ШЕФ америчке Стратешке команде – генерал Џон Хејтен – изјавио је да САД не располажу доказима да Русија поседује „непобедиву хиперсоничну ракету“, али је упозорио сународнике да би било погрешно не веровати речима Владимира Путина о „новим оружјима“.
Хејтен је признао да Оружане снаге САД држе под стриктном присмотром сва ракетна лансирања Русије и Кине које су „тестирале хиперсоничне ракете различите моћи“.
У наставку је – наступивши на „космичком симпозијуму“ – рекао:
„Не могу вам открити ништа о средствима помоћу којих ми њихове ракетне пробе држимо под присмотром. Нећу вам открити ни техничке подробности о могућностима тих ракета. Али, могу да откријем да смо посматрали како Русија и Кина тестирају хиперсоничне ракете. Морате веровати тврдњама Владимира Путина да они на томе раде“.
Хејтен је избегао да прецизира да ли је „Путинова ракета“ већ у фази „испробавања пред експлоатацију“, или још није стигла дотле, али није крио да је „Путинове амбиције“ схватио веома озбиљно.
Шеф Stratcom је на истом симпозијуму признао да би волео да САД активно раде на свом „перспективном хиперсоничном оружју“.
Амерички војни експерти указују да и САД раде на хиперсоничном оружју, али да у последње време нису имали много успеха, па су (до Путиновог наступа од 1. марта) били фактички престали да на њему раде. А Хејтен је тим поводом нагласио:
„Желим да извучемо поуке из те грешке и да идемо даље“.
САД су 2017-те у своју Агенцију за перспективне истраживачке пројекте уложили 85,5 милиона долара, а за 2018-ту су јој обезбедили $108,6 милиона. За 2019-ту ће њен буџет већ достићи безмало 257 милиона долара.
Путин је 1. марта обнародовао да је његова земља већ увела у наоружање хиперсоничну авио-ракету „Кинжал“ која је десет пута бржа од звука. А јој је у стању и да маневрише чим се приближи непријатељском систему ПРО.
Факти
Jebi se bre budaletino sto ne razmisljas kako ces da uklonis bedu iz tvoje ulice da obnovis Irak Libiju