Хроника

Шеф кабинета Тонија Блера у време НАТО бомбардовања Србије нови Вучићев „саветник“

Мандатар Александар Вучић потврдио је Данасу да је са Џонатаном Пауелом, шефом кабинета Тонија Блера од 1995. до 2007, неколико пута разговарао на тему начина рада и организације свог будућег кабинета.

Пауел (57) је једини виши саветник који је био уз Блера свих 10 година (од 1995. до 1997. саветовао га је као опозиционара, напустивши ради тога дипломатију).

Био је главни британски учесник у преговорима о Северној Ирској који су окончани Споразумом на Велики петак 1998. Ако је Лондон могао да преговара са ИРА, сматрао је Пауел, онда се може разговарати – усред Блеровог и Бушовог “Рата против тероризма” – и са Ал Каидом и талибанима. Форин офис је, међутим, његову сугестију јавно одбацио. Гардијан је писао да је Пауел био мозак свих Блерових спољнополитичких иницијатива. Блера је упознао са америчким председником Билом Клинтоном, с којим се сам срео 1991, током његове предизборне кампање.

Критиковао је Викиликс због објављивања депеша. У британским медијима прозиван је због признања да је МИ6 шпијунирала по Москви. Телеграф га је назвао “корисним идиотом Владимира Путина”, пошто је руски владар случај искористио да оптужи опозицију за издају земље. Пауел је био под истрагом 2003. после неразјашњене смрти Дејвида Келија, стручњака за биолошко ратовање, чији су налази сугерисали да кампања о оружју за масовно уништење искоришћена за инвазију на Ирак, није била утемељена. Пауел је учествовао на важним састанцима на којима је било речи о Келију. Тврди се да је Пауел био изузетно близак Блеру, а његов стил описиван је као “канабе владање”. После одласка Блера с власти, Пауел је био директор у америчкој корпорацији Морган Стенли. Сада води добротворно друштво Интер Мидијет.

Пауелов брат Чарлс био је спољнополитички саветник Маргарет Тачер. Пауел се школовао на Оксфорду и Пенсилванији. Пре него што се 1979. придружио Форин офису, радио је у медијима, поред осталог у Би-Би-Сију. Учествовао је у преговорима о враћању Хонгконга Кини и у о уједињењу Немачке. Написао је две књиге – „Велика мржња, мало простора: Стварање мира у Северној Ирској“ и „Нови Макијавели: Како руководити моћи у савременом свету“.

 

Милош Митровић

Данас

фото: Телеграф.цо.ук

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. pricaju o ustedi,o kresanju primanja plata,o kresanju penzija…… zar zbog ovih …..zar posle svog zlocina koi su ucinuli srbima i srbiji sad treba da ih srbija uposli na najivsim drzavnim funkcijama kao eksperte savetnike…… nenam reci pljacka nikad nije stala vec stovise lopovi se udvostrucuju…. jadna li si SRBIJO

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!