Америке

Симор Херш: Погубљени Бајден и криза националне безбедности – ко, заправо, води САД?

Погубљеност председника Џозефа Бајдена траје већ месецима, док он и његови спољнополитички сарадници позивају на прекид ватре који се неће догодити у Гази, а са друге стране настављају да снабдевају оружјем Израел, што чини прекид ватре мање вероватним.

Сличан парадокс постоји и у Украјини, где Бајден финансира сукоб који се не може добити и одбија да учествује у преговорима који би могли да окончају покољ.

Реалност која стоји иза свега овога је да председника САД једноставно више нема, у смислу разумевања контрадикторности политике коју он и његови спољнополитички саветници спроводе, пише новинар Симор Херш.

Америка не би требало да има председника који не зна шта је потписао. Људи на власти морају да буду одговорни за оно што раде, а дебата са Доналдом Трампом показала је Америци и свету да имамо председника који очигледно није у тој позицији, наводи Херш.

Срамота није само Бајденова, већ и оних око њега који га све више држе у тајности. Он је заробљеник, наводи новинар и додаје да је „изолација“ председника дело Тома Донилона, чији је млађи брат Мајкл, кључни анкетар и саветник у Бајденовој председничкој кампањи и део тима који је већи део недеље провео припремајући Бајдена за дебату.

Том Донилон, који има 69 година, био је саветник председника Бајдена за националну безбедност од 2010. до 2013. године и безуспешно је покушавао да буде именован за Бајденовог директора Централне обавештајне агенције.

С обзиром на Бајденов очигледан пад у последњих неколико месеци, немогуће је за аутсајдера да разуме зашто је Бела кућа пристала на било какве дебате са Трампом пре избора, а камоли да се пристане на најранију председничку дебату у модерној историји.

Идеја је, наводи Херш позивајући се на своје изворе у Демократској партији, да ће, ако Бајден буде добро прошао, као што је то био случај у говору о Стању нације у марту, питање његове менталне способности бити склоњено у страну.

Такође је постојао притисак главних демократских донатора да се учини нешто по питању све очигледнијег менталног пропадања председника.

Шта сад? Један од вашингтонских политичких стручњака каже да се Демократска странка сада суочава са „кризом националне безбедности“. Земља подржава два разорна сукоба са председником који очигледно томе није дорастао, рекао је, и можда је време да се почне са писањем говора о оставци који би одговарао или надмашио онај који је у марту 1968. дао председник Линдон Џонсон.

Други политички гуру изнео је другачији став. „Ово је доба друштвених медија – ТикТок, Фејсбук, Инстаграм и Икс – и политичка кампања може веома брзо да се промени“.

У сваком случају, закључује Херш, САД имају председника који изгледа није свестан онога што се дешава на Блиском истоку и у Украјини.

„Шта се десило са 25. амандманом који овлашћује потпредседника и већину у кабинету да прогласе председника неспособним за функцију? Шта се дешава у Бајденовој Белој кући“, запитао је Херш.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!