Србија

Сећање на темељ српске Војводине

ОВДЕ смо да бисмо одали почаст јунацима прве победе наше народне војске у одбрани Српске Војводине. И да бисмо поновили да је стати на браник свог рода и своје отаџбине најузвишеније што један човек може да уради.

Ове речи је, у среду, непосредно после парастоса јунацима прве битке, и прве победе, у одбрани нешто раније проглашене Српске Војводине, на једном од фрушкогорских брежуљака поврх Сремских Карловаца, изговорио свештеник Јован Јовановић. Српска Војводина је, на Великој народној скупштини, проглашена 15. маја 1848, а 12. јуна те године мађарска посада са Петроварадинске тврђаве покушала је да заузме Карловце који су били њено средиште.

– Патријарх Јосиф Рајачић који је био на челу тек проглашеног Српског Војводства, како се тада говорило, био је на преговорима у Инсбруку, где је био измештен аустријски царски двор – подсетио је историчар Драго Његован. – Мађарски генерал Јанош Храбовски је то схватио као прилику да у Карловцима уништи Главни одбор или владу Српског Војводства, изабрану такође на Великој народној скупштини.

Са војном компанијом „Дон Мигуел“, Храбовски је са тврђаве кренуо ка Карловцима, палећи све куће, и људе у њима, на које је наишао. Народни ђенерал Ђорђе Стратимировић, који ће доцније извојевати и велике победе над Мађарима код Сентомаша (управо после те битке ово место је добило данашњи назив Србобран), Вилова и Мошорина, успео је, међутим, да мобилише још не сасвим формирану српску војску и припреми се за одбрану.

ДАН КАДА ЈЕ СПАЉЕН НОВИ САД У среду је била и годишњица бомбардовања Новог Сада са Петроварадинске тврђаве из 1849. Мађари су, наиме, 12. јуна те године, да би зауставили аустријску армију генерала Јосипа Јелачића која је, с намером да угуши њихову револуцију, тек била стигла у Нови Сад, град практично сравнили са земљом. Од око укупно 2.000 кућа, цело је остало једва пар десетина, а од око 20.000 житеља, погинула је једна десетина.
– Био је то огорчени бој у којем су српски јунаци, махом Шајкаши и добровољци из других крајева Српства, победили – каже Његован. – Учинили су то упркос мађарској надмоћи у људству и наоружању и тако спасили и Главни одбор и Српско Војводство.

Мада и пре тога варљиве, шансе за српско-мађарско помирење у бурним револуционарним данима 1848. после ове битке сасвим су пропале. Бечки двор је Српску Војводину званично признао наредне, 1849, да би је, после измирења и нове нагодбе са Будимпештом, укинуо 1860. Из сећања и свести панонских Срба нико је, међутим, више није избрисао.

– Обележавање оваквих догађаја нарочито је важно данас, када од Војводине покушавају да направе фалсификовану приватну државу – рекао је, полажући венац на споменик јунацима из 1848, одборник сремскокарловачке скупштине Миленко Брбора. – Јер, управо догађаји из те бурне године сведоче да су темељи српске државности и овде, у нашим Карловцима, дубоки једнако као у Орашцу или Такову.

СКРОМНИ КРСТ ЈЕДИНО ОБЕЛЕЖЈЕ!

ИСТОРИЧАР и директор Архива САНУ у Сремским Карловцима Жарко Димић упозорио је у среду да је скромни крст јунацима од 12. јуна 1848. једини споменик Српској Војводини уопште.

– Страшна је наша небрига за традицију, још гори заборав – додао је Димић. – А Мађари су, да подсетим, својим учесницима битака из 1848. и 1849, укључујући и генерала Јаноша Дамјанича, чувеног по злочинима над Србима, не у Мађарској, него у данашњој Војводини, поставили на десетине обележја разних врста!

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!