Никола Шегрт, представник Београдске групе родитеља, и Никола Kовачевић, из Иницијативе А11, гостујући у Дану уживо су истакли да усвајање „Закона о несталим бебама“, о коме се расправља у Скупштини Србије неће решити проблеме родитеља нестале деце, нити допринети откривању истине. Шегрт, у име свих родитеља, поручује да их понуда од 10.000 евра не занима, уколико се не открије истина о судбини деце, јер њих занима – истина.
Подсетимо, посланици су на ванредном заседању Народне скупштине, почели расправу о предлогу Закона о утврђивању чињеница о статусу новорођене деце за коју се сумња да су нестала из породилишта. У исто време родитељи нестале деце протестовали су испред Дома Народне скупштине желећи тако да још једном истакну своје незадовољство садржином предлога овог закона.
„Ми се искрено надамо да су посланици данас након протеста у центру Београда чули наш глас. Ми смо задње две године, још када је први пут нацрт овог закона предат скупштини, сугерисали и давали примедбе на тај закон. Нисмо никада уважени од стране Владе Србије и ниједан наш предлог није био прихваћен. Наш представник на читању предлога Мирјана Новокмет је изнела читав низ нелогичности на овај закон у процедури. У њему је спорно све, од наслова до чланова. Овај закон се не бави истрагама о нашој деци, он задовољава потребе Европског комитета, а не нас као родитеља да дођемо до истине о нашој деци“, казао је Шегрт.
Он је оценио као катастрофалан члан 21 овог закона по коме уколико не може да се утврди истина о некој беби, родитељима се нуди 10.000 евра надокнаде.
„Сам процес доношења закона је био прилично спор. Наше мишљење је да овај закон истину не може да донесе. Тражили смо да будемо део процеса доношења овог закона, и многи проблеми о којима данас причамо су могли да се избегну само уколико би неки од органа омогућио да родитељу буду део те групе. Kада чујете шта говори Нела Kубуровић, или неки од представника бивше власти, ви видите да се само реторика своди да се пребацује одговорност са једне на другу страну“, рекао је Никола Kовачевић из Иницијативе А11 која се бави економским и социјалним правима.
Додао је да „тишина која постоји, прожима све државне институције“, као и да овај закон не доноси ништа, нити помаже родитељима са несталом децом.
„Надам се да ће се о закону разговарати на непристрасан начин. Неке од мера које овај закон предвиђа су мере које су могле да се спроведу од стране различитих инспекцијских органа, омбдусмана или других институција које су остале неме. Због протока времена, докази отпадају, и ми се бохјимо да ће овај закон време за истрагу продужити до оних граница до којих свако трагање постаје бесмислено. Јер, протоком времена, докази слабе, неки од осумњичених нису ни живи, и поставља се питање шта се добија овим законом“, запитао је Kовачевић.
Он истиче да би се основањем тела које би чинили неки од родитеља који тврде да су им деца украдена, и који би могли да имају јавна овлашћења да приступе неким доказима – могло да се дође до значајних открића.
„Дозволите нам да наше сумње разјаснимо тако што ћете нам омогућити документацију за несталу децу, а када нам дате то, дајте нам и осталу документацију где ћемо паралелном анализом утврдити да ли је било фалсификата или сакривања чињеница“, поручује Kовачевић.
Шегрт истиче да су судови и до сада доносили пресуде родитељима на име материјалне штете од 10.000 евра, и оценио да им није био потребан закон по том питању.
„Не желимо паре, ми смо 20 година у овој причи, нас занима истина, где су наша деца“, наглашава он.
Додао је и да закон није предвидео како ће се поступати уколико се неко дете пронађе, шта ће се радити са тим дететом, и шта ће моћи да ураде родитељи.
„Ми смо тражили да се омогући да се деци, која су усвојена, а за коју се сумња да су предмет кривичног дела отимања, да покрену поступак. А њима се то не допушта. Тражили смо и да им се допусти да сазнају истину о свом пореклу. А у држави Србији не могу да дођу до тога“, каже он.
Kовачевић је подсетио да се први забележени случај о овој теми десио шездесетих година прошлог века, а последњи 2014. године.
„Велики број предмета се десио у распону од 2000. до 2010. године. На те случајеве треба да се примени кривични законик и да надлежни правосудни органи иницира кривични поступак и да на основу тих нових случајева отвори пукотину у зиду ћутања који се налази у старијим предметима“, истакао је Kовачевић.
Н1 Београд
+++
djavolji segrte, mande se svoje nauke. tamo gde je zlocin nad zlocinima, tamo je kazna za sluge satane i pakla potrebna, a ta ne zastareva, i treba da boli, pre svega, a onda i te pare, ne za pravnike, nego kao kazna svima onima koji cutase i svoja posla gledase, ili se jos ismejavase, a ne nekih iljadu ili deset, nego stotine hiljada eura, ko nece na lecenje bolesne dece moze da da. ili avaj neka prokocka.
vecni bol, koji muci i priteze, neda spavati, ni radovati se, kaada tebe se netice, pa u ime sebe i pakla govori.za poslednjih vise godina oko iljadu dece godisnje bez traga nestade, a svi cute, genocidnog tudjiona slave, a ovaj majmun i masoncina sa neprijateljima Srpskog Naroda i dalje zlocine protiv covecnosti, ekonomske i kulturne sprema.
I Pare i Vesala.
dal vi za vlade sotone mozete zamisliti kolonu od sedam hiljada dece, te krike, taj bol koji za njima ostaje; taj bol ne odnosi vetar, on ostaje i gomila se.
pricu nekog idiota lopova, masanovog druga, pregledalo je 1.800.000. zainteresovanih, /recicu kao upustvo za rad u inostranstvu/, ovde samo dva dva komentara i mozda nekoliko citanja a interesovanja nema ni kasd se pise o genocidu ludoga uzurpatora, diktatora i decoubice.
ko ste i sta ste vi, i gde vam je mesto, vi iz ove avlije zvane servija.
/serv lat. rob, i uvek sluga tudjina./