КАДА следећег месеца кренемо да сводимо рачуне о свим издацима, пристиглим рачунима и онима који предстоје, већину грађана мора да заболи глава! Породични буџети почетком сваке школске године посебно су на удару, не само због набавке школске опреме и радних уџбеника, већ и због издатака за огрев, куповину зимнице, али и „тежих“ комуналних рачуна у том периоду године.
Након летњих одмора и разних издатака, следи нови удар на кућни буџет: припрема за школу, што обухвата не само набавку неопходне опреме, ранчева, патика, већ и обнављање гардеробе, за многе прославу дечјих рођендана, чланарине за спортске активности, учење страних језика, излете, екскурзије. Треба додати и издатак за ужину, часописе, осигурање деце, школско обезбеђење, одлазак у позориште…
Аналитичари указују да се током септембра троши и више од могућности, односно грађани се задужују без покрића. Јер, на наплату стижу и рачуни са летовања, улази се полако у грејну сезону, па се добар део становништва, који користи чврсти огрев, снабдева угљем или дрвима, креће и сезона зимнице. Поред опреме за школу, треба обновити и гардеробу за хладније дане…
ЈЕСТЕ СКУПО, АЛИ ТРОШЕ СЕПТЕМБАР је месец који финансијски највише погађа све потрошаче – примећује Вера Вида, председница Центра за заштиту потрошача ЦЕПС. – Спремање зимнице, припремање ђака за школу, набавка огрева за зиму, рачуни за летовања само су неки од издатака којих нема у другим месецима. Родитељи не жале да за своје дете плате најскупљу ташну, ако се то њховом прваку допадне, јер једном се полази у школу, без обзира на то што ће сутра отићи у минус.
– Јесен већ традиционално доноси веће издатке за кућне буџете, који постају све драматичнији, с обзиром на куповну моћ грађана Србије – каже за „Новости“ економиста Владана Хамовић. – Када се све сабере, од школске опреме до огрева, зимнице, рате за летовање, плаћање беле технике или хране на почек, рачуна које смо раније направили, све то поприма озбиљне размере и прилично високе „цифре“ у овим условима.
За јесење издатке, трошкове око школе, куповине одеће и обуће, припремање зимнице и друге пристигле рачуне, породица, каже Хамовићева, мора да издвоји најмање једну и по месечну зараду. А, према последњим подацима, просечна зарада достигла је нешто изнад 44.000 динара.
– Нико се не брине о томе како родитељи са упола нижим просеком плата да „преживе“ септембар, са свим издацима који тада следе – пита се Мирјана Стојковић, мајка два основца из Београда. – Без обзира на то што добијају бесплатно уџбенике, за разне збирке, радне свеске, уџбенике страних језике издвајамо по 4.000-5.000 динара, што је велики издатак за наша примања.
Поскупљење електричне енергије од овог месеца тек ће се осетити у септембру. Током августа поскупеле су и друге комуналне услуге у већини места у Србији, попут осветљења, одношења смећа, отпадних вода…
КРЕДИТИ И ЛЕТОТАЊА
СЛЕДЕЋЕГ месеца стижу на наплату и рате са годишњих одмора и путовања, па многи са заостатком морају да издвоје додатне суме на име месечних дуговања. Не треба заборавити ни редовно месечно „одбијање“ на име кеш кредита, платних картица, а да не спомињемо стамбене кредите, који „поједу“ безмало половину месечних примања.
Новости