Свет

Си Ђинпинг изабран за новог лидера Кине

Си Ђинпинг изабран је на место председника Народне Републике Кине, током последњег заседања Националног народног конгреса, највишег законодавног тела у земљи. Позиција председника је једна од 3 највише дужности у земљи.

Остале две позиције- генералног секретара Комунистичке партије и Врховног главнокомандујућег, друг Си је заузео још у новембру прошле године. Узгред говорећи, у његовим се рукама сада налази комплетна власт у Поднебесној царевини. Избором Си Ђинпинга на 12. заседању Националног народног конгреса, завршио се процес предаје власти „петом поколењу“ кинеских лидера. У новембру прошле године, започет је овај процес избором друга Си за генералног секретара Комунистичке партије.

Његов избор није представљао никакво изненађење. Политички систем Поднебесне је такав да су имена будућих лидера извесна много пре њиховог званичног постављења на функције. Тако се и заседања Националног народног конгреса по традицији, одржавају без било каквих неочекиваних обрта, говори руководилац Центра руско- кинеских истраживања МДУ Евгениј Зајцев:(..)Мало је вероватно да ће се догодити било каква неочекивана изненађења, која бисмо могли да упоредимо са изненадном појавом некаквог кинеског Бориса Јељцина који би рекао да ће сад започети корените промене.

Те су све седнице већ унапред испланиране и припремљене. И ако дође до некаквих изненађења, и она ће се заправо догодити уз дозволу руководства саме партије.Основне карактеристике стила друга Си, биле су познате још до његовог избора на место председника НРК, и у том смислу он јесте изузетак од правила. Наиме, кинеска политичка традиција претпоставља да се политички стил одређеног функционера кристалише тек након 5 година вршења функције, говори заменик главног уредника часописа журнала „Власт“ Александар Габуев:(..)Иступио је са кратким поздравом на церемонији представљања новог Сталног комитета Политбироа Комунистичке партије.

Обично су то само тихи осмеси уприличени за фотографисање. Друг Си је међутим, иступио говорећи не о марксизму или социјализму као што би се то могло очекивати, већ о реалним проблемима: незапослености, успоравању економског раста, отсуству доследног пензионог система о корупцији итд. Он је обећао да ће се његова влада у будућих 10 година бавити управо тим темама.Ваља додати да, за разлику од свог претходника Ху Ђинтао-а, Си Ђинпинг је успео да брзо у својим рукама обједини све полуге власти- и партијску и политичку и војну.

 

Извор: Глас Русије

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!