Синдикат Слога је оценио да је износ минималне цене рада у Србији условљен нетранспарентним договорима власти и страних инвеститора, уместо да се одређује социјалним дијалогом представника већег броја синдиката и великих и малих фирми.
“Прича о минималцу у Србији је одавно девастирана непостојећим и фингираним социјалним дијалогом два репрезентативна синдиката, малог удружења Уније послодаваца и државе у институцији званој Социјално-економски савет (СЕС)”, истакла је Слога у саопштењу.
Наведено је да страни инвеститори долазе у Србију да би улагали у “шрафцигер индустрију” због јефтине мануелне радне снаге и често високих субвенција.
“У таквим фабрикама и погонима радници раде за минималац унапред договорен између државе и страних инвеститора, евентуално који проценат више, будући да им се кроз исплату зараде често урачунава топли оброк и превоз до посла, а што доказују досадашњи бројни штрајкови и протести радника незадовољних зарадама и условима неплаћеног прековременог рада код страног послодавца”, указала је Слога.
Додаје се да “такву лошу ситуацију радника код страних послодаваца користе и многи домаћи неодговорни послодавци, посебно по унутрашњости Србије где има много незапослених и све више гладних људи, па поједини радници у трговинама, трафикама, кафићима, пекарама и на сезонским радовима” примају мање и од “минималца”.
“Један од начина да се одреди већа минимална цена рада је да се предефинишу учесници Социјално-економског савета и да се укључе и други синдикати, али и представници великих и малих страних инвеститора”, навела је Слога и додала да је други, много ефикаснији начин, “да се синхронизованим штрајковима по читавој Србији страни и домаћи послодавци натерају на веће зараде”.
Тај други начин је, сматра синдикат Слога, много ближи реалности него искрена жеља за социјалним дијалогом.
Бета