Синдикат запослених у здравству и социјалној заштити Србије упутио је Влади Србије захтев за повећање плата, тако да просечна плата буде у висини просечне потрошачке корпе за коју сада, како су рекли, раде више од 45 дана.
“Стање је неодрживо, запослени су плаћени испод сваког нивоа и уколико се не предузму радикалне мере, грађане неће имати ко да лечи, нити да пружа услуге социјалне заштите”, упозорава синдикат у захтеву премијерки Ани Брнабић и министрима финасија Синиши Малом и здравља Златибору Лончару.
Синдикат наводи да су од 2014. од 2018. године плате у здравству и социјалној заштити номинално повећане за 7,06 одсто, док по званичним статистичким подацима, инфлација 2014 – 2017. износи више од девет одсто.
“Плате су 2018. године реално мање у односу на пре смањења 2014. године”, наводи синдикат и додаје да је плата медицинске сестре нешто виша од 35.000 динара, лекара 63.000, административних радника тек нешто више од минималне зараде 28.000, неговатељице 25.000, а чак шест група послова у здравству и социјалној заштити нема ни минималну зараду.
Запослени у здравству су 2014. године имали просечну плату од 45.759 динара која је била виша од просека у Србији. У 2017. години просечна плата у здравству је била испод просека и износила 44.492 динара.
“Да би зарадили за просечну потрошачку корпу у 2017. години, запослени у здравству су морали да раде више од месец и по дана, а запослени у социјали далеко више”, наводи се у тексту.
За куповину једне потрошачке корпе у 2017. години било је потребно 1,56 просечних зарада, додају.
Синдикат подсећа да је председник Србије Александар Вучић више пута рекао да је стање у државном буџету знатно боље од очекиваног, односно у суфициту и најавио да ће запосленима у јавном сектору бити значајно повећана плата.
“Мишљења смо да би се побољшањем услова рада, повећањем броја извршилаца и укидањем забране запошљавања, као и увећањем плата на предложен начин, спречило даље урушавање здравства и социјалне заштите и егзодус запослених. Чекали смо пет година, времена за чекање више нема”, наводи Синдикат.
Бета
Treba generalno u svim javnim ustanovama i institucijama povecati plate svima ispod proseka koji primaju , razlika izmedju radnika sa fakultetskom diplomom i sss je dupla u korist radnika sa fakultetom , a razlika izmedju vise , radnika sa petim stepenom i sss u odnosu na minimalac je u proseku veca za nekoliko hiljada … Tako da uz svako povecanje od 10 % npr. pravi se sve veca i veca razlika …