Предлог нацрта новог закона о раду за нас је неприхватљив и није нам јасно зашто се у јавности ствара утисак да је готово све усаглашено када заправо то није тачно, рекли су на јучерашњој конференцији за новинаре представници два највећа синдиката у нашој земљи – Савеза самосталних синдиката Србије и Удружених гранских синдиката „Независност”.
– Ово што се сада нуди је слично Радуловићевом предлогу, само у блажој форми. Не прихватамо да се минули рад рачуна само за године проведене код последњег послодавца, нити да се отпремнина приликом одласка у пензију исплаћује у износу од две, а не три просечне плате. Неприхватљиво је и да ноћни рад буде плаћен 26 одсто мање – објаснио је Љубисав Орбовић, председник Савеза самосталних синдиката.
Још једна замерка синдиката Предлогу новог закона о раду је то што се укида проширено дејство колективних уговора, који предвиђају да нешто што договори једно струковно удружење аутоматски важи за целу једну привредну грану. На то се гледа као на уступак послодавцима.
– На то гледамо и као на укидање социјалног дијалога у Србији и на повратак на почетак 20. века – навео је Орбовић.
Све ово је неприхватљиво и за представнике синдиката „Независност”. Како је рекла Злата Зец из овог синдиката, поражавајуће је да се сада заобилазе принципи који су већ договорени са актуелном влашћу.
– Ми ћемо се борити да задржимо ионако мала права радника у Србији – рекла је она.
Синдикалци су поручили и да сада чекају седницу Социјално економског савета како би изнели своје ставове о Предлогу закона, а ако све остане исто, рекли су да ће „реаговати и на друге начине”.
– Реално је да седница Социјално-економског савета буде одржана после 20. јуна иако се може чути да ће се то догодити до петка, а да ће закон ићи у скупштину за седам дана. То је немогуће – рекао је Орбовић.
На питање новинара да прокоментаришу изјаву Александра Вулина, министра рада, да је држава спремна да пресече и да каже да нема смањивања зарада по основу новог закона, али и да нема проширеног дејства колективних уговора, синдикалци су рекли да је такав облик трговине неприхватљив.
Осим тога, они су најавили и да ће бити против смањивања зарада у јавном сектору за 10 одсто.
С. Д
Политика