Пуних 45 година мештани крајинских села Штубика и Малајнице с поносом обележавају датуме из српске историје према којима је у јуну 1807. године била чувена битка за ослобођење Крајине од турског зулума. У бици код Штубика и Малајнице против османлија ратовали су Карађорђе, Хајдук Вељко Петровић и војводе Миленко Стојковић и Петар Добрњац.
Иако за неке догађаје и јунаке заборава нема, бригом мештана поменутих села, коју је пре скоро пола века као веома значајну и важну, прихватила општина Неготин са својим установама културе, настала је манифестација изворног народног стваралаштва названа Крајински обичаји.
Она данас представља једну од окосница бројних смотри и манифестација које се приређују у окриљу Дома културе „Стеван Мокрањац“ иако је званично место њеног одржавања село Штубик, код Неготина. Тако је било и овог јуна.
Захвалност
У име општине Неготин, захваљујем свима који су својим учешћем обележили 210 година од чувене битке на Штубику и Малајници – истакла је на затварању 45. Крајинских обичаја у Штубику код Неготина Татјана Панић. Она је у Општинском већу задужена за културу, туризам и информисање.
Чувари културног блага
Овогодишње Крајинске обичаје по већ уобичајеном сценарију у вечерњим сатима 18. јуна отворили су најмлађи учесници, ученици ОШ „Хајдук Вељко“ из Штубика, али и културно уметничка друштва из села домаћина и суседних места. Учесници су били чланови КУД-а „Димитрије Беливакић“ из Буковча, „Воја Чурић“ из Кобишнице, „Живојин Петровић Дудић“ из Јасенице и домаћег „Прераст“ из Штубика.
Најмлађи чувари богатог културног наслеђа Крајине показали су да чувају традицију од заборава и да су добра игра и песма одувек представљали један од стубова идентитета на ширем подручју истока Србије. Победник 45. Крајинских обичаја је изворна група из Кривеља у општини Бор.
Други дан Крајинских обичаја почео је традиционалним дефилеом дечјих изворних група, полагањем венаца и цвећа на спомен обележје палим ратницима у српско-турском боју, као и историјским освртом на 210 година од одигравања битке на Штубику и Малајници, који је за ту прилику припремио Ненад Војиновић, директор Историјског архива у Неготину. После ових дешавања, публика је с великом пажњом пратила такмичење млађих фолклорних група, организовано у преподневним сатима. Одлуком жирија, међу неколико у јакој конкуренцији, за најуспешнију је проглашена изворна група из Јабуковца.
Награде
По веома ужареном дану на великој сцени у Штубику надметале су се изворне групе из Кривеља, Гамзиграда, Речке, Јабуковца, Валакоња, Карбулова, Малог Извора, као и села домаћина – Штубика. У ревијалном делу програма наступили су Дечија група, први ансамбл и Етно група КУД-а „Стеван Мокрањац“ из Неготина.
– Велики број посетилаца и чланови жирија пажљиво су пратили наступе изворних група и на крају су оценили да је најуспешнији наступ имала изворна група из Кривеља. Њима је, поред диплома, додељено и традиционално признање манифестације, Пастирица. За најбоље извођење народне мелодије награда је припала Стефану Радовановићу из Гамзиграда. Група певача из Речке награђена је за најбоље извођење изворне песме, а КУД-у Флоричика из Јабуковца припале су награде за најбоље извођење игара и најуспешнији приказ обичаја. Чланови Изворне групе из Малог Извора носили су најаутентичнију ношњу, па су због тога добили признање, баш као и Власта Бачиловић из Кривеља, који је награђен за најбоље казивање умотворине – истакла је Рената Ђурђевић Станковић, в.д. директора Дома културе „Стеван Мокрањац“ у Неготину, установе која Крајинске обичаје организује у сарадњи са штубичком основном школом „Хајдук Вељко“, Месном заједницом Штубик и КУД-ом Прераст из Штубика, под покровитељством неготинске општине.
Надметања у вештинама и лепоти
Четрдесет петој смотри изворног народног стваралаштва у Штубику посебну драж је дао и избор за најлепшу чобаницу. Титулу је понела Хелена Михајловић из Штубика. Њој је припала лента намењена најлепшој чобаници 45. Крајинских обичаја. За прву и другу пратиљу проглашене су Јована Марковић из Карбулова и Маја Живић из Валакоња.
Крајинским обичајима већ деценијама посебан печат дају и друга надметања. На пример, у народном вишебоју, који се обично одржава у ударном делу дана, после такмичења млађих и припрема за наступ старијих фолклорних група. Ове године народни вишебој је имао педесетак пријављених такмичара у шест дисциплина: скок у даљ, бацање камена с рамена, потезање чобанског штапа, надвлачење конопца, брзо упредање вуне и припремање качамака.
Горан Маринковић из Штубика доказао је и ове године да му нема равног у потезању чобанског штапа, а за шампиона у дисциплини бацања камена с рамена проглашен је Ивица Чеферјановић из Валакоња. Миљан Мицеларевић је био најбољи у дисциплини скок удаљ. У екипном такмичењу учесници из Валакоња показала су највише спретности у надвлачењу конопца савладавши другопласиране такмичаре из Јабуковца. Горица Ракић из Штубика била је најспретнија у брзом упредању вуне, а Јелица Дуцић, такође из Штубика у припремању качамака.
Помогли Руси
Чувена битка код Штубика и Малајнице трајала је између 25. априла и 19. јуна 1807. године. Извојевана је и уз помоћ Руса, који су 17. јуна прешли Дунав, Срби су савладали Мула Пашу, који је рањен побегао у Видин у Бугарску.
У спомен на ту битку, која представља прву успешну војну сарадњу Срба и Руса, у Штубику се од 1972. године, сваког 18. и 19. јуна традиционално одржава манифестација Крајински обичаји.
Ж. Марковић – Вести
фото: Јованка Станојевић