Србија

Сећање на јунаке Неготинске Крајине

Пуних 45 година мештани крајинских села Штубика и Малајнице с поносом обележавају датуме из српске историје према којима је у јуну 1807. године била чувена битка за ослобођење Крајине од турског зулума. У бици код Штубика и Малајнице против османлија ратовали су Карађорђе, Хајдук Вељко Петровић и војводе Миленко Стојковић и Петар Добрњац.

Иако за неке догађаје и јунаке заборава нема, бригом мештана поменутих села, коју је пре скоро пола века као веома значајну и важну, прихватила општина Неготин са својим установама културе, настала је манифестација изворног народног стваралаштва названа Крајински обичаји.

Она данас представља једну од окосница бројних смотри и манифестација које се приређују у окриљу Дома културе “Стеван Мокрањац” иако је званично место њеног одржавања село Штубик, код Неготина. Тако је било и овог јуна.

Захвалност

У име општине Неготин, захваљујем свима који су својим учешћем обележили 210 година од чувене битке на Штубику и Малајници – истакла је на затварању 45. Крајинских обичаја у Штубику код Неготина Татјана Панић. Она је у Општинском већу задужена за културу, туризам и информисање.

Чувари културног блага

Овогодишње Крајинске обичаје по већ уобичајеном сценарију у вечерњим сатима 18. јуна отворили су најмлађи учесници, ученици ОШ “Хајдук Вељко” из Штубика, али и културно уметничка друштва из села домаћина и суседних места. Учесници су били чланови КУД-а “Димитрије Беливакић” из Буковча, “Воја Чурић” из Кобишнице, “Живојин Петровић Дудић” из Јасенице и домаћег “Прераст” из Штубика.

Најмлађи чувари богатог културног наслеђа Крајине показали су да чувају традицију од заборава и да су добра игра и песма одувек представљали један од стубова идентитета на ширем подручју истока Србије. Победник 45. Крајинских обичаја је изворна група из Кривеља у општини Бор.

Други дан Крајинских обичаја почео је традиционалним дефилеом дечјих изворних група, полагањем венаца и цвећа на спомен обележје палим ратницима у српско-турском боју, као и историјским освртом на 210 година од одигравања битке на Штубику и Малајници, који је за ту прилику припремио Ненад Војиновић, директор Историјског архива у Неготину. После ових дешавања, публика је с великом пажњом пратила такмичење млађих фолклорних група, организовано у преподневним сатима. Одлуком жирија, међу неколико у јакој конкуренцији, за најуспешнију је проглашена изворна група из Јабуковца.

Награде

По веома ужареном дану на великој сцени у Штубику надметале су се изворне групе из Кривеља, Гамзиграда, Речке, Јабуковца, Валакоња, Карбулова, Малог Извора, као и села домаћина – Штубика. У ревијалном делу програма наступили су Дечија група, први ансамбл и Етно група КУД-а “Стеван Мокрањац” из Неготина.

– Велики број посетилаца и чланови жирија пажљиво су пратили наступе изворних група и на крају су оценили да је најуспешнији наступ имала изворна група из Кривеља. Њима је, поред диплома, додељено и традиционално признање манифестације, Пастирица. За најбоље извођење народне мелодије награда је припала Стефану Радовановићу из Гамзиграда. Група певача из Речке награђена је за најбоље извођење изворне песме, а КУД-у Флоричика из Јабуковца припале су награде за најбоље извођење игара и најуспешнији приказ обичаја. Чланови Изворне групе из Малог Извора носили су најаутентичнију ношњу, па су због тога добили признање, баш као и Власта Бачиловић из Кривеља, који је награђен за најбоље казивање умотворине – истакла је Рената Ђурђевић Станковић, в.д. директора Дома културе “Стеван Мокрањац” у Неготину, установе која Крајинске обичаје организује у сарадњи са штубичком основном школом “Хајдук Вељко”, Месном заједницом Штубик и КУД-ом Прераст из Штубика, под покровитељством неготинске општине.

Надметања у вештинама и лепоти

Четрдесет петој смотри изворног народног стваралаштва у Штубику посебну драж је дао и избор за најлепшу чобаницу. Титулу је понела Хелена Михајловић из Штубика. Њој је припала лента намењена најлепшој чобаници 45. Крајинских обичаја. За прву и другу пратиљу проглашене су Јована Марковић из Карбулова и Маја Живић из Валакоња.

Крајинским обичајима већ деценијама посебан печат дају и друга надметања. На пример, у народном вишебоју, који се обично одржава у ударном делу дана, после такмичења млађих и припрема за наступ старијих фолклорних група. Ове године народни вишебој је имао педесетак пријављених такмичара у шест дисциплина: скок у даљ, бацање камена с рамена, потезање чобанског штапа, надвлачење конопца, брзо упредање вуне и припремање качамака.

Горан Маринковић из Штубика доказао је и ове године да му нема равног у потезању чобанског штапа, а за шампиона у дисциплини бацања камена с рамена проглашен је Ивица Чеферјановић из Валакоња. Миљан Мицеларевић је био најбољи у дисциплини скок удаљ. У екипном такмичењу учесници из Валакоња показала су највише спретности у надвлачењу конопца савладавши другопласиране такмичаре из Јабуковца. Горица Ракић из Штубика била је најспретнија у брзом упредању вуне, а Јелица Дуцић, такође из Штубика у припремању качамака.

Помогли Руси

Чувена битка код Штубика и Малајнице трајала је између 25. априла и 19. јуна 1807. године. Извојевана је и уз помоћ Руса, који су 17. јуна прешли Дунав, Срби су савладали Мула Пашу, који је рањен побегао у Видин у Бугарску.

У спомен на ту битку, која представља прву успешну војну сарадњу Срба и Руса, у Штубику се од 1972. године, сваког 18. и 19. јуна традиционално одржава манифестација Крајински обичаји.

Ж. Марковић – Вести

фото: Јованка Станојевић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!