Министар привреде Жељко Сертић изјавио је данас да ће у фебруару бити расписан јавни тендер за стратешког партнера за Галенику и додао да се већ јавило неколико заинтересованих фирми.
„Стратешки партнер би унео свеж капитал и знање, повећао производњу и из профита би почео да враћа дугове веће од 200 милиона евра”, рекао је Сертић за нови број недељника „НИН”.
Он је навео да је од укупног дуга који прелази 200 милиона евра дуг према држави или са државном гаранцијом 150 милиона евра.
Према његовим речима, већ се јавило неколико заинтересованих јер знају, објаснио је, колики је потенцијал Галенике.
Услов је да се стратешки партнер договори са банкама, казао је он, додајући да се банкама више исплати да ураде репрограм потраживања, него да се наплаћују из стечаја те фирме.
На констатацију да је држава 2009.за Галенику тражила најмање 200 милиона евра, а сада је та компанија толико дужна и питање да ли је заправо цех лошег управљања 400 милиона евра, Сертић каже:
„Такав епилог је последица кмбинације погрешних политичких и лоших одлука менаџмента, коме није био циљ економска одрживост и здрав развој”.
Нови менаџмент, како каже, је поправио ситуацију, али са толиким дугом ниједно предузеће не би могло да опстане, а држава нема, нити хоће да улаже додатни новац из буџета.
Према његовим речима Галеника је најбољи доказ да лоше одлуке могу да отерају профитабилно предузеће у огроман минус.
„Тржиште је све суровије“; констатовао је он.
Сертић је казао да је један од разлога за покушај приватизације Телекома страх да ће временом да му пада вредност, јер, да би се одупрео конкуренцији сваке године би требало да инвестира 150 до 200 милиона евра.
„Не смемо дозволити да се Телекому или било ком другом догоди нешто слично као Галеници”, нагласио је он.
Сертић је навео да је зато план Б да се већ у јануару утврди списак потеза који ће омогућити да Телеком у нарендих четири или пет година преживи, јер није реално да се распише нови тендер у наредне годину или две.
„У том периоду морамо да одржимо вредност Телекома, а било би пожељно и да је повећамо“; закључио је он.
Сертић је казао да је једна опција међународни тендер за избор међунарондог менаџмента као у Железари, а други да остане садашње руководство, али свакако уз поједине измене.
Танјуг