Представници синдиката градјевинске и дрвне индустрије Србије оценили су данас да власт кочи социјални дијалога у Србији и изразили резерве око исхода социјалног дијалога који је почео да се води у предизборној кампањи, нарочито око новог закона о раду.
– Изузетно смо незадовљни социјалним дијалогом који је у Србији био вођен у претходној години. Мислим да смо раритетна земља која је социјални дијалог успоставила у време избора, а целу прошлу годину га није користила – казао је председник Самосталног синдиката грађевинарства Душко Вуковић.
Он је новинарима, за време паузе на Конференције о социјалном дијалогу у Србији и Европској унији, казао да синдикати нису уважавани као социјални партнери док нису расписани ванредни парламентарни избори, да би се сада радило на убрзавању доношења новог закона о раду.
– Оценили смо да је такво понашање неприхватљиво, јер социјални дијалог сматрамо цивилизацијкском тековином која има континуитет, а не да се он одржава парцијално и то уочи избора и за време предизборних кампања – рекао је Вуковић.
Председник Синдиката грађевинарства Независност Саша Симић казао је да “социјални дијалог у Србији није на добром нивоу и иде погрешним путем”.
– Највећи кривац за одсуство социјалног дијалога у Србији су премијер Ивица Дачић и први потпредседник владе Александар Вучић који су још једном ударили шамар синдикатима тиме што на нови социјални дијалог о закону о раду позивали министар трговине Расима Љајића мислећи да се ради о трговини – казао је он.
Розвита Готбехит, генерална секретарка Европског центра за радничка питања (ЕЗА) оценила је да је положај радника у Србији тежак, посебно због тога што се зараде не исплаћују и по неколико месеци и што постоји велики проценат неформалног рада.
– То се у Европи не може догодити – казала је она и додала да је такво стање неодрживо на дужи рок.
Бета
pa Glasajte za Njih Sotone lopovske,