Београд — Економиста Владимир Вучковић оценио је да је планирано задуживање Србије од око 5,5 милијарди евра у 2014. години високо, али да је неопходно.
Вучковић, који је и члан Фискалног савета Србије, казао је новинарима да је задуживање у буџету за 2014. годину одређено планираним дефицитом и отплатом рата ранијих дугова и да ту на кратак рок нису могуће велике промене.
„Планирани износ од око 5,5 милијарди евра јесте висок али се не може знатније смањити на кратак рок“, казао је он новинарима на представљању билтена Макроекономске анализе и трендови (МАТ) који издаје Економски институт.
Вучковић је истакао да је битна је структура финансирања и да се из Предлога буџета може приметити да ће се више ићи на билатералне кредите, а мање на задуживање на међународном тржишту.
„Уколико се у томе успе било би добро јер је билатерално задуживање повољније па ће терет камата, нарочито у кризним годинама бити мањи“, казао је Вучковић.
Предлогом државног буџета Србије за 2014. годину предвиђено је задуживање од 662,5 милијарди динара за финансирање дефицита и отплату дуга иностраним и домаћим кредиторима.
Планирано је се држава задужи за највише 264,06 милијарди динара код домаћих и иностраних финансијских институција и иностраних влада, затим за максимално 330 милијарди динара продајом хартија од вредности на домаћем трижсту, а на иностраном тржишту до 68,53 милијарде динара.
Бета