Друштво

Синдикалне вође у Србији: Корумпиране јајаре! За каква сте се ви то радничка права изборили?

Београд — Асоцијација слободних и независних синдиката (АСНС) тражи од Владе да у наредном периоду размотри другачији начин утврђивања репрезентативности синдиката.

АСНС сматра да тренутно неки синдикати остварују веће привилегије због чланства у различитим одборима.

И представници УСС Слога очекују доношење посебног закона о синдикатима којим би се, како наводе, увео ред на синдикалној сцени.

Председница АСНС Ранка Савић рекла је Тањугу да је та синдикална централа тражила да услов за утврђивање репрезентативности буде 50.000 чланова, као и да учешће синдиката у Социјално-економском савету и надзорним и управним одборима буде бесплатно. 

Она је казала да су привилегије које остварују представници синдиката који су чланови СЕС-а велике, и да нема шансе да се синдикати уједине док се то питање не реши. 

“Све док су одредбе у Закону у раду овакве, док не дођу влада и министар рада који ће посветити време овоме, неће се решити проблеми, јер велики су интереси у питању …Учешће у раду СЕС-а је плаћено, рад у надзорним одборима је плаћен, а то за наше прилике нису мале паре”, казала је Савићева, која је и народни посланик. 

Према њеним речима, ако се ради о једној особи, онда су то примања већа и од 100.000 само по том основу. 

“Лични и организациони интерес јесу некад мотив, али није добро када лични и организациони мотив постане искључив и приоритетан, а не буде подељен са општим и заједничким интересом. Верујем да ће влада озбиљно посветитити пажњу овом проблему у наредном периоду”, рекла је Савић. 

У Хрватској је, навела је она као пример, упућен захтев о утврђивању репрезентативности који се базира на сличним параметрима- 50.000 чланова за одређивање репрезентативности уз још неке додатне услове. 

Према ранијим подацима, СССС има око 500.000 чланова, АСНС око 151.000 чланова, УГС Независност 200.000, а УСС Слога око 100.000 чланова са свим гранским синдикатима. 

Председник УСС Слога Жељко Веселиновић рекао је за Тањуг да ће тај синдикат тражити доношење посебног закона о синдикатима јер су се, како тврди, “сидикати који су учествовали у доношењу измена закона о раду (СССС и УГС Независност) побунили онда када је на ред дошло чешљање њихових привилегија и увођење реда на синдикалној сцени”. 

“Тражићемо од владе, односно инсистирати, не да ми уђемо у социјални дијалог, јер у оваквом дијалогу не желимо да учествујемо, већ да се одвоји жито од кукоља и направи један посебан закон где ће се дефинисати синдикална питања и где ће се све јасно дефинисати законским решењима и бити јавно и транспарентно”, поручио је Веселиновић. 

Он је рекао да тај синдикат више неће инсистирати на сарадњи и удруживању са осталим синдикатима, будући да су још пре 15-ак дана тражили одржавање састанка са УГС Независност и СССС на коме би се договорили о заједничком деловању према изменама Закона о раду. 

Министар у оставци Саша Радуловић изјавио је недавно да се изменама закона о раду синдикални лидери противе, јер ће њихове вође изгубити привилегије. Он је најављивао и да ће се и репрезентативност доказивати другачије, као и да у Србији има 24.000 синдиката. 

Ове Радуловићеве најаве председник СССС Љубисав Орбовић је оценио као “само покушај да се лоптица пребаци на неке друга поља и као покушај стварања сукоба између синдиката”. 

Орбовић је истакао да су се синдикати искључиво током разговора у вези измена Закона о раду бавили положајем и правима запослених, а да није било речи о положају синдиката. 

“Ниједна реч није проговорена на ту тему, то је био покушај министра да са суштинских питања пребаци лопту на споредне ствари, о синдикатима није било речи током разговора нити смо желели да разговарамо о томе док се не реше суштинска питања”, рекао је Орбовић Тањугу. 

Орбовић је рекао да се СССС не противи предлогу за другачије утврђивање репрезентативности, али је оценио да је нелогично да се говори о смањењу броја синдиката, а онда поставља услов од 50.000 чланова, који ће многи моћи да испуне. 

Подсетио је да се репрезентативност синдиката утврђује на основу одредаба Закона о раду. 

Орбовић је рекао да је министру финансија још раније упутио предлог да се укину надокнаде свим члановима Управних одбора којих сада има између 10.000 и 11.000, почев на локалу па до републичког нивоа, имајући у виду кризу и економске проблеме у Србији. 

“Међутим, сада се говори како су синдикати у одборима, а зна се да надокнаде примају и представници послодавачких организација, али о томе нико не говори”, казао је председник СССС.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!