– Има и још један елемент о коме се обично не говори као што се не прича о болесном дјетету у породици. То су односи Републике Српске и актуелне Србије. Мора се ипак отворено рећи да би Република Српска могла доћи, ако већ није дошла, у извјестан проблем са Србијом. Није дакле само проблем Запад, рекао је на трибини „Република Српска у променама односа у свету“, аналитичар Синиша Љепојевић.
А затим је још и додао:
– Основна је чињеница да Република Српска не може без Србије али могло би се десити да Србија буде присиљена на политику против Републике Српске.
За илустрацију два свјежа примјера.
Предсједник Републике Српске је недавно био у Москви и сусрео се са руским предсједником Владимиром Путином.
Неколико дана касније предсједник Србије се у Молдавији на сесији нејасне али антируске француске Европске политичке заједнице, срео са предсједником Украјине Владимиром Зеленским. И на неки начин чекао у реду да се поздрави и са њим рукује.А на том скупу су били и неки који нису чекали у реду и нису се руковали са Зеленским.
Невоља је такође што Србија има другачији геополитички положај и донекле другачије интересе и наравно проблем Косова.
Уз то, требало би подсјетити, да је амерички амбасадор у Београду изјавио да се „Србија већ опредијелила за Запад…“ А послије 17. септембра 2021. и бруке око ЛГБТ европског фестивала када је упркос одлукама министарстава и владе Србије о забрани шетње ње ипак било јер је тако рекао и наредио управо тај амерички амбасадор онда би, како год, требало пажљивије пратити шта он говори. И амерички амбасадор у Београду се понаша као колонијални гувернер. Проблем није само у томе него зашто му је дозвољено да се тако понаша а у таквим околностима може се свашта очекивати…
Са највиших мјеста у Београду се говори о „стратешком партнерству“ са Америком. Шта то значи? Амерички интереси су неспојиви са српским националним интересима. И посебно са интересима и стратешким циљевима Републике Српске, заклучио је на крају свог излагања Љепојевић.