Међудржавни путни правац Сурдулица-Власина-Босилеград-Ћустендил мештани села Божица блокирали су тракторима почетком априла на неколико сати. Село је удаљено 14 километара од Власине, а пут је деблокиран тек пошто је дошла полиција. Овај регионални пут води према граничном прелазу Рибарци ка Бугарској.
Циљ блокаде био је да се јавности скрене пажња да Земљорадничка задруга Масурица из Сурдулице сече и пустоши шуме у том делу јужне Србије. На челу протеста био је Драган Рангелов, председник Месне заједнице.
Шлепер дупке пун
Рангелов каже да су се тог јутра мештани сами окупили јер су их испровоцирали радници на утовару исеченог дрвета. Ситуација се искомпликовала толико да су у једном тренутку возач шлепера, шумар и радници на утовару насрнули на сурдуличког новинара Драгана Милошевића, који је фотографисао утовар.
На Трговинском суду
После дугог трагања поједини медији су успоставили контакт са стечајним управником Земљорадничке задруге Масурица из Сурдулице Милисавом Милићем, који је обећао да ће о судбини Масурице ускоро бити заказана расправа у лесковачком Трговинском суду и да је све у рукама стечајног судије и повериоца.- То је више богу плакати! Све посекоше и отераше. У Божици је на сцени јавна пљачка, масовна крађа друштвене имовине. За последње три-четири године само у Божици ова екипа је посекла и отерала око 500.000 кубних метара букове и борове грађе. Букови трупци се продају по 80, а борови за 50 евра. Цена грађе је далеко већа, па ви сада видите колико је то – наставља Рангелов и позива државу и институције да оснују независну комисију која ће изаћи на терен и установити шта се ради не само у Божици, под изговором спасавањ а шумског блага.
Голи пањеви
За сат-два, колико је трајала блокада, мештани су, како кажу, остварили свој циљ – скренули су пажњу јавности и државних органа на дугогодишњи проблем бесправне сече шума и дистрибуцију огромних количина огревног и техничког дрвета, које обавља Земљорадничка задруга Масурица из Сурдулице.
У стечају пет година
Предузеће Масурица основано је 1992. године као земљорадничка задруга која се бавила пољопривредом и шумарством. Приватизована је 2003. године и већински део је купио предузетник Бранко Кецман. Фирма је у стечају од октобра 2008. због дуговања и лошег пословања, а за стечајног управника је постављен Мирослав Милић из Лесковца. Укупна дуговања Масурице износе више од 37 милиона динара, од чега је дуг општини Сурдулица 4,5 милиона динара.
– Наш једини циљ био је да државу натерамо да стави прст на чело и да тако покушамо да спасемо наше шумско благо од самовоље и бахатог понашања једне групе људи окупљене око београдског бизнисмена Бранка Кецмана, већинског власника Земљорадничке задруге Масурица из Сурдулице, која је у стечају од 2008. године – навео је Рангелов.
Он истиче да је сукоб избио прво са шумским иснпектором из Врања Виктором, који или не разуме проблем, или се прави да га не разуме.
– Имао сам и сукоб са инспектором Филиповским. Он, човек с асфалта, хоће мене и ове сељаке да убеди да је шума оболела и да је треба сећи. Ја сам и њему рекао да то није тачно и да је иза свега акција масовне крађе шумског блага којој, својим нечињењем, логистику прећутно пружа држава – завршава Рангелов који је као организатор блокаде пута од полиције добио кривичну пријаву.
Мештани Божице, који су с правом огорчени, изјавили су да су више пута указивали на масовну сечу, тражили помоћ од државе и локалне самоуправе, а у последње време пријављивали полицији и надлежним органима. Кажу да се држава са својим механизмима сваки пут оглушила о њихове захтеве, а да локална самоуправа нема механизме да помогне.
– Ово је страшно. Сече се и пустоше читава брда. Данас гледаш шуму, која је ту откако се памти, сутра голо брдо, само пањеви. Ово је срамота за државу Србију, ако је уопште држава! – каже један од њих.
Чекићем по стаблу
Зоран Митић, заменик председника општине Сурдулица, такође је огорчен крађом шуме, а највише жали што су општини руке везане по том питању. Јер, све је у републичкој надлежности.
– Нико не зна шта се у Масурици ради. Верујем да је задрузи сасвим сигурно забрањено да сече шуму јер је давно пробила дозвољену границу. Сада има право да сече само изгорела и оштећена стабла, али неки у томе виде разлог да секу све што им падне под руку. Горе је био инспектор за шумарство, видео је шта се ради, направио записник који је недоречен, неубедљив и којим мештани оправдано нису задовољни – изјавио је Митић.
Он тврди да Масурица дугује општини Сурдулица 4,5 милиона динара.
Ни помоћу трикова не можемо да ступимо у контакт са стечајним управником, извесним Милисавом Милићем из Лесковца. У фирми крију његове контакте, а он човек бежи од нас. Не познајемо га јер у општину никада није дошао, никада се нисмо чули, не знамо како изгледа – огорчено тврди Митић.
Радивоје Каурин, начелник Одељења за шумарство Министарства пољопривреде, за медије је изјавио да нема потпуне податке о стању на спорном терену око Божице.
– Оно што знам јесте да Масурица има забрану сече шума. Они су једино, по Закону о заштити биља, били дужни да уклоне нека оштећена стабла. У сваком случају, очекујем нове налазе инспектора. Ако су секли оно што не смеју, онда ће добити пријаву за привредни преступ – навео је у кратком обраћању начелник Каурин.
Новица Тончев, председник СО Сурдулица, сматра да се ради о невиђеној пљачки када је сеча шума у питању и да је то велика срамота за државу.
– То је највећа пљачка у историји Сурдулице. У Земљорадничкој задрузи Масурица отпустили су све раднике, а једна дружина са стечајним управником на челу хара шумама општине као да је шумско благо њихово приватно власништво. Они тако годинама ништа не раде осим што уништавају једну по једну шуму, продају огромне количине дрвета, а рачун им је стално у блокади. Није ми јасно одакле и како, набављали су неки чекић, дали неком човеку, а он иде редом и само удара о дрвеће.
– Да ли верујете да тој групи из Масурице нико не може да стране на пут? У целој овој причи стечајни управник је посебна прича. Он је гробар Сурдулице. Нико у овој земљи не зна шта ради, с ким је повезан, шта је смислио и где је крај агоније овог предузећа – каже Тончев.
Вести
RT @srbijadanas: Сељачка буна против лоповлука – http://t.co/q6zdkzQ7Mi #Srbija http://t.co/5duIFxiiki