Србија

„Шиптари беже, а Србе терају у самопроглашено Косово?“

Српска заједница десет пута је више угрожена на Космету од албанских миграната, који су данас у центру пажње и бриге Запада, али и Србије. Све већи број албанских миграната са Косова на Западу се приказује као трагичан егзодус једне националне заједнице, а у међувремену Срби годинама живе у гетима, без физичке и социјалне сигурности, заборављени и остављени.

Срби у самопроглашеном Косову већ годинама живе у гетима, изолиацији, заборављени и остављени од свих
– Срби седму годишњицу самопрогашења Косова за независну државу дочекују у изолацији коју ни стратези косовске независности нису могли да осмисле – каже Драган Ристић, из Липљана, расељени припадник, како каже, „нестајуће српске нације на Космету“.

– Ни Ахтисари ни америчка амбасадорка Тина Кајданоу, ни Бернар Кушнер први шеФ УНМИК-а, ни Бил Клинтон коме је у знак захвалности за бомбардовање Србије у центру Приштини подигнут споменик, нису могли да предвиде да ће Срби тако лако прихватити исцртавање граница самопроглашеног Косова – наводи он.

Гашење српских институција

Упркос наводима западних медија да Косово нема будућност, Срби су по вишегодишеим захтевима разних власти из Београда гурнути у одборничке и посланичке клупе државе“ коју Србија „не признаје“.

Сиромашни, проказани и са ограниченом слободом кретања упућени су да попуњавају места у институцијама самопроглашеног Косова и да заједно са идеолозима независности Косова граде његове институције у оквиру административних прелаза?!

– Током протеклих седам година, разне власти у Београду гасиле су једну по једну српску институцију, чиме је смањивано присуство државе Србије на просторима јужне српске покрајине – наводи Драгутин Перић, из Преоца код Грачанице.

У његовом месту је прошле године после Бриселског споразума покренут талас исељавања и продаје српске имовине у бесцење.

Угашена су одељења Министарства унутрашњих послова Србије, предате су катастарске књиге и књиге рођених, венчаних и умрлих. Признате су дипломе факултета тзв. „државе Косово“.

– Призната су чак и персонална докумета самопроглашеног Косова на администативним прелазима, а Србија, наша матична држава, сама је исцртала темље и дозволила зидање граничних прелаза – каже Перић.

Споразум о правосуђу – заокруживање независности

Уочи седме годишњице независности, Београд је ставио потпис на Споразум о правосуђу, који су предходно потписали Федерика Могерини у име ЕУ и Иса Мустафа, премијер самопроглашеног Косова.

Тим споразумом је, оцењује Славко Стевановић, председник (од Србије непризнате) Скупштине Аутономне Покрајине Косово и Метохија, заокружена косовска независност.

– Уз знање и сагласје Срба и Београда, Косово има Устав, Скупштину, Владу и сада и правосуђе. Ускоро ће добити и војску, а све су то стубови државности – оцењује Стевановић.

И док Срби као народ нестају на Косову, што је последица погрома и притисака албанске заједнице и политике, као и ћутања Запада и попуштања српске политике, албански мигранти одјеном постају светска вест и још једном „угрожен народ“.

„Њено величанство“ Атифете Јахјага и косовска некултура

Угрожени Албанци и заборављени Срби

Самопроглашено Косово је данас оно што је било и када је изгласало независност – корумпирано и до сржи криминализовано друштво, препуно националног есктремизма и отворено расистички настројено према православним Србима.

Ипак, економска пропаст и криминал тек сада су почели да забрињавају Албанце и њихове пријатеље у међународној заједници, за разлику од маргиналозованих Срба које више ни Албанци, ни западни медији, а све више ни српски званичници, уоште не примећују.

Најопимистичнија групација у Европи – косовски Албанци (како су то писали медији некада) постали су депримирани, па сваки други Албанац сања о одласку из самопроглашене државе.

И тако, док Албанци најављују одлазак, албанске власти, Запад и српске власти у Београду – терају Србе да се све више окрећу Приштини и да постану лојални грађани самопроглашене државе, која, по мишљењу самих Албанаца, пропада?!

Албанци са Космета сањају Запад, а Срби сопствену државу Србију, из које су истерани бомбама, притисцима и уценама. Први су вест дана у свету, а други ни у Србији.

 

Срна

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!