Пре тачно седам година, након маратонске седнице парламента Србије, изабрана је прва напредњачка влада. Тадашњи премијер Ивица Дачић, као мањински коалициони партнер, обећао је да ће увести ред у држави и наставити праксу отворености према медијима, док је први потпредседник те владе Александар Вучић најавио жестоку борбу против криминала и корупције која ће кренути са врха. Седам година касније, саговорници Данаса из опозиције тврде да није испуњено ниједно од обећања.
„Прва асоцијација на седам година напредњачке власти ми је седам мршавих крава. То је седам тешких година за Србију и у политичком, економском и институционалном смислу, без обзира што се режимска пропаганда здушно труди да произведе супротан утисак“, каже за Данас Ђорђе Вукадиновић, уредник Нове српске политичке. Указује да, упркос препакивањима прве, друге и треће СНС владе остаје чињеница да је то седам година власти једне странке, чиме су убедљиво надмашили период владавине ДС, ДОС-а и ДСС-а и приближили се дужини Милошевићеве владавине.
View this post on Instagram
Sedam godina vlasti SNS-SPS… Čitajte na sajtu #ListDanas #subota #vikend
Вукадиновић сматра да су бројке и извештаји којима се напредњаци хвале углавном погрешне или истргнуте из контекста, нарочито оне које се тичу пада незапослености који је последица енормног одлива радно способног становништва из земље, које је изгубило сваку наду да ће у Србији бити боље.
„Тврдњама о расту БДП-а и поређењем са последњим годинама владавине ДС, власт прикрива чињеницу да су све земље, а не само Србија, због светске економске кризе бележиле пад и стагнацију. Готово свака од бројки којом се напредњаци поносе је или фалсификат или је извучена из контекста, пад је забележен готово у свим областима. Убедљиво највећи пад у време њихове владавине забележен је у сфери људских слобода, слободе информисања и положаја опозиције и критичког мишљења , који су и стављени на маргине као непожељни. Ова власт је шампион не само у Европи, него и у свету у области угрожавања медија, опозиције и људских права“, напомиње Вукадиновић.
Напомиње и да смо дошли у ситуацију да Србија „као последицу непрекидних дипломатских успеха и победа на политичком и економском плану , како тврде прорежимски пропагандни медији, нема пријатеља у свету и да нам сви раде о глави“.
Бобан Стојановић, политички аналитичар, оцењује да је Србија постала партијска држава са једним човеком од кога све зависи. „Владавину СНС обележила је пре свега концентрација власти у рукама председника те партије Александра Вучића, који је апсолутно приватизовао власт и постао особа која се пита за све. За ово време су уништене све институције, угушени независни медији, створено је неколико пропагандних телевизија и таблоида. Све телевизије са националном фреквенцијом су или окупиране или директно купљене од стране СНС.
Створен је потпуни медијски мрак и атмосфера страха и хајке на опозицију, али и свакога ко се усуди да критикује власт. Довољно је рећи да смо имали политичко убиство Оливера Ивановића, као и политичке нападе и покушаје убиства Борка Стефановића“, истиче Стојановић.
Наводи и креирање атмосфере страха и насиља, сталне превремене изборе, укидање слободног надметање политичких странака, окупацију целог јавног сектора, раширену зависност од партије, уз снажне притиске на запослене.
Бошко Обрадовић, лидер Двери, каже да су криминал и корупција главна карактеристика власти и да су у то укључене и читаве породице. „Породица Александра Вучића, његов отац и брат, породица министра финансија Синише Малог, односно његов брат, Ана Брнабић и њен брат“, каже Обрадовић, подсећајући на недавну аферу са факултетском дипломом министра полиције Небојше Стефановића.
„После седам година, потпуно је јасно да је Србија постала талац једне криминалне организације која се само регистровала као политичка партија, те неорадикалске скупине само измењеног имена у Српску напредну странку. Размере криминала и злочина које је она починила према људима и држави, језиве су. Подела на грађане првог и другог реда, политика мржње и лажи, понижавања и драстичног повећања сиромаштва док режим не крије огромну љубави према туђем новцу, тј. новцу грађана и тајним уговорима – али то више није ни патологија самољубивог Вучића, то је злочин према народу“, каже Мариника Тепић, потпредседница Странке слободе и правде.
Она напомиње да то није више ни слика државе, то је пре један страшан досије пун недела.
Слично тврди и Мирослав Алексић, потпредседник Народне странке, који каже да смо за ових седам година постали земља лажи и нерасветљених афера због којих би у нормалној држави Влада падала на сваких шест месеци.
„Србијом данас управља организована криминална група која је за седам година разорила све институције система, урушила систем вредности, осиромашила и понизила грађане Србије, задужила земљу за 10 милијарди евра, а себи напунила џепове, развила корупцију и криминал, предала Албанцима сву власт на Kосову…“, истиче Алексић. Додаје да је у Србији завладао потпуни медијски мрак, да се грађани манипулацијама убеђују да је наступило златно Вучићево доба, да су они који владају најбољи, а да су сви други лопови, фашисти, издајници и одговорни за све што је лоше.
Биланс седмогодишње напредњачке власти за Зорана Лутовца, лидера Демократске странке, јесте повећана неједнакост, сиромаштво, емиграција, Србија као заробљена држава и са неслободним и осиромашеним друштвом.
„Политичке слободе су на најнижим гранама. Од слободне државе, постали смо делимично слободна држава, према оцени Фридом хауса. Политичка култура је такође на најнижим гранама: политички противници се третирају као непријатељи које треба уништити. Нема политичке одговорности, нема ни правне одговорности ако си уз власт. Нема поделе власти. Један човек је узурпирао сву власт. У Србији медији нису четврти стуб власти, него су или пуки сервис власти или су потпуно потпуно маргинализовани ако критикују власт“, оцењује Лутовац. Додаје да нема ни владавине права, јер је право инструмент у рукама оних који владају. Не одустаје се од покушаја да се утиче на судство – то потврђују предлози амандмана за промене устава у области правосуђа.
Лутовац тврди и да грађани живе лошије него што су живели пре седам година и да о томе сведоче подаци Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Србије, по коме пола милиона грађана живи на граници апсолутног сиромаштва и нема за основне потребе, док 1,8 милиона живи у ризику од сиромаштва.
„На симпозијуму ‘Неједнакост у Србији’ у организацији САНУ речено је да 20 одсто најимућнијих има девет пута већа примања од 20 одсто становништва са најмањим приходима“, закључује лидер ДС.
Татјана Мацура, потпредседница Странке модерне Србије, подсећа да су напредњаци и њихови коалициони партнери освојили власт обећавајући оштру борбу против корупције и криминала и бржи улазак Србије у ЕУ. Напомиње да су обећавали су све оно што се није догодило након 5. октобра 2000, али да су од силне приче успели само да усаврше постојећи систем криминала и корупције, замене кадрове, односно уткају своје људе у систем подређен малој групи привилегованих људи наклоњених СНС-у и њиховим партнерима.
Пише: Мирјана Р. Миленковић, Видео: Љиљана Буквић
Данас.рс
Niti su to vlade, niti su to premijeri, niti su to ministri. Izabrali belosvetski olosi najgore medju najgorima, platili i naredjuju kopilanima bez mozga, ljudskih osobina sljamu sta da radi. Niti njih ko sta pita, niti imaju cime da misle, zato su i izabrani, jer su najgori potrebni, da odradjuju ono sto covek nikada nece uraditi!