Главном уреднику Магазина Таблоид Миловану Бркићу достављен је извештај са важне адресе, који, без цензуре и опреме, објављујемо у целости, због занимљивих навода и чињеница.
Према извештају француских власти, које су пресреле шифровану комуникацију из апликације SKY ECC између јануара 2019. и марта 2021. године, направљени су занимљиви налази у вези са везом између највиших српских власти и организованих криминалних група, као и њиховим учешћем у трговини дрогом.
Француски суд (Parvis du Tribunal de Paris, 7589 Paris Cedex 17, Brice Hansemann – истражни судија), Еуропол (Агенција Европске уније за сарадњу у спровођењу закона – Eisenhowerlaan 73, КК Хаг, Холандија) и Еуројуст (Eurojust – Criminal Justice Across Borders, PO Box 16183, Хаг, Холандија) обезбедили су Тужилаштву за организовани криминал (ТОК) и полицији велику количину материјала из апликације SKY ECC. У овом материјалу детаљно су описане и документоване блиске везе чланова породице председника Александра Вучића и његових најближих сарадника са најјачим организованим криминалним групама у Србији. Поменута документација разоткрива њихову улогу у овим активностима, што доводи до закључка да ово руководство представља врх пирамиде највеће нарко мафије на Балкану.
Нарко картел је починио тешка кривична дела на француској територији под заштитом владиног руководства и специјалног тужиоца Младена Ненадића.
На основу документације достављене путем међународне правне помоћи у кривичним предметима, коју су правосудним органима Србије доставили Париски суд (ЈУНАЛЦО) и Еуропол, прикупљени су подаци који указују на постојање и функционисање организованог државног нарко картела из Србије. Ови подаци су такође део списа предмета Тужилаштва за организовани криминал (ТОК), означеног као К По1/121/21 и КТО 65/21, при Вишем суду у Београду, Специјалном одељењу за организовани криминал.
Поменути фајлови садрже опсежну документацију, укључујући десетине хиљада страница комуникације из апликације SKY ECC, која покрива текстуалне и гласовне поруке, као и фотографије, са аутором идентификованим кодним именом „Робин“. Француска полиција је утврдила да је SKY ECC ID: H3Q9MD, по имену Робин, користио Филип Кораћ, који је ухапшен 3. октобра 2023. године по тајном налогу Интерпола у Мађарској на захтев француских власти. Против њега је покренут кривични поступак у паришком суду због 25 кривичних дела.
Филип Кораћ, идентификован као Робин у преписци SKY ECC-а, свакодневно је комуницирао и склапао договоре са другим појединцима (такође идентификованим) у вези са планирањем и извршењем убистава, као и испоруком и набавком великих количина кокаина преко прекоокеанских бродова и авиона који су завршили на територијама Француске, Холандије и Белгије. Поред тога, путем апликације SKY ECC, организовао је прање новца од криминалних активности, а забележене су бројне комуникације у вези са његовим везама на највишим нивоима власти, тужилаштву и полицији.
У координацији са јужноамеричким картелима, организоване су три руте за транспорт великих количина кокаина намењеног европском тржишту.
Прва рута:
Ова рута ради из луке Гуаиакуил у Еквадору. Кокаин је био скривен у шупљинама контејнера испуњених бананама из компанија као што су Доле, Бонита и Нобоа. Ови контејнери су затим испоручени од стране МСЦ и МАЕРСК бродарских компанија у хрватску луку Плоче. Операција је била добро планирана, са успостављеном шемом и директним пролазом кроз царинике. Веће количине, у распону од 300 до 500 килограма, уклоњене су у компанијама које су примале банане, док су мање количине, до 60 килограма, узете директно из лучког складишта. Дрога је затим дистрибуирана клијентима у Хрватској, Словенији, Аустрији, Босни и Херцеговини и Србији. Део прихода од сваке пошиљке издвојен је за наручивање убистава чланова ривалских група и за исплату појединаца у полицији и тужилаштву. Ова убиства по наруџби су организовали Вељко Бановић (Sky ECC pin: L1E7IS, познат као „Хајдук“), Јован Вукотић (Sky ECC име „… Сергињо“), и Огњена Орашанина из Соколца, који се заједно са Филипом Кораћем суочава са кривичним пријавама пред Судом Босне и Херцеговине за различита кривична дела, укључујући трговину дрогом, кријумчарење оружја и организовани криминал.
Друга рута:
Ова рута је радила од луке Цауцедо у Доминиканској Републици до Француске, о чему сведоче бројни документи у досијеима предмета. Главна фигура одговорна за логистику, складиштење и продају кокаина и оружја у Француској био је Бранимир Вујовић Браца, који је ухапшен у октобру 2023. године на основу налога Интерпола који су издали француски правосудни органи. Он се суочава са кривичним пријавама за трговину дрогом и оружјем, као и организовање криминалне групе.
Трећи пут:
Велике количине кокаина транспортоване су прекоокеанским бродовима којима управљају ЦМА ЦГМ и Хапаг-Лојд из луке Цауцедо у Доминиканској Републици до европских лука у Антверпену (Белгија) и Ротердаму (Холандија). Одатле су лекови дистрибуирани широм европског тржишта.
Филип Кораћ и Бранимир Вујовић основали су у Француској компанију „Пегазус“, која је служила као параван за прање великих количина новца добијеног трговином кокаином. Преко ове компаније купили су некретнине у Француској и Србији, што потврђују и комуникације из апликације Sky ECC. Кораћ и Вујовић су преко шифроване апликације били у директном контакту са генералним секретаром Владе Републике Србије Новаком Недићем. Њих троје су користили компанију за прање новца зарађеног од продаје кокаина.
Вујовић (под телефонским именом „Тото“) често је плаћао Недићеве хотелске аранжмане током његових посета Француској. Ове исплате, документоване у досијеима, понекад су износиле и до 51.000 евра у хотелу „Cap-Eden-Roc“ у Антибесу. Недић је редовно доводио и свог првог „војника“, Бранимира Вујовића, у зграду Владе Републике Србије, о чему сведоче фотографије које је Недић објавио на друштвеним мрежама.
У комуникацији између Филипа Кораћа и покојног шефа клана Шкаљарски, Јована Вукотића (идентификованог у Скају као „… Сергињо“, пин: QH8SOF), Кораћ описује како на платном списку држи тужиоце из Специјалног тужилаштва за организовани криминал – Младена Ненадића, Миленка Мандића, Сашу Иванића и Зорана Бабића, као и одређене појединце у полицији, укључујући и шефа Управе полиције Београда Веселина Милића.
Крајем 2020. године, преко Новака Недића, остварен је први контакт са Данилом и Андрејем Вучићем, када је Кораћу обећано да ће му бити дозвољено да се врати у Србију као слободан грађанин.
Државно руководство, укључујући тадашњег директора БИА-е Александра Вулина, министра унутрашњих послова Братислава Гашића Андреја Вучића, уз сагласност Александра Вучића, дало је зелено светло за повратак земунског клана на српску криминалну сцену. По повратку у Србију 2022. године, Филип Кораћ је добио полицијску заштиту, укључујући оклопна возила са полицијским ротацијама и потпуно наоружане тимове који су чували њега и његов народ 24/7. Договором са Андрејем Вучићем и уз сагласност председника Републике, Кораћу је поверена државна позиција – контрола над целокупним царинским пословањем на граничном прелазу Хоргош. За свако увезено и царињено возило, Кораћ и његова група имали су право на добит од 150 евра. На овом прелазу, између 800 и 1,000 возила се увози и царини кроз домаће царине сваког месеца.
Под њиховом контролом царине, Кораћева група директно надзире и контролише хероински пут из Турске у западноевропске земље (Холандија, Немачка, Аустрија), као и улазак кокаина на тржиште Србије.
Средином 2022. године, шведска једрилица са скиперима прошла је кроз Панамски канал и кренула према Аустралији. У међународним водама, у близини обале Еквадора, око 300 миља од града Манта, 379 пакета кокаина бачено је на брод. Дана 21. септембра 2022. године, француски жандари пресрели су јахту у Француској Полинезији, улазећи у луку Папете на острву Тахити. Током детаљне претраге пловила, полиција и цариници пронашли су 423 килограма кокаина. Француски официри су били шокирани када су открили да је сваки пакет био означен налепницом са ликом председника Србије Александра Вучића. Шведски скипери су откључали своје телефоне и признали злочин. Сви истражни трагови указивали су на Филипа Кораћа, за кога се сумња да је организатор операције.
Одузимање пошиљке кокаина постало је окидач за француске власти и суд у Паризу да интензивно почну прикупљати доказе против Филипа Кораћа и његове криминалне групе. Француски суд у Паризу, под вођством истражног судије Брицеа Хансемана, упутио је цео случај, укључујући и комуникације са апликације Скај коју користи Филип Кораћ, Тужилаштву Србије за организовани криминал, на челу са специјалним тужиоцем Младеном Ненадићем, почетком 2021. године. Међутим, ни након тога, против Филипа Кораћа нису покренуте никакве истражне радње.
Дневни лист Српски Телеграф већ више од 300 дана у више наврата пита Младена Ненадића: Зашто Тужилаштво за организовани криминал никада није процесуирало Филипа Кораћа? Такође се поставља питање зашто су француске власти више од годину дана скривале поруке из апликације Скај из овог тужилаштва.
Јасно је да разлог за поступке Младена Ненадића лежи у чињеници да комуникације из апликације Скај, које се налазе у његовој фиоци, садрже непобитне доказе о повезаности државног руководства и организованог криминала. Ови докази директно указују на чињеницу да је данашње руководство владе највећи нарко картел на Балкану.
Поглавље „Клаузула о поверљивости“, кроз које Канцеларија тужиоца за организовани криминал упућује захтев за међународну правну помоћ у кривичним стварима надлежном правосудном органу Француске Републике, истражном судији Брајс Хансман из Париског трибунала, увек садржи следећу изјаву: „Уверавамо вас да ће се прибављена документација и сви лични подаци прикупљени овим процесом користити искључиво у кривичном поступку за који су су затражени, и биће третирани као поверљиви. Уколико постоји потреба да их се користи у друге сврхе, тражиће се сагласност надлежног органа Француске Републике.“
Ово је само једна од бројних обмана кроз које се Канцеларија тужиоца за организовани криминал и специјалног тужиоца Младена Ненадића обраћају француским правосудним органима у вези са кривичним предметима Скаја, који се воде против држављана Србије пред Вишим судом у Београду, Специјалним одељењем за организовани криминал. Документација Скаја, коју су француски правосудни органи доставили специјалном тужиоцу Младену Ненадићу, користи се за селективно кривично гоњење. У овим случајевима Ненадић игра улогу заштитника шефова државне наркотичке мафије и њихових „војника“, не предузимајући никакве истражне радње против њих.
То је јасно видљиво на основу случајева Скаја на његовом столу, који укључују познате појединце који су починили кривична дела у Србији и другим европским земљама. Међу њима су следећа имена:
Филип Кораћ, наркобоса Скај псеудоним: Робин
Новак Недић, генерални секретар Владе
Андреј Вучић, брат председника
Дијана Хркаловић, бивша секретарка Министарства унутрашњих послова, Скај: Рина
Небојша Стефановић, бивши министар унутрашњих послова, Скај: Едо
Милан Радојичић, потпредседник Српске листе
Славиша Кокеза, бивши председник Фудбалског савеза Србије
Веселин Милић, шеф Полиције у Београду
Александар Нешовић, Скај: Црна
Дејан Гргић, Скај ЕПК: Чаробњак
Вељко Бановић, Скај ЕПК: Хајдук
Давор Трајковић, Скај ЕЦЦ: др. Лима
Владан Радоман, Скај ЕЦЦ: Данте, Дан 1, Дан
Бранимир Вујовић, Скај ЕЦЦ: Тото
Ненад Вучковић, пуковник жандармерије
Медији у Србији такође су објавили да је полиција у 2018. и 2019. години прикупила довољно доказа да би Дарко Весковић (високопозиционирани члан клана Шкаљарски) постао сведок сарадник против Филипа Кораћа. Међутим, Канцеларија тужиоца за организовани криминал (ТОК) у више наврата је послала захтев за додатне информације.
Тада је Министарство унутрашњих послова (МУП) поднијело амандман на кривичну пријаву против Филипа Кораћа због учешћа у организовању и обезбјеђивању логистике за убиство Блажа Ђуровића. Међутим, оптужница је пала само месец дана након што је тужилац Миленко Мандић, који је на предмету радио у Вишем јавном тужилаштву, прешао у Специјално тужилаштво.
Свима је било јасно да је Младен Ненадић, као шеф тужилаштва, био информисан о томе шта канцеларија ради или не ради, те да је имао могућност да одређене ствари негира. Мотивација за ове нечасне поступке и злоупотребу званичног положаја очигледно је био искључиво новац.
Ове изјаве које је објавила бивша државна секретарка Министарства унутрашњих послова о свом бившем колеги Младену Ненадићу, показале су се тачним након прегледа шифроване комуникације путем апликације Скај коју користи Филип Кораћ, као и других чији се случајеви налазе у фиокама Специјалног тужиоца за организовани криминал.
У размени између Филипа Кораћа, високопозиционираног члана државне нарко мафије, познатог под кодним именом „Робин“ Скаја, и његовог блиског пословног партнера Дејана Гргића, вође криминалне групе Дорћол, која је деловала под кодним именом „Чаробњак“ Скај, стотине страница и преко седам хиљада размењених порука пружају детаљне описе бројних криминалних активности у које су ти појединци били укључени. То укључује припреме и финансирање уговорених убистава, међународно кријумчарење великих количина кокаина, подмићивање тужилаца, политичке и полицијске везе на највишим нивоима државе, прање незаконитог новца путем легалних канала, као и имена компанија које се користе за прање новца, трансакције и велике фудбалске трансфере.
Дејан Гргић, Скај алиас „Чаробњак“ власник је познате фудбалске агенције „Интернешнл Спортс Офис“ из Београда, која се бави трансферима познатих и талентованих фудбалера. Ова агенција такође служи као главно покриће за прање прљавог новца зарађеног криминалним активностима, као што су понуда великих кредита по високим каматним стопама и трговина кокаином. Овај контроверзни бизнисмен ужива висок ниво поверења наркобоса Филипа Кораћа, што се јасно види из њихових заједничких порука на платформи Скај. Читав модус операнди убацивања незаконитог новца у правне токове открива се кроз бројне текстуалне поруке и фотографије које је Филип Кораћ свакодневно добијао од свог пословног сарадника.
Дејан Гргић и Новак Недић, генерални секретар Владе, блиски су пријатељи. Гргић је 2007. године заменио Новакову мајку, Браниславу Недић, на месту директора офшор компаније у Делаверу.
Данило Вучић, син председника, такође се помиње у многим од ових Скај размена. Напомиње се да је тројка, коју чине Кораћ, Гргић и Вучић, заједно учествовала у вишемилионском трансферу београдског играча Црвене звезде Немање Радоњића у француски фудбалски клуб Олимпик Марсеј крајем 2018. године. Из заједничког договора „Робина“ и „Чаробњака“ јасно је из њихових порука на Скају да је део од 400.000 евра од овог трансфера предат Данилу Вучићу да га држи близу, уз очекивање да ће им он бити од користи у будућности.
Овај потез се касније показао исправним, јер су и Кораћ и Гргић касније ослобођени свих полицијских истрага у Србији. Младен Ненадић, специјални тужилац за организовани криминал, такође никада није покренуо никакве налоге за истрагу против ових лица, упркос десетинама тешких злочина које су починили у Србији и Француској.
Случај Скај „Робин“ пред Апелационим судом у Паризу
Хапшење злогласног наркобоса Филипа Кораћа у октобру 2023. године у Мађарској, на основу налога Интерпола који су издали француски правосудни органи, задало је значајан ударац државном нарко-картелу у Србији. Паришки тужилац Laure Beccuau изјавио је да је судија Националног органа за борбу против организованог криминала (ЈУНАЛЦО) подигао оптужницу против Филипа Кораћа и још једанаест особа. SKY ECC, под кодним именом „Робин“, оптужен је за организовање групе која је укључена у трговину дрогом, злочин који се кажњава доживотним затвором. Поред увоза и кријумчарења великих количина кокаина, Кораћ се терети и за прање новца за организоване банде, као и за кривична дела у вези са ватреним оружјем.
Након неколико месеци, хапшењем кључног оперативца „Робина“, државни наркокартел суочио се са новим изазовима. Поруке SKY ECC-а, повезане са суђењем члановима криминалне групе српског наркобоса Дарка Шарића, почеле су да се појављују. У овим порукама се у више наврата помиње председник Александар Вучић под кодним именом „Оскар“. Преписка указује на то да је он једина особа која би могла да реши ситуацију на Апелационом суду и олакша смањење затворске казне за злогласног наркобоса, омогућавајући му да буде пуштен.
Извештај SKY ECC-а, који садржи размењене поруке у Ексел табели, открива да је састанак чланова ове криминалне групе са једним од најмоћнијих људи у државном руководству одржан 2020. године у седишту Безбедносно-информативне агенције (БИА) у Бањици. Састанку су присуствовали Душко Шарић, брат наркобоса, члан криминалне групе Александар Бошковић (SKY ECC пин: 7FА3Е3), и још један високи званичник БИА-е, Марко Парезановић, који се у порукама SKY ECC-а назива „Маркус“. Током састанка разговарали су о томе како да се кроз „Оскар“ помогне у случају Дарка Шарића пред Специјалним судом за организовани криминал.
Под притиском јавности, опозициони политичари појавили су се у Народној скупштини Србије са златним статуама „Оскар“, позивајући се на кодно име извучено из порука SKY ECCа. Председник Вучић је јавно негирао да је икада поседовао SKY ECC телефон, што је тачно, али није дао потпун одговор. Изостављено је да су готово сви његови најближи сарадници и чланови државног нарко картела користили шифроване телефоне са апликацијом SKY ECC за организовање и почињење тешких злочина од 2019. до марта 2021. године.
Почетком априла 2024. године, Вучићева изненадна посета француском председнику Емануелу Макрону изазвала је сумњу међу опозицијом и грађанима Србије. Многи су ову посету видели као покушај да се прикрије афера „Оскар“ на Скај, под кринком куповине француских борбених авиона „Рафале“ и отварања луксузног бренда „Луи Витон“ у Београду.
Највећи изазов за председника Вучића остаје документација Скај, која је у рукама француских правосудних органа (Еуропол и Еуројуст), а несумњиво садржи информације о његовим блиским сарадницима, члановима породице, кумовима, министрима и оперативцима унутар државног нарко картела. Ова документација представља озбиљну претњу целокупној мрежи државног нарко картела, посебно ако Филип Кораћ, звани „Робин“, одлучи да сарађује са француским властима и открије све што зна о њиховим активностима.
Француски правосудни систем је познат по својој независности, а такве политичке интервенције вероватно неће имати значајан утицај на француске правосудне институције које се баве случајем против лидера државних операција нарко картела из Србије. Стога је мало вероватно да ће ни посета председника Вучића Емануелу Макрону имати значајан утицај на поступке против његових сарадника, који се воде пред Апелационим судом у Паризу за најтежа кривична дела.
Посебно забрињавајућа је могућност да Кораћ, путем размене у апликацији SKY ECC, открије детаље о својој сарадњи са генералним секретаром Владе Србије Новаком Недићем, укључујући и прање новца преко компаније „Пегасус“ за куповину некретнина и возила у Француској. На основу преписке SKY ECC и хиљада размењених порука, нема сумње да ће француски Апелациони суд покренути истрагу и издати налог Интерпола за Новака Недића.
Веселин Милић, шеф Полицијске управе за град Београд, игра важну улогу у државном нарко картелу. Током протекле деценије, он је препознат као кључна особа одговорна за везу између полиције и криминалних група. Милић већ годинама штити Филипа Кораћа и његову злочиначку организацију, што је документовано у порукама SKY ECC-а између „Робина“ и других, где је описан њихов однос, као и исплате које је Милић примио од наркобоса.
Процене богатства и имовине шефа београдске полиције указују на то да је његова имовина процењена на око 20 милиона евра, коју је стекао разним криминалним активностима и злоупотребом положаја. Милићеви главни сарадници за прање новца зарађеног криминалом су његови кумови Ненад Миловановић, власник луксузних ресторана у Београду као што су „Сувенир“ и „Корзо“, као и власник многих стамбених објеката, некретнина, парцела и других некретнина у Београду.
Према полицијским оперативним информацијама, Миловановић је био повезан са великим међународним операцијама трговине кокаином од 2004. до 2010. године и прао новац за нарко-групе у Србији. Такође се наводи да је Миловановић био главни логистичар и возач у неколико убистава на улицама Београда, које је извршио његов кум, дилер дроге и злогласни убица Горан Ставрић, познат као „Кљуки“. Ставрић је касније убијен у сукобу нарко банди у Перуу 2014. године.
Милићев други кум, одговоран за прикривање порекла имовине и новца, је контроверзни београдски бизнисмен Александар Радованац, власник бројних хотела, некретнина, пословних простора и земљишта у Србији. Поред „Робина“, Милићеве кључне личности одговорне за криминалне радње на улицама Београда су и припадници клана Шкаљарски, груписани око Милоша Ниловића, званог „Руњо“, и Александра Нешовића, познатог као „Баја“. Ниловић, високопозиционирани члан клана Шкаљарски, привукао је пажњу јавности када је пре неколико година ухапшен са групом наоружаних појединаца у ресторану „Дурмитор“ на Новом Београду. Полиција га је означила као кључну особу у клану Шкаљарски за логистику, убиства, трговину дрогом, прање новца и позајмљивање великих сума новца на камату на подручју Београда.
Александар Нешовић, близак овој групи, блиско је сарађивао са покојним Гораном Радоманом, који је последње месеце провео живећи у Нешовићевом двоетажном стану у улици Јурије Гагарине, где је касније убијен у гаражи зграде. Према полицијским изворима, Нешовић је био један од главних организатора крађе 200 килограма кокаина у Валенсији 2014. године, када је наредио Радоману да украде пошиљку кокаина од супарничке групе. Ова крађа изазвала је један од највећих сукоба између криминалних група, који су се проширили широм Европе. У овом рату без преседана, више од осамдесет људи је изгубило животе.
Због страха од одмазде и како би прикрио своју умешаност у крађу кокаина, Александар Нешовић је организовао убиство Горана Радомана. Погубљење је извршено у гаражи једне зграде на Новом Београду, а Нешовић је задржао новац и део украденог кокаина из Шпаније који му је Радоман претходно предао. Да не би био директно одговоран за овај злочин, Нешовић је одлучио да се повеже са Веселином Милићем, шефом београдске полиције, коме је платио заштиту. Кроз ту везу, постао је Милићев главни доушник у београдском подземљу и кључна фигура задужена за обављање прљавих послова. Захваљујући свом положају и информацијама које је доставио полицији, Нешовић је успео да преусмери истрагу о убиству Горана Радомана, приписујући је припадницима клана Кавач. Овим чином додатно је ојачао своју позицију у криминалном свету Београда и у односу са Милићем.
Након хапшења убице Бојана Мирковића у Белвилу 2020. године, Лазар Тејић је откључао телефон апликацијом Скy ЕЦЦ и признао полицији да га је ангажовао тим Владана Радомана. Он је такође открио да је следећа мета, после Мирковићевог убиства, требало да буде Александар Нешовић, кога је Владан Радоман (користећи Sky ECC pin: S651W9, A3LLHG, 39CEDD) директно окривио за смрт свог брата.
Александар Нешовић је користио Sky ECC телефон под кодним именом „Црни“. За време мандата Небојше Стефановића као министра унутрашњих послова, Нешовић је био задужен за рад са царином, уз помоћ министра Стефановића и Славише Кокезе, бившег председника Фудбалског савеза Србије (ФСС). Нешовић је добијао проценат од сваког возила које је царина обрађена уласком у Србију, а преко својих људи у царинској служби организовао је ноћне смене и слободне дане за кријумчарење већих количина кокаина и хероина. Ова дрога је касније продата на београдској пијаци преко Нешовићевих уличних дилера.
Комуникација путем шифроване апликације Sky ECC била је директно повезана између бившег министра Стефановића (кодно име Скај: „Едо“), дилера дроге Нешовића (кодно име Скај: „Блек“) и Славише Кокезе. Ови подаци се налазе у евиденцији комуникације путем апликације Sky ECC, коју су француске власти доставиле нашем Тужилаштву за организовани криминал (ТОК) и полицији.
У извештају Скај ЕПК-а, комуникацији између припадника криминалних група, као и током велике полицијске операције у марту 2019. године у Румунији, где су ухапшени српски држављани са великом количином кокаина (три тоне), откривено је да је организатор ове операције био српски држављанин Давор Трајковић из Врања. У комуникацији Sky ECC-а, познат је под псеудонимима „Др. Лима“ и „Врањанац“ и наведен је као организатор великих кокаинских операција вредних милионе, превозећи га из Бразила, Панаме, Перуа и Африке у Европу.
Познато је да Трајковић живи између Београда и Москве. Као контроверзни бизнисмен, користио је Sky ECC pin: SLVBCT и често се појављује у многим разговорима и препискама као директан наредитељ и финансијер неколико убистава између 2019. и 2021. године (укључујући убиство Југослава Цветановића 2017. године). Давор „Врањанац“ већ дуги низ година има руско држављанство и пасош и власник је бројних компанија у Русији, где ужива заштиту руских безбедносних служби за које обавља различите послове.
Према извештајима, пре неколико месеци организовао је отмицу познатог руског бизнисмена Артема Уса из кућног притвора у Италији, за кога су Сједињене Државе издале међународни налог за хапшење. Након спектакуларног бекства из Италије, Артем Ус је пребачен аутомобилом директно у хотел Тулип Инн на Новом Београду, који је у власништву Давора Трајковића. У договору са својим надређенима, министром унутрашњих послова Братиславом Гашићем и бившим директором БИА Александром Вулином, бекство је организовано преко српских безбедносних служби, омогућавајући руском бизнисмену да безбедно прође пасолошку контролу и приватним летом са београдског аеродрома за Москву, а да не буде ухапшен по налогу Интерпола.
„Др. Лима, истакнути војник државне нарко-мафије, ужива значајну заштиту од највиших чинова режима у Србији због бројних услуга које је обављао по наређењу министра Братислава Гашића. То потврђује и чињеница да специјални тужилац Младен Ненадић није пред Специјалним судом у Београду поднио пријаву против припадника своје криминалне групе, зване „Врањанци“, у предмету „Балкански картел“. Случај комуникације Скај, у којем је Давор Трајковић познат као „Др. Лима“, остаје замрзнут у фиоци специјалног тужиоца, док се његов посао међународне трговине кокаином широм свијета наставља. Приход од трговине људима наводно се користи за финансирање људи из највиших ешалона државе, директно бивших министара Гашића и Александра Вулина.
Поред свега тога, Давор Трајковић је кључна фигура у прикупљању потписа и гласова грађана у јужној Србији, у местима као што су Врање, Лесковац и Бујановац, у корист владајуће СНС.
Након анализе опсежне документације добијене од Еуропола, Еуројуста, као и судских досијеа, полицијских извјештаја и оперативних података француских правосудних органа, јасно је да је у овом случају потребно укључити велике међународне правне институције како би се покренула истрага о свим горе наведеним питањима, за које постоје релевантни материјални докази пронађени у полицији и Специјалном тужилаштву за организовани криминал. Српски владајући режим, на челу са председником Александром Вучићем, оправдао је титулу правог државног нарко картела, који је идентичан владајућем режиму Републике Венецуеле и њиховој нарко мафији познатој као „Картел сунца“. Овај картел је глобално познат по својим активностима у организованом криминалу, корупцији, диктатури, политичком прогону неистомишљеника, политичким убиствима и међународној трговини дрогом.
Већина министара Владе Републике Венецуеле, укључујући председника Николаса Мадура и његову ужу породицу, годинама су под америчким санкцијама и међународним налозима за хапшење од стране ДЕА (Drug Enforcement Administration) због њиховог учешћа у међународној трговини дрогом. Србија је, у протеклих пет година, водећа и једина држава дроге, не само у региону Балкана, већ и широм Европе. То потврђује документација, материјал Скаја који поседује паришко тужилаштво и суд, као и криминалистичка обавештајна агенција Европске уније.
Нема сумње да је, након отварања ових случајева из извештаја Скаја, које је користила већина људи са највиших нивоа државе, врло вероватно да ће исти појединци завршити под налозима за хапшење ДЕА и Интерпола због озбиљних кривичних дела организованог криминала и међународне трговине дрогом. Сједињене Државе су већ почеле да уводе санкције блиским сарадницима Александра Вучића због злочина везаних за организовани криминал и трговину дрогом. На овој листи су Александар Вулин (бивши министар унутрашњих послова и директор БИА), Милан Радоичић (потпредседник Српске листе) и Звонко Веселиновић.
Главни разлог за тражење сарадње и помоћи међународних институција у вези са случајем „државног нарко картела“ лежи у злоупотреби и криминалним поступцима водећих личности у кључним српским државним институцијама, као што су Виши суд у Београду, Тужилаштво за организовани криминал (ТОК) и Министарство унутрашњих послова Србије. Ове институције одбијају да одговоре на постављена питања или покрену истраге против припадника нарко мафије, чиме озбиљно угрожавају безбедност грађана у Србији и другим европским земљама у којима овај картел има своје огранке.
Посебно је значајна сарадња са земљама попут Француске, јер су водеће личности српског режима и њихови војници починили бројне тешке злочине како на територији Француске тако и Србије. На основу ових информација, Савет Европе и друге међународне институције ће јасно схватити да је нарко картел којим управља породица Вучић организован на нивоу сличном „Картелу Сунца“, који представља велику глобалну претњу земљама Европске уније.
Дијана Хркаловић је главна фигура у кривичном поступку против ње пред Специјалним судом, због сумње да је злоупотребила положај. У овом случају, француски суд у Паризу доставио је комуникационе досијее из апликације Скаја, коју је Хркаловић користио између 2019. и марта 2021. године. Према подацима Тужилаштва за организовани криминал (ТОК), Дијана Хркаловић је у поменутим саопштењима идентификована под псеудонимом „Ника Рина“.
Анализа комуникационих фајлова из апликације Скај, коју је користио бивши државни секретар Министарства унутрашњих послова (МУП), открила је значајан број доказа који указују на то да је аутор ових комуникација био укључен у организовање и извршење неколико кривичних дела, укључујући:
• Припрема и извршење убистава
• Подмићивање
• Злоупотреба положаја
• Изнуда
• Међународна трговина дрогом
Посебно значајан догађај из марта 2019. године, када је Хркаловић наводно учествовала у договору о кријумчарењу три тоне кокаина. Дрога је превезена бродом који је превозио расути терет из Бразила у луку Констанца у Румунији. План је био да се терет даље превози реком до луке Београд. Међутим, лоши временски услови и олуја изазвали брод да се преврне током покушаја да се преузме кокаин на мору. Након овог инцидента, румунске власти су ухапсиле осумњичене српске држављане и заплениле дрогу.
У извештајима Скај под кодним именима „Рина, Ника, Арона, Вила“ може се видети да је именована особа учествовала у организовању и прикривању убиства познатог београдског адвоката Мише Огњановића, који је брутално убијен 28. јула 2018. године у Београду.
Дана 22. јануара 2025. године, Дијана Хркаловић је осуђена од стране Специјалног суда, тачније Одељења за организовани криминал, на казну затвора у трајању од 16 месеци због трговине утицајем, док су остала кривична дела помилована. То се лако може доказати, јер је, према доступним подацима, главни специјални тужилац за организовани криминал Младен Ненадић последње три године држао у стању мировања случај Скаја против Дијане Хркаловић, као и друге случајеве везане за чланове државног нарко картела.
Увидом у материјал из комуникације Скај под именом „Робин“, који се налази у списима предмета Вишег суда у Београду, Специјалном одељењу за организовани криминал, може се видети да поменуто корисничко име има 90 контаката, уз десетине хиљада размењених порука са другим члановима ове нарко-организације. Један од кључних детаља који показује како је Филип Кораћ дошао до тога да направи директан пакт са најважнијим личностима на врху државе, као и са члановима породице председника Александра Вучића, налази се у овим саопштењима.
У разговорима Филипа Кораћа и Бранимира Вујовића могу се видети документи које је доставио Милан Јовановић, директор Универзитета „Мега Тренд“ у Београду. Међу овим документима су и фалсификоване универзитетске дипломе које су направљене за Тамару Вучић, супругу председника, као и за његовог брата Андреја и његову супругу. Слике диплома су укључене у ове разговоре, заједно са именима поменутих појединаца и оригиналним регистарским бројевима под којима су поднесени.
Директор у својим порукама помиње да се суочава са значајним политичким притиском и изнудама из врха режима, те да је створио преко 1.700 фалсификованих диплома за чланове Српске напредне странке.
НАПОМЕНА: Садржај текстова потиче из извештаја Sky ECC-а које су француске правосудне власти и ЕУРОПОЛ (Европска полицијска агенција) доставили Специјалном тужилаштву за организовани криминал Републике Србије.
Да би се осигурала ефикасност истраге и утврдио пуни обим ове криминалне активности, неопходно је укључити међународне институције као што су ЕУРОПОЛ (Европска полицијска агенција), ИНТЕРПОЛ (Међународна организација криминалистичке полиције), ДЕА (америчка управа за борбу против дрога), ФБИ (Федерални истражни биро, САД), УНОДЦ (Канцеларија Уједињених нација за дроге и криминал), ФАТФ (Радна група за финансијску акцију), НЦА (Национална агенција за криминал, Велика Британија), ВЦО (Светска царинска организација), Federale Gerechtelijke Politie (ФГП), Nederlandse Politie и ЈУНАЛЦО (Јединица за контролу наркотика и организованог криминала).
Само координираним напорима са међународним партнерима може се покренути опсежна истрага која ће омогућити откривање и разумевање улога свих укључених актера. То би такође омогућило отварање „Пандорине небеске кутије“ у вези са државним нарко картелом који делује из Србије, чиме би се помогло у разбијању мреже организованог криминала и међународних веза које подривају безбедност и стабилност у Европи и широм Европе