Штрајк почиње у четвртак, 17. јула, а како се наводи, требало би да траје све до повлачења из скупштинске процедуре предложених изменама и допунама закона о раду и пензијско-инвалидском осигурању.
У одлуци достављеној медијима се наводи да се штрајк испољава престанком рада на месту рада на коме су запослени и протестним окупљањем.
Штрајкачки одбор, који чини 19 чланова Савеза самосталних синдиката Србије и УГС Независност, радиће у службеним просторијама на Тргу Николе Пашиће.
Наводи се и да су председници и главни повереници синдикалних организација Самосталног синдиката и УГС Независност дужни да обезбеде прекид рада запослених на радним местима и организују долазак запослених у Београд.
Одлуку о генералном штрајку су донели Веће и Председништво СССС и Главни одбор Независности а због, како се наводи, чињенице да је Влада Србије предложене законске измене усвојила без поштовања законске процедуре.
Министар за рад запошљавање и социјалну политику Александар Вулин оценио је да синдикати најавом да ступају у генерални штрајк показују више тврдоглавост него разум као и да се таквим понашањем “копају ровови”.
Вулин је новинарима у парламенту где је у току расправа о предложеним изменама закона о раду и ПИО рекао да сматра да треба ићи путем договора и да синдикати треба да размишљају о томе да ће владајућа већина и сутра бити овде и да треба донети законе и о социјалном предузетништву, социјално економском савету, о штрајку, синдикатима…
ОБАРАМО ЗАКОНЕ НА РЕФЕРЕНДУМУ
Председник СССС Љубисав Орбовић претходно је најавио да ће у четвртак бити одржан генерални протест запослених из целе Србије испред Дома народне скупштине.
Орбовић је најавио да ће почети прикупљање потписа за референдум о повлачењу владиних Предлога измена Закона о раду и пензијско-инвалидском осигурању.
Како је навео неопходно је прикупити 100.000 потписа, али очекује да ће у веома кратком року прикупити пола милиона.
Орбовић је то рекао испред седишта тог синдиката на тргу Николе Пашића где су се окупили радници из предузећа у реструктурирању и чланови СССС и УГС “Независност” који су потом прошетали улицом краља Милана до седишта Министарства привреде.
Тај скуп је, како је истакао, био планиран још пре две недеље и није повезан са предложеним изменама Законом о раду, али ће се, како је рекао, окупљање радника из предузећа у реструктурирању, који зеле да искажу незадовољство, наставити и наредних дана испред Министарства привреде.
Орбовић је рекао да има информацију да ће Скупштина убрзати своје активности и да ће поменуте законе о раду и пензијско-инвалидском осигурању усвојити већ сутра и додао да ће радници данас предати захтеве Скупштини Србије да се та два закона повуку из процедуре.
“Не знамо чему толика брзина, то су системски закони који говоре о данашњици, али и о будућности и нико није имао право, ма колико да има посланика у парламенту, да на овај начин доноси ове законе”, поручио је Орбовић и нагласио да је морао да се настави дијалог са синдикатима и јавна расправа о тим законима.
Он је најавио да ће на генерални протест у Београду у четвртак доћи радници из целе Србије и чланови других синдиката, као и они на које се, како тврди, врше велики притисци, а који су против доношења ових закона. То, додао је, неће уплашити раднике Србије.
Синдикални лидер је рекао да овакав начин доношења два системска закона није забележен нигде у свету.
Он је казао да су покушали да разговарају са представницима власти и да на демократски начин реше неспоразуме, али да то није успело “јер неко хоће да покаже колико је моћан, а колико је народ небитан”.
На питање како оцењује нападе на њега и синдикалне водје да се боре за своје интересе, Орбовић је рекао да је то “глупост и безобразлук”.
Танјуг
фото: Небојша Марковић
jeste rob….
. Kad vlada donese novi zakon o radu, može Srbija da štrajkuje koliko hoće!
Kako nije!?
LEGLO KRIMINALA I KORUPCIJE U SIEPA: UMEĆE TROŠENJA DRŽAVNIH PARA BEZ KONTROLE
Preko Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza Republike Srbije (SIEPA) iz budžeta Republike Srbije ukradeno je više stotina miliona evra koji su završili u džepovima Mlađana Dinkića i njegove kamarile. Agencija je nastavila da pomaže URS i nakon što je Dinkić zvanično 2011. godine podneo ostavku na mesto u vladi Mirka Cvetkovića, a to je činila do nedavno, sve dok je na njenom čelu bio Božidar Laganin, protiv koga je Ministarstvo privrede podnelo krivičnu prijavu za štetu od samo pola miliona evra, iako i sam ministar Saša Radulović priznaje da je otkrivena šteta veća od dva miliona. I to je daleko ispod sume koja je opljačkana, kako pokazuju mejlovi koje su razmenjivali zaposleni u Agenciji,
Agencija za strana ulaganja i promociju izvoza Republike Srbije (SIEPA) je javna agencija koja svojim aktivnostima treba da pomaže srpskim preduzećima da izvezu svoje proizvode i usluge, i postanu konkurentniji na stranim tržištima.
S druge strane, promovisanjem mogućnosti za ulaganja i pružanjem pomoći stranim investitorima da započnu poslovanje u Srbiji, SIEPA bi trebalo da aktivno radi na otvaranju novih radnih mesta, pokretanju domaće privrede, transferu tehnologija i prenošenju novih znanja i veština. Umesto toga ona se pretvorila u leglo kriminala i korupcije i služila je svom idejnom tvorcu Mlađanu Dinkiću, njegovoj stranci i njegovim miljenicima, da iz budžeta Srbije otimaju novac za svoje lične potrebe.
Da bi privukla strane ulagače Srbija je preko agencije SIEPA ponudila da im dotira svako virtuelno novootvoreno radno mesto. Radi se o tome da „investitor“ dobije unapred pare za svako radno mesto koje planira da otvori, a ne za svako radno mesto koje je zaista otvorio! Tako je Srbija plaćala između 4.000 i 10.000 evra po radnom mestu predviđenom sistematizacijom!
Pojedinačno gledano, najviše novca za jednog radnika dobila je južnokorejska kompanija Jura koja je za obećano zapošljavanje novih radnika dobila 20 miliona evra i obavezala se da za te pare otvori 2,5 hiljada novih radnih mesta u svojim pogonima, što iznosi 8.000 evra po jednom novom radniku. U isto to vreme statistički podaci su govorili da u proseku otvaranje novog radnog mesta košta oko 3,5 hiljada evra.
Prethodni rekorder bila je švedska kompanija Sivus, kojoj je obećano šest hiljada evra po jednom radniku u pogonu u Nišu. Pre toga je Mlađan Dinkić nemačkoj firmi Leoni obećao pet hiljada evra po zaposlenom, za otvaranje fabrike u Prokuplju.
NIJE FORA POVUCI OVAJ JER NEVALJ NI STARI VEC DONETI NOVI KOJI STITI RADNICKA PENZIONERSKA I TRUDNICKA PRAVA NOVI PRAVI ZAKON A POSLODAVCI AKO IM SE NESVIDJA IDITE RADNICI CE PREUZETI FIRME