СВАКИ десети потрошач струје у Србији је на списку дужника! „Црвене коверте“, које прете искључењем због дуга преко 10.000 динара, стигле су на адресе 140.000 домова и фирми у земљи, а још толико добило је опомену за неплаћени рачун од 5.000 до 10.000 динара. Ова цифра ускоро би могла да се увећа неколико пута јер у дистрибуцијама кажу да више од пола потрошача који су лане склопили уговоре о репрограму за стари дуг – не плаћа рате!
Уз бројне усијане опомене, информације и обавештења које „ЕПС снабдевање“ и дистрибуције шаљу грађанима, како би их приморали да плате потрошене киловате, ускоро ће бити додати још један апел за наплату. Који, наравно, прети – тужбом.
– У прошлој години око 13.000 потрошача потписало је уговор о репрограму дуга, а услов да то уради имало је скоро дупло више корисника – каже директор „Електрошумадије“ Небојша Обрадовић. – Ипак, око 60 одсто од 600 домаћинстава и 100 предузећа који су у априлу прошле године потписали уговор о репрограму дуга не отплаћује рате, док око 20 одсто од око 13.000 корисника не измирује обавезе по основу уговора о репрограму потписаног крајем прошле године.
Обрадовић упозорава да ће ови корисници у наредном периоду добити опомене. Уколико то не уроди плодом, уговори ће бити раскинути, а неодговорни потрошачи тужени.
Међу онима који су потписали репрограм а оглушују се о плаћање су и градови, јавна предузећа, велики индустријски погони, школе, болнице, вртићи… Статистика показује да први пут после дужег времена грађани дугују више него предузећа, чак и када се упореде укупни износи неплаћених комуналија. Тако у Војводини од 30.000 неплатиша, чак 26.314 су домаћинства, а свега 5.992 фирме нису платиле утрошене киловате.
Ипак, бројке могу да заварају. Наиме, ствар је у томе да је већина привредних субјеката који имају мерења на 10 киловолти или више од 50 запослених, сада има посебне уговоре са „ЕПС снабдевањем“, а није на евиденцији дистрибуција.
РАЧУНИ СА 23 СТАВКЕ
РАЧУН за струју, који ће потрошачи добити наредних дана има 23 ставке, што је највише у односу на рачуне који добијају потрошачи у Хрватској, Црној Гори и Босни и Херцеговини. Најмање ставки на рачуну за струју има „Електропривреда Црне Горе“ осам, док у Босни имају 13, а „Електра Загреб“ 15 ставки, кажу у Асоцијацији потрошача Србије.
Према мишљењу Европске комисије, рачуни за гас и струју треба да буду јасни и да садрже корисне информације. Они треба да пружају јасне и недвосмислене информације о утрошку енергије и како је тај износ израчунат. Европска пракса је да на рачуну стоје и подаци на право промене добављача, које ће ускоро и српски потрошачи имати као могућност.
Новости