Прекид штрајка у крагујевачком Фијату, вратио је за машине око 2.000 радника, али ипак није смирио сукоб између два, репрезентативна синдиката у овој фабрици, Самосталног и синдиката Независност.
Више се и не зна ко кога и због чега оптужује за превару, а томе је додатно кумовало и саопштење Владе Србије о постигнутом споразуму између руководства Фијата и штрајкача у коме је обелодањена знатно мања цифра повећања зарада од оне са којом излази у јавност председник Штрајкачког одбора Зоран Марковић.
Наиме, у владином саопштењу је назначено да је зарада усклађена са пројектованом инфлацијом и да износи укупно 6, 7 процената, а синдикалне вође су раднике обавестиле да је повећање од 9,54 одсто.
Притом, председник синдиката Независност, Зоран Станић изнео је тврдњу да ће радницима заправо у августу повећање бити од свега 2,2 посто.
Буна у српском Детроиту
– То је чак мање од онога што је Фијат нудио радницима пре штрајка, а то је повећање од три одсто – тврди Станић.
Зоран Марковић, један од потписника споразума и представник Самосталног синдиката то оштро демантује.
– Знам ваљда шта сам потписао и колико је повећање – каже за “Вести” Марковић.
– Базна основа је у овом тренутку 38.500 бруто и од 1. августа се увећава за 3,15 одсто, а та игра цифара и процената може да буде збуњујућа само за некога ко не ради у Фијату. Онај ко то не зна, а ради у Фијату морао би под хитно да потражи стручну медицинску помоћ, а постоје три нивоа и степена прегледа и збрињавања – иронично истиче Марковић и објашњава да ће укупно повећање зарада радници осетити тек у јануарској заради која ће бити већа за 3.750 динара, односно равно 31 евро.
Без штрајка до 2020. године
И док се медији у Србији блиски власти надмећу у хвалоспевима да се Фијат обавезао да најмање наредне три године неће напуштати Крагујевац, дотле је незапажено прошла информација да се Штајкачки одбор обавезао да наредне три године неће улазити у штрајк. Марковић каже да је тачно да је то потписао, али да су Устав, закон о штрајку Србије и колективни уговор који важи до 10. децембра ипак “старији”.
– Тек када будемо потписивали нови Колективни уговор та ставка може бити убачена, али не значи и да хоће – прецизира Марковић.
Додуше, у Синдикату Независност на то одговарају да је споразум “брука и срамота”.
“Радници су љути, осећају се превареним и пониженим”, тврди председник синдиката Независност Зоран Станић који је најавио и тужбу против својих колега из Самосталног синдиката, јер су, по њему, радници добили “такве услове да ће бити Фијатови робови”. На питање “Вести” ко је овим штрајком у Фијату добио, а ко изгубио, Марковић одговара да то што ни радници ни пословодство нису задовољни, говори да је постигнут компромис.
– Сви су заборавили да је нама први услов било побољшање услова рада јер заслугом “средњег менаџмента” укидањем ноћне смене, обим посла није био добро прераспоређен, па су радници обављали много више задужења него што су реално могли да постигну. Нама су плате биле тек на четвртом месту, а онда их је неко, из свог разлога, “именовао” као наш главни захтев – истиче Марковић.
Чекајући нови модел
Консултант за инвестиције у Развојној агенцији Србије Јован Миљковић каже за “Информер” да је потписивање уговора знак да се ситуација у фабрици стабилизује и да ће производња аутомбила у Фијату бити настављена, што је веома значајно за нашу привреду.
– Пошто је дошло до договора на дужи временски период, ово сигурно значи да ће се производња наставити и да ће се Фијат трудити да се још боље позиционира код нас, али и на глобалном тржишту аутомобила. Такође, могуће је и да ће се радити нови модели, али то зависи од индустријске политике и неких дугорочних планова – истиче Миљковић.
Ђ. Баровић – Вести