Политика

Шешељ ускоро у Србији?

Судско веће Хашког трибунала одобрило је захтев лидера Српске радикалне странке Војислава Шешеља за изузеће данског судије Фредерика Хархофа због сумње у његову непристрасност. Судија Хархоф је на адресе 56 пријатеља и сарадника упутио писмо у којем је оценио да су ослобадјајуће пресуде хрватском генералу Анту Готовини, бившем начелнику Генералштаба ВЈ Момчилу Перишићу и бившем шефу Службе државне безбедности Србије Јовици Станишићу плод политички мотивисаног притиска председника суда Теодора Мерона на колеге.

– Већина, уз издвојено мишљење судије Лиуа Дакена, сматра да је у писму судије Хархофа видљива његова пристраност у смеру осуђујуће пресуде. Ту пристраност би приметио и просечно информисани посматрач – стоји у одлуци коју је путем свог профила на Твитеру објавио адвокат Лука Мишетић, који је у Хагу водио обрану хрватског генерала Анте Готовине.

У одлуци се даље каже да већина, уз издвојено мишљење судије Лиуа, сматра да је претпоставка непристраности побијена. У складу с тим, већина сматра да је “оптужба о пристраности судије Хархофа основана”.

Шешељ је Хархофово изузимање затражио почетком јула, недуго након што је у јавност процурило поверљиво писмо данског судије, у којем он изражава сумњу да је председник ИЦТY-а Теодор Мерон, под притиском неких моћних држава, вршио притисак на колеге судије да доносе одређене ослобађајуће пресуде.

Меронов притисак

Иако у писму није изнео никакав конкретан доказ за своје сумње, Хархоф је навео случај хрватских генерала Анте Готовине и Младена Маркача као један од оних у које се уплео Мерон. Написао је да је у том случају председник ИЦТY-а “имао среће” јер је “у последњем тренутку уверио остарелог турског судију да промени мишљење” и гласа за ослобађање хрватских генерала.
Када спомиње “остарелог турског судију”, Хархоф алудира на 77-годишњег Мехмета Гинеија, који је заиста гласао за ослобађање генерала у другом степену.

Дански судија је посумњао да су у све ово прсте умешале имају Америка и Израел, које су оваквим преседанским одлукама хтеле да заштитите сопствене високе војне службенике од евентуалних пресуда у будућности.

Шешељ: Јасно је да Хархоф није непристрасан

Шешељ је, убрзо након објаве писма, поднео захтев за Хархофовим изузећем јер је, према њему “јасно да Хархоф није непристран и неутралан судија који размишља само о утврђивању истине”.
Занимљиво је да је тај захтев, према правилима, упутио самом Теодору Мерону, али се он из поступка изузео, препуштајући да о захтеву одлучује његов заменик, Малтежанин Кармелу Агиусу. Он је формирао споменуто посебно судијско веће, које је донело одлуку.
Том већу је, између осталог, поднесено и очитавање судије Хархофа, који је утврдио да садржај његовог писма ни на који начин не доводи у питање његову непристраност, а с тим се сложио и председник већа које суди Шешељу Жан Клод Антонети.

 

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!