Београд — У синдикату Електропривреде Србије (ЕПС) данас очекују усаглашавање и потписивање споразума о испуњењу захтева радника тог предузећа.
Председник синдиката ЕПС-а Милан Ђорђевић изјавио је Тањугу да би данас требало да буде усаглашен споразум о испуњењу захтева радника са руководством тог предузећа и министарствима за енергетику и финансије, и да се очекује његово потписивање.
„У току је усаглашавање текста споразума са обе стране и очекујемо да касније данас буде и потписан“, рекао је Ђорђевић, додајући да је већ договорен компромис за одређена отворена питања.
Главни одбор Синдиката радника ЕПС-а потврдио је 30. јануара одлуку да ступи у генерални штрајк, а Влади Србије, надлежним министарствима и пословодству ЕПС-а дат је рок од 10 дана да закажу и отпочну преговоре о захтевима запослених у том јавном предузећу.
Синдикат се противи Закону о умањењу нето прихода лица у јавном сектору, као и Закону о изменама и допунама Закона о буџетском систему, пре свега забрани запошљавања у јавном сектору до краја 2015. године.
Захтеви обухватају и учешће Синдиката радника ЕПС-а у радним телима за израду Предлога Закона о раду, Предлога Закона о приватизацији, Предлога Закона о стечају и Предлога Закона о штрајку, питање недостатка услова и средстава за рад, објекте друштвеног стандарда, као и исплату позајмице у висини од 50.000 динара по запосленом.
В.д. директора ЕПС-а Александар Обрадовић изјавио је раније Тањугу да у већини тачака постоји договор, али да је најспорнија тачка захтев синдиката да се ЕПС изузме из закона о умањењу зарада.
Пословодство ЕПС-а разуме захтев синдиката који жели да терет пореза буде правичније распоређен и да они који су укључени у процес производње не треба да буду пођеднако опорезовани као они који раде у администрацији, казао је Обрадовић.
Он је додао да, с друге стране, ЕПС мора да поштује законе и да се зато сада тражи решење како да та расподела буде што правичнија, али истовремено и у оквиру закона.
Танјуг