ЕвроАзија

Седам и по метара високи споменик великом Михаилу Калашњикову подигнут у Москви

ВЕЛИКИ споменик Михаилу Калашњикову, творцу аутоматске пушке која носи његово име, откривен је данас у Москви.

Представљен је како, уздигнуте главе, стоји са својим „калашњиковом“ у рукама.

Споменик оцу открила је кћерка Михаила Калашњикова – Јелена Калашњикова.

Министар културе РФ – Владимир Медински – приликом откривања споменика је нагласио:

Кћеркин дуг великом оцу – Јелена Калашњикова

„Михаил Калашњиков је у себи спојио најбоље црте својствене Русима, а његов чувени аутомат је својеврсни руски културни бренд. Калашњиков је у одређеној мери Кулибин XX века. Био је необично природно надарен, са организационим талентом, али једноставан и поштен. Захваљујући свему томе, успео је да створи цео низ оружја која су бранила Отаџбину. Није случајно што се неколико његових оружја налазе у Оружејној палати, заједно са најбољим моделима руског наоружања“.

Споменик је урадио вајар Салават Шћербаков, а постављен је на укрштању московских улица Садоваја-Каретнаја и Долгопрудовска.

Висок је 7,5 метара. У целу композицију уграђени су и глобус и лик Георгија Победоносца (Светог Ђорђа) који симболише победу добра над злом.

Споменик је подигнут на иницијативу Руског војно-историјског друштва.

Калашњиков је умро 2013. у 95. години у месту Ижевску, једном од великих центара руске војне индустрије. У њему је и живео.

Процењује се да широм света има 100 милиона аутомата Ак-47.

Михаил Калашњиков је свој непревазиђени аутомат направио 1947. године и омиљено је оружје многих војски у свету.

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. На интернету је у току кампања да се заслуге за конструкцију аутоматске пушке АК 47 припишу искључиво Хугу Шмајсеру који је живео и радио у Ижевску од 1945 до 1951 а коме је Михајло Калашников био најближи сарадник. Верујем да је чувени АК 47 донекле њихов заједнички рад али каснија усавршавања тј АКМ АБАКАН итд а поготову пушкомитраљез ПК , ПКТ које је Калашников од молбе из генералштаба до пробе на полигону реализовао за само месец дана заиста доказују да је био вансеријски конструктор па макар и као сарадник и ученик чувеног Хуга Шмајсера у младости .Свако мора у животу да прође ту фазу а он је имао срећу да је прође уз највећег. Уз Хуга Шмајсера што нимало не умањује његово дело што је као пензионер и доказао чувеним ПК који је и код нас у наоружању и производи се и дан данас у Застави.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!