ЈАПАН је данас позвао кинеске дипломате у знак протеста након што се шест бродова кинеске обалске страже приближило спорним острвима у Источном Кинеском мору, у пратњи флоте од више стотина кинеских рибарских бродова, јавља АП.
Министарство спољних послова Јапана саопштило је да је уложило протест након што је јапанска обалска стража уочила бродове раније данас, заједно са флотом од 230 кинеских рибарских бродова у околини острва Сенкаку која контролише Јапан, али на која полаже право и Кина и назива их Ђаоју.
Јапан је тражио да кинески бродови напусте ту област, при чему јапанско министарство тврди да су три међу бродовима кинеске обалске страже наоружана.
Америчка агенција напомиње да бродови кинеске обалске страже свакодневно плове у околини спорних острва, и то обично у пару или највише у групи од четири њих, али да је до сада само један од бродова био наоружан.
У саопштењу јапанског министарства се подсећа да кинеска флота до сада није улазила у јапанске територијалне воде.
Обим флоте и опрема бродова који су се данас приближили спорним острвима показују да је дошло до „ескалације ситуације која би могла да појача тензије у тим водама“, закључило је јапанско министарство.
Реагујући на саопштење Јапана, Министарство спољних послова Кине поновило је став да су та острва територија која припада Кини и да Кина има неоспоран суверенитет над њима и суседним водама.
Портпаролка кинеског министарства Хуа Чуњинг позвала је Јапан да се уздржи од било какве акције која би могла да доведе до напете или компликоване ситуације.
Све изричитије кинеске поморске активности у Јужном и Источном кинеском мору подижу тензије и погоршавају забринутост у региону, наводи америчка агенција.
Истовремено, кинеско ратно ваздухопловство послало је бомбардере и друге авионе у „борбене патроле“ у близини острва у Јужном кинеском мору око којих постоје спорови са суседним државама, пренео је данас Ројтерс.
Виши пуковник Ратног ваздухопловства Народне ослободилачке војске Шен Јинке овај потез назвао делом напора за нормализацију оваквих вежби и одговарања на безбедносне претње, преноси Ројтерс наводе кинеске агенције Синхуа.
Вежбе се одржавају у време повишених напетости у спорним водама након пресуде арбитражног суда у Хагу по којој Кина нема историјска права на Јужно кинеско море.
Танјуг