Драматично погоршање здравственог стања лидера радикала Војислава Шешеља приморало је Хашки трибунал да упути хитан позив Србији и Холандији да се јуче до 18 часова изјасне о његовом привременом пуштању на слободу. Србија је, према речима потпредседника Владе и председника Националног савета за сарадњу са Трибуналом Расима Љајића, спремна да Шешешљу пружи гаранције. Љајић, међутим, подсећа да Шешељ треба да се изајасни да ли их прихвата, као и да ће поштовати све услове које одреди судско веће.
– Став Владе о пуштању Шешеља није променио од када је Трибунал први пут то затражио 1. јула – навео је Љајић у одговору председавајућем Шешешљевог већа Жан-Клод Антонетију и изразио забринутост Владе због развоја догађаја у погледу Шешељевог здравственог стања.
Само може да чека: Јадранка Шешељ
Протеклог викенда српски лекари који су прегледали Шешеља у Хагу изнели су у јавност црне прогнозе о исходу његове болести, истичући да је лидер СРС “животно угрожен”. Судско веће, према наводима из Трибунала, “да би се избегло најгоре”, разматра могућност да Шешеља привремено пусти на слободу како би му била указана нега у најбољем могућем окружењу, а да се при том осигура безбедност сведока и интегритет поступка.
Јадранка Шешељ каже да је путем медија чула да је од Србије и Холандије затражено да се хитно изјасне о пуштању Шешеља на привремену слободу.
– Једино могу да чекам да председник свих грађана Србије и влада свих грађана Србије одлуче о Војиславу, мада сам прилично уздржана према тим информацијама јер ово није први пут да најављују долазак мог супруга – рекла је Јадранка Шешељ за “Вести” уочи закључења листа.
Хвалили се еутаназијом
Српски медији пренели су да им је др Бојић рекао да су у Хашком трибуналу Шешељу све време причали о “еутаназији у холандским затворима”. Поред тога што су му помињали да је еутаназија (убиство из милосрђа) у Холандији легална, додаје Бојић, Шешељу су у неколико наврата предочавани противречни налази у вези са метастазама на јетри.
Она је напоменула да се са Војиславом чула током јутра и да јој није помињао могућност доласка у Београд.
Вјерица Радета, потпредседница СРС-а, није желела да коментарише писмо Трибунала владама у Београду и Хагу.
– Ми смо ту информацију нашли на интернету. Јуче ујутро се јавио председник и ништа нам о томе није рекао – изјавила је Радета.
Шеф Шешељевог правног тима Зоран Красић је поновио да радикали и Шешељ никада нису тражили ништа од Владе Србије и да то неће ни сада.
– Никакве гаранције никада од државе нисмо тражили, а и Шешељ то никада није тражио, нити ће то сада да ради – казао је Красић и поновио да је здравствено стање Шешеља и даље тешко.
Једино решење – лечење у Србији
Тим лекара из Србије посетио је Шешеља од 29. до 31. октобра у притвору у Хагу. Др Милован Бојић изјавио је да је Шешељево здравствено стање озбиљно због метастаза на јетри, а претходно му је дијагностикован рак дебелог црева, као и да није имао адекватан медицински третман. Бојић је предложио као једино решење да се Шешељ лечи у Србији, али је указао на то да се то не може очекивати док му не буде укинут притвор.
Д. Декић – Б. Ђокић, Вести
Pa nikada ga nisam glasao ili podrzavao,ali pstovao sam njegovu suludu doslednost ali ovi u Brislu i ovi u Beogradu (Alek i njegova izdajnicka i razbojnicka banda) , u dogovoru drzali su ga do sudnjeg dana …sramota….