, Луксембург, Португал, Румунију, Шпанију и Турску.
У току је поступак ГРЕЦО и за Белорусију и Швајцарску, за које је раније већ дата оцена усредсређена на захтеве да се случајеви корупције подведу под криминал, као и да мора постојати увид у “политичко финансирање” и општи законски оквир за спречавање корупције.
Савет Европе и ГРЕЦО у посебном саопштењу истичу да је “у неким европским земљама у 2017. години дошло до застоја и измена законских иницијатива за поспешење реформи претходно покренутих за јачање спречавања корупције, или се спремају реформе које би могле довести до кршења норми Савета Европе за сузбијање корупције”.
“Упркос у целини оствареном напретку, спорија је примена нових мера за сузбијање корупције међу парламентарцима, судијама и тужиоцима”, наглашава ГРЕЦО.
Ово тело Савета Европе истиче кључну улогу новинара у борби против корупције и одаје признање малтешкој новинарки Дафне Каруане Галицији, чије убиство, како је наведено, “поново износи на видело нужност да се заштите новинари који истражују корупцију и пред правду изведу виновници злочина против њих”.
Бета