Регулисање конфликта у Сирији постало је централна тема преговора шефа МИП Сергеја Лаврова са његовом италијанском колегиницом Емом Бонино. Рим и Москва су убеђени да се сиријска криза мора решити мирним путем.
Лавров је критиковао САД обзиром да је њихова увереност да је у Сирији војска Башара Асада користила хемијско оружје заснована на сумњивим доказима. „Имали смо веома добре преговоре“- овим речима је министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров отворио заједничку конференцију за штампу са колегиницом Емом Бонино. По речима Лаврова стране су успеле да размотренајактуелнија питања билатералних односа. Конкретно, било је речи о припреми посете Владимира Путина италијанском колеги Енрику Летију током самита Групе8. Министар Лавров је подсетио на одличне перспективе руско- италијанских економксих односа:
Сматрамо да ће Трговачко-економска, као и инвестициона сарадња расти. За ово постоји заинтересованост и владе и компаније две државе. Не само у области енергетике, већ и у другим секторима економије. Убеђени смо да та кључна улога у овим питањима припада Руско- италијанском савету за економску, индустријску и монетарно- финансијску сарадњу, чији је копредседник са италијанске стране управо госпођа Ема Бонино.
Министри су размотрили и важне међународне проблеме. У том смислу и ситуацију у Сирији. Министри су изјавили да се криза у овој земљи мора регулисати дипломатским,а не војним путем. Ема Бонино је изјавила да Италија подржава идеју одржавања конференције „Женева 2“. Лавров је подвукао:
Сад режим није сатеран уз зид, како то говоре опозиционери. Какав би био смисао да режим користи хемисјко оружје, и још у тој количини? Само како би сами себи нанели штету? Са војне тачке гледишта то је бесмислено и то је свима јасно.
Сами докази који наводно потврђују да је режим Асада користио хемијско оружје, по речима Лаврова, не одговарају прихваћеним међународним стандардима:
Постоје правила Организације за забрану хемијског оружја. Ова правила говоре да узорци крви, урина, земљишта, одеће морају бити узети од стране експерата Организације за забрану хемијског оружја. Тек тада се ови узорци могу сматрати веродостојним и само онда ако су послати на испитивање у одговарајуће лабораторије.
Било који кораци ка наоружавању опозиције могу ојачати њене ставове и слику о томе да „ мора да сачува чврст став“. Зато, ако су државе Запада заинтересоване да се одржи конференција Женева 2, они не би требало да попуштају побуњеницима.
Ако наше колеге буду пратиле логику коју проповеда опозиција, дајте да потиснемо режим, узмимо неколико градова које су они недавно ослободили и тек онда започнемо преговоре, иначе ове преговоре никада нећемо започети– саркастично је резимирао Сергеј Лавров.
Глас Русије