Економија

Синдикати: Нису стечени услови за приватизацију ПКБ-а

Представници Самосталног и Независног синдиката Пољопривредне корпорације Београд (ПКБ) из Падинске Скеле оценили су да се још нису стекли услови за приватизацију те корпорације, јер се не зна колика је вредност капитала, ни шта ће се продати.

Синдикати су, на заједничкој конференцији за новинаре, рекли да је према ранијим проценама које су изношене у јавност вредност капитала ПКБ око 210 милиона евра, док су тадашње процене стручног тима корпорације указивале на вредност од око 640 милиона евра, преноси Бета.

Синдикати тврде и да би Београд, али и цела држава озбиљно били оштећени продајом ПКБ-а који је у непосредној близини главног града, јер је та корпорација највећи произвођач млека у Европи и има најбоље стадо млечних крава, а и најбољи је и произвођач семенске робе.

Према оценама синдииката, ако се ПКБ буде приватизовао по моделу који је предложио Град Београд, то ће значити цепање тог предузећа у којем ради око 2.000 људи.

Прошле седмице помоћник градоначелника Београда Борко Милосављевић најавио је да ће у септембру бити расписан јавни позив купцима дела земљишта ПКБ-а уз који се продаје и сточни фонд, а да је циљ те одлуке побољшање производње у ПКБ-у, јер корпорација има губитке.

Председник Самосталног синдиката ПКБ-а Милисав Ђорђевић рекао је да нису тачне информације да ПКБ послује са губитком, наглашавајући да се те информације свакодневно пласирају у јавност како би се оправдала приватизација те корпорације.

„ПКБ је ове године пословао позитивно и има добитак од 250 милиона динара, иако из градског буџета корпорација није добила ни динара. ПКБ се издржава искључиво од свога рада и нисмо буџетски корисници Града Београда“, додао је Ђорђевић.

Председник Независног синдиката ПКБ-а Никола Лазић навео је да ПКБ редовно плаћа порезе и доприносе, редовно исплаћује зараде, а да од државе не добија више ни премије за млеко што је дискримиматорски поступак због којег је прошле године корпорација имала вишемилионске штете.

Представници оба синдиката ПКБ-а су нагласили јединствен став да ПКБ треба да остане у већинском државном власништву (51 одсто), да се поделе бесплатне акције запосленима и са остатком да се изађе на тржиште, као и да немају ништа против тога да држава постави стручни менаџмент.

Синдикалци тврде и да је досадашња пракса показала да ниједна приватизација пољопривредних комбината у Србији није била успешна.

Професор Пољопривредног факултета у Земуну Миладин Шеварлић рекао је раније агенцији Бета да би ПКБ, који је највећа агробизнис компанија у Европи, морао да буде под посебном пажњом државе и јавности и да се види шта је јавни интерес у продаји ПКБ-а.

Према његовим речима, пре било каквог разговора о продаји требало би да се објави процена вредности корпорације и да је потребно утврдити шта ће представљати урбано подручје Београда.

Како је оценио, нови власник ПКБ-а продајом само неколико стотина хектара могао би да измири целокупну цену за преузимање компаније, што би могло да доведе до тога да приватизација ПКБ-а постане „највећи спекулативни посао 21. века у Србији“.

ПКБ из Падинске Скеле заузима укупно 30.000 хектара, а обрађује око 22.000 хектара.

Према речима представника синдиката, град покушава да око 17.000 хектара државног земљишта укњижити као земљиште ПКБ корпорације, чиме се крши Закон о пољопривредном земљишту и та укњижба је потпуно нелегална, а и првостепени суд већ поништио то укњижење.

Мали: Дугови ПКБ-а 60 милиона евра

Градоначелник Београда Синиша Мали каже да ПКБ из Падинске Скеле није профитабилно предузеће и да тренутно дугује 60 милиона евра.

Мали је, новинарима у Београду, рекао да се због тога кренуло у приватизацију те корпорације и истакао да се неће продавати грађевинско земљиште.

„Оно што је предмет приватизације ПКБ-а је пољопривредно земљиште, које никада неће бити грађевинско или индустријско. Не постоји никаква штета да ће неко купити то земљиште, а онда препродати и направити неке велике паре“, рекао је Мали.

Према његовим речима, права око 2.000 запослених у ПКБ-у ће бити максимално заштићена, односно одређени број радника ће преузети нови купац, а осталима ће бити понуђен социјални програм, као и за свако предузеће у реструктурирању.

Градоначелник је истакао да се Град Београд не бави пољопривредном производњом и да зато жели да пронађе стратешког партнера за ПКБ који би инвестирао у развој производње.

РТС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Bando jedna naprednjacka .Sto prodajete ono sto nije vase.Do juce niste ni znali gde je PKB.Prodajete ono sto su zaposleni radnici od 1945 godine isusili mocvaru I podigli Kombinat.Pa cak ni akcije im necete dati.Dace bog da gorite u paklu .Ne dajte sindikati PKB a I zaposleni da vas ostave bez posla .

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!