Нека престану да систем уводе преко нас, сељака. Шта ће некоме ко ради пет или 10 хектара, или има једну крмачу и неколико прасади, књиговођа. Он и сам гледа од чега да преживи. Како онда да „намакне“ још 100 евра месечно за књиговођу. Овим прописом само ће га отерати у „сиву економију“ – овако, у даху, на одредбе Закона о порезу на доходак грађана, које предвиђају да свако пољопривредно газдинство ангажује књиговођу, реагује Војислав Малешев, лидер Клуба „100 П плус“.
Закон о порезу на доходак грађана усвојен је пре шест месеци, а примена је почела од децембра. Тај акт наметнуо је регистрованим пољопривредним газдинствима обавезу да воде књиговодство или изнајме рачуновођу. Казне за непоштовање овог прописа су од 50.000 до 500.000 динара.
– Оваква обавеза, донекле је и разумљива за нас, који смо у систему ПДВ, али, за мала газдинства, већином старачка, апсолутно је неоправдана – додаје Малешев. – Како они да се снађу у томе, како да ангажују књиговођу, како да знају који је добар, и да ли треба да слушају његове савете. Уместо тога, вероватно ће се „повући“ у сиву економију, производе продавати шверцерима и накупцима, и тако „заобилазити“ систем, чиме ће држава додатно бити на штети.
СЕЉАКА СУ УБИЛИ Српског сељака су већ убили, само чекају свештеника да га покопа. Увођење књиговођа за сељака је смешно. Велики сам произвођач кромпира и купуса, улажем у своју земљу, али од државе сам ове године добио само субвенције за пет хектара по 6.000 динара и 200 литара бензина. А потрошио сам бар 2,5 тона горива. Одакле сада да књиговођи дајем 50 евра месечно. Не преостаје нам ништа друго него да гасимо газдинство – каже Стеван Ђунић, пољопривредник из Пријепоља.
Милорад Орихан, из Куцуре, који се бави ратарством и обрађује око 40 јутара ораница, такође каже како је овакав пропис, у најмању руку – смешан.
– Како да платим књиговођу, кад сам за жито добио 16 динара по килограму, а за кукуруз 13 динара – огорчен је Орихан.
– Надам се да ће овај пропис бити промењен, пошто је, у најмању руку, смешан и нелогичан…
Ђорђе Бугарин, секретар Удружења пољопривреде, Привредне коморе Војводине, такође истиче како овај пропис има логике, само ако се примени на оне пољопривреднике који су већ ушли у систем ПДВ.
– Колико је мени познато, ово питање је регулисано подзаконским актима, пошто у самом закону тај проблем није регулисан – каже Бугарин.
– Чуди ме, ако је већ тако одређено, да ниједна институција није раније реаговала, односно, што Министарство финансија, или Пореска управа, нису раније скренули пажњу земљорадницима и јавности на ове промене. Не може се од пољопривредника очекивати да прате медије, или, „Службени гласник“…
Новости
Nema !