Хроника

Шешељ тражи хитно ослобађање и 12 милиона евра одштете

Оптужени Војислав Шешељ затражио је од Трибунала у Хагу „хитно и неодложно пуштање на слободу“, оценивши да се „поступак не може наставити на правичан начин“ после изузећа судије Фредерика Хархофа

У поднеску који је Трибунал данас објавио, Шешељ тражи 12 милиона евра као „накнаду штете“.

Лидер СРС, оптужен за злочине над Хрватима и Муслиманима у Хрватској, Војводини и БиХ, тако је одговорио на питање расправног већа како наставити процес после изузећа судије Хархофа због „утиска да је пристрасан“ у корист осуђујућих пресуда.

Шешељ, на чији је захтев судија Хархоф изузет уочи изрицања пресуде, наглашава да „с обзиром да је изузети судија Хархоф био члан претресног већа у току целог претресног поступка… јасно је да се овај поступак уопште више не може наставити“.

– Судија Хархоф је учествовао у доношењу свих одлука претресног већа, па је свака радња у току поступка ништавн – навео је Шешељ.

Оптужени „правно немогућом“ назива ситуацију у којој би се новоименовани судије Мадаје Нијанг „аутоматски укључио у процес“ и учествовао у доношењу пресуде, зато што „није учествовао у процесу ни један једини дан“.

Шешељ сматра и да је „потпуно јасно“ да се поступак против њега „не може наставити на иоле правичан начин“ и подвлачи да је „једини правно могућ излаз из ове ситуације да се поступак одмах обустави“ и да га пусте на слободу.

У опширном поднеску, Шешељ је поновио ранији став да је оптужница против њега политичка и да је Трибунал прекршио његово право на „суђење у разумном року“.

У притвору Трибунала Шесељ је од 24. фебруара 2003. када се добровољно предао, одмах пошто је обелодањена оптужница против њега.

После једног неуспешног покушаја и штрајка гладју оптуженог, суђење Шешељу почело је у новембру 2007, а изрицање пресуде било је заказано за 30. октобар, али је одложено на неодређено време због изузећа судије Хархофа.

Да је пресуда изречена 30. октобра, Шесељ би, како је прецизирао, у притвору Трибунала био „тачно 3.900 дана“ и приметио да „изгледа да хашке судије не знају шта је сврха суђења у разумном року“.

Тврдећи да је претрпео и „нематеријалну штету“, Шешељ тражи да му је Трибунал надокнади са 12 милиона евра.

Раније је тражио 10 милиона евра одштете. Трибунал и други органи УН уживају међународни имунитет од судских поступака.

Одлуку о томе како ће се наставити поступак, донеће расправно веће у којем су још председавајући Жан-Клод Антонети и Флавија Латанци.

Услов за наставак поступка, по пракси Трибунала, је да нови судија Нијанг прочита читав спис са суђења Шешељу. Алтернатива је да процес Шешељу почне из почетка, што правници у Хагу сматрају
мало вероватним.

До сада се није десило да неки судија Трибунала буде изузет из расправног већа на самом крају процеса, уочи изрицања пресуде. Правилима суда није предвиђен поступак у таквом случају.

Посебно веће Трибунала утврдило је, крајем августа, усвојивши Шешељев захтев за изузеће, да је судија Хархоф писмом пријатељима, објављеном у данској штампи, у којем је критиковао последње ослобађајуће пресуде Трибунала, „показао пристрасност у корист осуђујућих пресуда“.

У завршној речи у марту тужиоци су затражили да Шешељ буде осуђен на 28 година затвора, а оптужени, који се брани сам, да буде ослобођен.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!