Професор на економском факултету Љубодраг Савић сматра да је укидање Закона о привременом умањењу пензија једино решење. Четири године одрицања, према његовим речима, предуг су период за пензионере у Србији.
Међународни монетарни фонд предложио је Влади Србије да укине Закон о привременом умањењу пензија што за премијерку Ану Брнабић није прихватљиво решење. Сличног става је и предсеник Вучић који је рекао да ће се са одлуком о усклађивању пензија сачети док се не види какви ће бити ефекти привредног раста за три месеца.
Професор Савић нема дилему – Закон о привременом умањењу пензија треба укинути.
– Једно једино је решење, а то је да се врати на ситуацију колике су пензије биле 2014. какво је тада било решење, и то треба применити на ове четири године и доћи до износа колико би оне биле да нису биле умањене – навео је Савић за Н1, оцењујући да је такво решење и принципијелно, и поштено.
Савић претпоставља да је ММФ сугерисао укидање поменутог закона из уверења да би повећани приходи пензионера довели до веће тражње, а самим тим и убрзања привредног раста.
Он, међутим, упозорава да се повећана тражња може махом подмирити робом из увоза, и да у претгодном периоду увоз расте по бржим стопма од извоза. Проблем је, како каже, и у томе што политика јаког динара стимулише увознике, а дестимулише извознике.
– Српску привреду неће опоравити индустрија мотања каблова у којој радници раде за 25.000 динара месечно. Влада би требало да стимулише производњу квалитетнијих производа – сматра Савић који је уверен да би са таквом променом приступа српска привреда могла да расте по стопама већим од пет одсто годишње.
Он подсећа да БДП Србије у великој мери данас зависи од пољопривреде која је “фабрика под отвореним небом” и носи са собом доста неизвесности.
Н1